Fractal Design Kelvin S24: könnyen szerelhető vízhűtés

Tesztünkben a svéd gyártó igényes megoldását vizsgáltuk meg alaposabban.

Hirdetés

A Fractal Design Kelvin S24

A svéd központú Fractal Design mostanra már biztosan ismerős olvasóinknak. A cég öt-hat éve, letisztult formavilágú számítógépházakkal kezdte pályafutását, és a vásárlók hamar megkedvelték a korrekt minőséggel dolgozó márkát. Természetesen azóta nem csak házak, hanem hűtők, ventilátorok, valamint tápok is a paletta részét képzik, azonban vitathatatlanul az elsőként említett kategória büszkélkedhet a legszélesebb választékkal. Már híreink között szerepelt a Kelvin S24 kompakt vízhűtés, melyet most részletesebben is bemutatunk.

A doboz is informatív
A doboz is informatív [+]

A kartondoboz elején kitérnek a tartozékokra és a támogatott foglalatokra; a paletta meglehetősen széles: a rangidős LGA775-tel és AM2-vel kezdve, LGA2011-v3-mal bezárva az összes asztali foglalat támogatott, csak az igen ritka (ráadásul vízhűtést sem igénylő) AM1 kivétel. A túloldalon az egybeépített blokk és szivattyú robbantott rajza tanulmányozható, illetve feltüntették a radiátor méreteit is, így ha előzetesen informálódunk, már ez alapján eldönthetjük, lesz-e számára elegendő helyünk.

Természetesen nincs gyárilag összeszerelve Természetesen nincs gyárilag összeszerelve
Természetesen nincs gyárilag összeszerelve [+]

Ahogy a hűtést a dobozból kivesszük, szinte semmi kirívót nem lehet rajta észrevenni, a megszokott fekete színvilág uralkodik. A CPU-blokk teteje fényes fekete, de a réz csőcsatlakozókat is lefestették, ugyan azokat csak mattra, de egy-egy saroknál a fém kivillan alóla. A radiátor és a csövezés sem lóg ki a sorból, a ventilátorok keretével egyetemben, azonban a légkavarók hófehér lapátjai elegáns kontraszttal törik meg az egyhangúságot, a márkára jellemző letisztultságot eredményezve. Nekünk nagyon tetszett a csövezés törésgátló megoldása, ahol nem a gyakori gégecsövet és nem is a másik elterjedt, vastag, duplafalú gumitömlőt alkalmazták, hanem egy acélspirált csavartak az egyébként kellően hajlékony, vékonyabb szilikon anyagú cső köré.

Kompakt, szögletes CPU-blokk Kompakt, szögletes CPU-blokk
Kompakt, szögletes CPU-blokk [+]

A Kelvin S24 CPU-blokkja a szivattyúval és a folyadéktartállyal van egybeépítve, ahogy a hasonló kompakt megoldású vízhűtők esetén is ez az általános gyakorlat. Lamelláit a réz kereszt- és hosszirányú bemetszéseivel kialakított oszlopocskák alkotják. Az óránként 72 liternyi folyadék megmozgatására képes pumpa fejlesztése során együttműködtek a vízhűtéses nagyágyúval, az Alphacool nevű, jól ismert céggel. Figyelmet fordított a Fractal Design arra is, hogy ne legyen túl magas a keringetés zaja. A két cső csatlakozását egy-egy szintén vörösréz könyök biztosítja, kézzel oldható bilincses rögzítéssel, így adott esetben a hűtés bővíthető. Oldalt egy imbuszkulccsal kicsavarható záródugó is található, ahol a hosszú üzem alatti kismértékű folyadékveszteség pótolható, illetve a rendszer légteleníthető.

A talp kicsit durvának hat, de nekünk nem volt vele gondunk
A talp kicsit durvának hat, de nekünk nem volt vele gondunk [+]

A processzorhűtő blokk réz talpát nem galvanizálták, így a fémre jellemző színnel tárul elénk. Megmunkálása, ahogy a fenti képen is látható, kicsit elnagyolt, ami a megfelelő paszta alkalmazása esetén nem feltétlenül probléma. A tükörsima felületekhez gyakran nem kellően tapad a hővezető zsír, és a mai processzorok legtöbbjénél a szűk hőátadási keresztmetszet amúgy is saját kupakjuk alatt található.

