Tesztelés
Első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy halkan mire képes a hűtő, ezért a gyári ventilátorokat Asus alaplapunk alapértelmezett Q-Fan profiljára bíztuk, így üresjáratban nagyjából 550 rpm, terhelve kb. 1100 rpm volt a szélkerekek fordulatszáma. A második és harmadik körben azt néztük, hogy milyen a hűtő maximális teljesítménye, így egy laza mozdulattal letiltottuk a BIOS-ban a szabályozást, ezzel teljes fordulatra kapcsoltatva a légkavarókat, ami körülbelül 1950-es perecenkénti fordulatot jelentett. A szivattyúra fojtás nélkül 2400 rpm-et, sebességcsökkentéssel pedig 1900 rpm-et jelzett vissza a rendszer.
Hirdetés
Az első körös, gyári szabályozású, legalacsonyabb fordulatszámú beállítás mellett szinte teljesen csendben volt a hűtés, csupán a ventilátorokhoz közel hajolva hallhattunk némi motorzajt. A szivattyút is sebességcsökkentő adapterével kötöttük a CPU_FAN csatlakozóra, ekkor a hangerő az ő esetében is alacsony maradt, de jellegzetes motorhangja azért kivehető volt. A ventilátorok üresjáratban 15, terhelve 21 dB(A) hangerőt produkáltak, míg a szivattyú 9 V-ról üzemelve konstans 22 dB(A) hangterhelést jelentett, ezeket egy RO-1350 típusú zajszintmérővel, csendes szobában mértük. A CPU üresjáratban mindössze 26 °C-on stagnált, a helyiségben a tesztjeink alatt végig kb. 23 °C-os klíma uralkodott. AIDA64-gyel terhelve 48-50 °C-ra kúszott fel a hőfok, és a már említett 1100 rpm-re kapcsoltak a ventilátorok, 20 dB(A) hangerőt eredményezve.
1150 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi [+]
Processzorunk 3 GHz-es gyári órajelét fix 4 GHz-re emeltük, és 1,02 V-os alapfeszültsége helyett is 1,15 V-ot állítottunk be alaplapunk BIOS-ában. Az egyórás AIDA64 rendszerstabilitás-teszttel, pár perces lehűlési periódussal, majd a legfrissebb AVX2-es prime95 small FFT tesztjével, és ismét egy lehűlési szakasszal tarkított mérés görbéje a fenti képen látható. Nem hatotta meg a tuning sem a hűtést, hiszen az üresjárati hőfokok a 30 °C-os határtól nemigen tértek el, míg AIDA64-gyel 60 °C körül alakultak. A prime95 azért megmutatta, hogy nem véletlenül kedvelt tesztalkalmazása a tuningosoknak: alaposan megdolgoztatta a központi egységet, és a Kelvin S24 is csak 70-75 °C-ig tudta lehűteni azt. Nem is csoda, az AIDA64-es mérés során 225 wattot igénylő rendszer ez alatt már 320 W-ot evett a konnektorból.
A hangerők sem alakultak vészesen, holott itt a légkavarók már fullon futottak, így 35-36 dB(A) hangerőt produkáltak. Ez már nem halk, de hangosnak sem mondanánk, inkább csak jól hallható. Egy ház ezen tovább csillapít, de a nélkül is bőven elviselhetőbb zajszint ez, mint a kb. egy éve tesztelt Raijintek Triton esetében tapasztalt. A teljes fordulatú