A sűrűn lamellázott hőcserélő is réz A sűrűn lamellázott hőcserélő is réz
A sűrűn lamellázott hőcserélő is réz [+]

A sűrűn lamellázott dupla radiátor anyaga is vörösréz, ami azonban kellően vékony ahhoz, hogy a tömeget ne növelje meg túlságosan. A 240 mm-es hőcserélő vastagsága mindössze 30 milliméter, ezzel a legtöbb modern számítógépházban kényelmesen elfér. A vízhűtéshez előkészített házakban a ventilátorok gyakran helyezhetők a burkolat alá, kívül a fő kereten, így azok plusz vastagságával sem kell számolnunk. Noha itt lehetett volna az olcsóbb alumíniumot is alkalmazni, ami a hűtési hatékonyságon szinte semmit nem rontott volna, a Fractal Design mérnökei az elektrolitikus korrózió elkerülése érdekében alkalmazták az egységes vörösrezet.

Fekete-fehér, halk ventilátor
Fekete-fehér, halk ventilátor [+]

Két, PWM szabályozású ventilátort mellékelnek a csomagolásban, melyek külön kábelt kaptak, de egy Y átalakítóval egybeköthetőek, így az alaplap együtt tudja őket szabályozni. Figyeltek arra is, hogy a fordulatszám mérésére szolgáló ér csak az egyiktől legyen bekötve, így a két légkavaró szimultán jele nem bolondítja meg az alaplap érzékelését. A dinamikus csapágyazásúnak kikiáltott, GP-12 PWM típusjelű légkavaró valószínűleg a siklócsapágy egyik módosított változatát alkalmazza, motorereje viszont kellően alacsony a halk üzemhez, mindössze 0,2 amper. Percenkénti fordulatszáma az 500-2000 rpm közötti tartományban mozog, amihez legfeljebb 32,2 dB(A) hangerő, illetve maximálisan 87,6 cfm (148,8 m³/h) légszállítás társul. A ventilátorok strapabírók, korrekten összerakott példányok, ráadásul zajcsökkentő kialakítással készítették lapátjaikat is.


[+]

A halk működés jegyében – amennyiben kisebb hűtési teljesítmény is elegendő – a csomagban mellékeltek egy fordulatszám-csökkentő adaptert a szivattyúhoz, amivel az 12 volt helyett csak nagyjából 9 V feszültséggel üzemel. Korábban hivatkozott hírünkhöz képest változás, hogy a mellékelt szélgépek kicsit erősebb példányok, a nagyobb légszállításért picit magasabb hangerővel kell "fizetnünk".

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Fractal Design Kelvin S24
Kompatibilitás AMD – Socket AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+
Intel – LGA775/LGA1151/LGA1150/LGA1155/LGA1156/LGA1366/LGA2011/LGA2011-v3
A radiátor mérete 275 x 124 x 30 mm
A csövezés hossza 320 mm
A cső vastagsága 8/11 mm (belső/külső)
A blokk mérete 69 x 69 x 40 mm
A hűtő anyaga vörösréz talp, vörösréz radiátor
Tömege 1200 gramm
Ventilátorok mérete 120 x 120 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 500-2000 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása sikló
Extrák G1/4 csatlakozók a bővíthetőséghez, sebességcsökkentő adapter a szivattyúhoz
Gyártó honlapja www.fractal-design.com
Termék honlapja Kelvin S24
Gyári termékvideó Kelvin S24
Fogyasztói ára kb. 42 000 forint

Felszerelés, tesztkonfiguráció

A Fractal Design Kelvin S24 felszerelése szerencsére viszonylag egyszerű, de apró komponensekkel azért alaposan elláttak minket. Egy Intel LGA2011-v3 foglalatos rendszerrel próbáltuk ki a hűtőt, a felszerelést pedig egy azzal megegyező rögzítési mechanizmusú, LGA2011-es alaplappal mutatjuk be, de a leírás alapján a többi foglalat esetén sem nagyobb bűvészmutatvány a szerelés.

Népes a tartozékok, csavarok családja
Népes a tartozékok, csavarok családja [+]

Összesen öt különféle csavartípust találtunk a dobozban, illetve ezek mellett négy-négy rugót, alátétet és anyát, amivel a felszereléskor rögzülnek a blokkhoz illesztett keretbe a csavarok. A rögzítőkeretet két darabból alkották, és a horonyba becsúsztatva kell összepattintani. Rugóval, alátéttel, a túloldalon pedig az M4-es anyával kell rögzíteni a lefogatócsavart.

horonyba kell csúsztatni a blokk lefogatókeretét
A horonyba kell csúsztatni a blokk lefogatókeretét [+]

AMD foglalatok esetén a gyári hűtőkeretet, az LGA775, LGA115X-es és LGA1366-os foglalatú alaplapoknál a mellékelt hátlapi merevítőt, míg az LGA2011-es családnál a felső oldali gyári merevítőt kell használni a végső felfogatáshoz. Természetesen a mellékelt hővezető paszta kis mennyiségét előzetesen fel kell vinni a CPU felületére. A felszerelés folyamatáról egy videót is készítettünk.

A meglehetősen kompaktra sikeredett hűtőblokk elég lapos, nem sok helyet foglal, körvonalai szinte biztosan nem lesznek útban még a sűrűbben berendezett alaplapokon sem. Mivel 90 fokban forgásszimmetrikus, a csőcsonkokat is abba az irányba állíthatjuk a felszereléskor, ahol a legkevésbé lesznek útban, jó eséllyel egyáltalán nem fogja akadályozni a memóriák vagy más részegységek elhelyezését. Áramellátását egy kellő hosszúságú, harisnyázott, háromeres vezetéken oldották meg, így az alapértelmezetten PWM-es (újabb) alaplapokon teljes fordulatszámon fog üzemelni, ami egy szivattyú esetén az elvárt. A sebességet és a hangerőt adott esetben a már említett 9 V-os adapterrel csökkenthetjük.

Tesztkonfiguráció

Méréseink során a videokártya-tesztek esetén is használt, jól bevált, X99-es tesztkonfigurációnk volt a főszereplő, mely sokaknak már bizonyára ismerős lehet. Az alaplap egy Asus X99-PRO modell, míg a processzor feladatát egy Intel Core i7-5960X tölti be, rendszermemória továbbra is négycsatornás, 2666 MHz-en hasító HyperX Fury típusú DDR4, 32 GB kapacitással. Az operációs rendszer a megszokott 64 bites Windows 10 Pro.

Tesztkonfigurációnk a Fractal Design Kelvin S24-gyel
Tesztkonfigurációnk a Fractal Design Kelvin S24-gyel [+]

Ezúttal az alapfeszültségen és alapórajelen felül a rendszeresen használt, fixen 4 GHz-re tuningolt beállítást is alkalmaztuk, amihez processzorunk 1,15 voltot kér. A tesztalanyban még bőségesen volt további hűtési potenciál, így egy hirtelen ötlettől vezérelve a magfeszültséget 1,25 V-ra emeltük, jelentősen növelve a hőtermelést. Üresjárati időszakok mellett AIDA64 rendszerstabilitás-tesztet, valamint a legújabb, 64 bites AVX2-es prime95 small FFT tesztjét futtattuk. A fogyasztást monitor nélkül, a teljes konfigurációra vonatkozóan vizsgáltuk, Voltcraft Energy Logger 4000 típusú konnektorba dugható digitális fogyasztásmérőnkkel.

Tesztkörnyezet
Videokártya NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB – Founders Edition referencia (GeForce Driver 372.54 WHQL)
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva
Alaplap ASUS X99 PRO (BIOS: 2201) – Intel X99 chipset
Memória

HyperX Fury 32 GB (4 x 8 GB) DDR4-2666 (HX426C15FBK4/32)

Háttértár Samsung 850 EVO 500 GB MZ-75E500 (SATA 6 Gbps)
Processzorhűtő Fractal Design Kelvin S24
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Tesztelés

Első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy halkan mire képes a hűtő, ezért a gyári ventilátorokat Asus alaplapunk alapértelmezett Q-Fan profiljára bíztuk, így üresjáratban nagyjából 550 rpm, terhelve kb. 1100 rpm volt a szélkerekek fordulatszáma. A második és harmadik körben azt néztük, hogy milyen a hűtő maximális teljesítménye, így egy laza mozdulattal letiltottuk a BIOS-ban a szabályozást, ezzel teljes fordulatra kapcsoltatva a légkavarókat, ami körülbelül 1950-es perecenkénti fordulatot jelentett. A szivattyúra fojtás nélkül 2400 rpm-et, sebességcsökkentéssel pedig 1900 rpm-et jelzett vissza a rendszer.

Az első körös, gyári szabályozású, legalacsonyabb fordulatszámú beállítás mellett szinte teljesen csendben volt a hűtés, csupán a ventilátorokhoz közel hajolva hallhattunk némi motorzajt. A szivattyút is sebességcsökkentő adapterével kötöttük a CPU_FAN csatlakozóra, ekkor a hangerő az ő esetében is alacsony maradt, de jellegzetes motorhangja azért kivehető volt. A ventilátorok üresjáratban 15, terhelve 21 dB(A) hangerőt produkáltak, míg a szivattyú 9 V-ról üzemelve konstans 22 dB(A) hangterhelést jelentett, ezeket egy RO-1350 típusú zajszintmérővel, csendes szobában mértük. A CPU üresjáratban mindössze 26 °C-on stagnált, a helyiségben a tesztjeink alatt végig kb. 23 °C-os klíma uralkodott. AIDA64-gyel terhelve 48-50 °C-ra kúszott fel a hőfok, és a már említett 1100 rpm-re kapcsoltak a ventilátorok, 20 dB(A) hangerőt eredményezve.

1150 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi
1150 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi [+]

Processzorunk 3 GHz-es gyári órajelét fix 4 GHz-re emeltük, és 1,02 V-os alapfeszültsége helyett is 1,15 V-ot állítottunk be alaplapunk BIOS-ában. Az egyórás AIDA64 rendszerstabilitás-teszttel, pár perces lehűlési periódussal, majd a legfrissebb AVX2-es prime95 small FFT tesztjével, és ismét egy lehűlési szakasszal tarkított mérés görbéje a fenti képen látható. Nem hatotta meg a tuning sem a hűtést, hiszen az üresjárati hőfokok a 30 °C-os határtól nemigen tértek el, míg AIDA64-gyel 60 °C körül alakultak. A prime95 azért megmutatta, hogy nem véletlenül kedvelt tesztalkalmazása a tuningosoknak: alaposan megdolgoztatta a központi egységet, és a Kelvin S24 is csak 70-75 °C-ig tudta lehűteni azt. Nem is csoda, az AIDA64-es mérés során 225 wattot igénylő rendszer ez alatt már 320 W-ot evett a konnektorból.

A hangerők sem alakultak vészesen, holott itt a légkavarók már fullon futottak, így 35-36 dB(A) hangerőt produkáltak. Ez már nem halk, de hangosnak sem mondanánk, inkább csak jól hallható. Egy ház ezen tovább csillapít, de a nélkül is bőven elviselhetőbb zajszint ez, mint a kb. egy éve tesztelt Raijintek Triton esetében tapasztalt. A teljes fordulatú szivattyú esetén pontosan 25 dB(A)-t mértünk, ami hajszálpontosan egyezik a specifikációban megadottal. Processzorunk üzemi adatai a lenti első képen olvashatók le.

A nyolcmagos Core i7-5960X kicsit és nagyon megkínozva A nyolcmagos Core i7-5960X kicsit és nagyon megkínozva
A nyolcmagos Core i7-5960X kicsit és nagyon megkínozva [+]

Mint a második képen is látható, ennyivel nem elégedtünk meg. Változatlan zajszint, azaz teljes fordulatszám mellett emeltünk 100 mV-ot a CPU magfeszültségén. Így még épp elegendő volt a Kelvin S24 ereje, ugyanis az AIDA64-gyel terhelt eset hőfoka kicsit meghaladta a 70 °C-ot, míg a prime95 teszt során 80-85 °C körül alakult, sőt a legmelegebb 3-as mag a 90 Celsius-fokos értékbe is belenyalt. A felvett áram mennyisége azért tekintélyt parancsoló, hiszen az előbbi esetben 265 W, az utóbbiban viszont egészen elképesztő érték, 390 W virított a kijelzőn. Az üresjárati értékek viszont nem változtak, könnyen visszahűlt a jó hőátadási tulajdonságokkal bíró vízkör. A mérés grafikonja a lentebb szereplő, hangsúlyosabb eredménnyel készült tehát el.

1250 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi
1250 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi [+]

A 9 V-os üzemet a szivattyú esetén egy sorosan kapcsolt ellenállás biztosítja, ami az eddigi tapasztalatok alapján bizony melegedni szokott. Ezúttal egy nagyobb darab került felszerelésre, mert huzamosabb, bekapcsolva töltött idő során is csak langyos volt. A CPU tuningképességeit is megnéztük, javít-e rajta a most tesztelt hűtés, de a használt példány tesztelése során elért 4400 MHz-es órajelet nem tudtuk túlszárnyalni. Valószínűleg a mi processzorunk tud ennyit, és nem léphetünk szobahőmérsékleten előrébb.

Végezetül nagyon fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a használt kompakt vízhűtésnél az alaplap tápfeszültség-ellátó részlege (VRM) körül nincs légáramlat. Minden ilyen megoldású hűtés esetén fontos azonban erről gondoskodnunk, mert az itt található FET-ek túlmelegedése az alaplap, szerencsétlen esetben vele együtt a processzorunk tönkremenetelét is okozhatja. A gyárilag ide felszerelt hűtőborda azonban nem elegendő, hiszen azokat az Intel/AMD saját hűtőihez, azok légáramlatához méretezi.

Értékelés

A Fractal Design Kelvin S24 típusú vízhűtés szerintünk korrekt termék lett, noha tisztában vagyunk vele, sokan kínálnak hasonló termékeket a piacon. Külseje letisztultságával nyerte el tetszésünket. A Kelvin S24 a komolyabb kompakt, készre szerelt vízhűtések közé sorolható; az egyedi szettekhez, vagy a Cooler Master Eisberg sorozathoz, esetleg a már szintén tesztelt Raijintek Tritonhoz hasonlóan nem teljesen fix a rendszer. Épp ezért a csövek csatlakozását és a központi egységet is úgy alakították ki, hogy a szett megbontható legyen, így akár egy újabb hűtőblokk vagy radiátor is beilleszthető. A Fractal Design ezt természetesen kiemeli, miszerint a szivattyú elegendően erős a bővített vízkörhöz is.


[+]

A teljes rendszer minőségével nagyon elégedettek voltunk, úgymond hozta a kötelezőt – azért a közreműködő gyártó, az Alphacool neve is vetítette előre. A teljesen réz anyagválasztás nem lenne kizárólagos út, hiszen a költségeket jelentősen növeli, de mindenképpen szimpatikus. A szerelhetőség remek, a felfogatás egyszerű, sőt sok konkurens változatnál is praktikusabb: nem kell forgatható alsó-felső keretekkel és körmökkel bajlódnunk. A zajszintek kellemesen alakultak: leszabályozva halknak mondanánk, de teljes sebességen is a bőven tolerálható kategóriába esik, nem szakította le a fejünket, ellentétben egy-egy vetélytársával.


[+]

A hűtési teljesítménnyel abszolút elégedettek voltunk, még a legalacsonyabb, 550-es fordulatszám mellett is játszi könnyedséggel boldogult az izmos tesztgéppel, és több mint 300 W hőtermelését is kezelte, amikor tuningra került a sor. A nagyjából 42 000 forintos ár több versenytársénál is magasabb, de ezért kárpótolhat a moduláris felépítés, a letisztultság és a prémium anyagok használata. A fentieket egybevetve nekünk tetszett a Fractal Design Kelvin S24, de – ahogy a hazai viszonyok miatt sok termék esetében gyakran elmondjuk – ára lehetne alacsonyabb.


Fractal Design Kelvin S24 kompakt CPU-vízhűtés

04ahgy

A tesztelt vízhűtést a Fractal Design biztosította.

Azóta történt

Előzmények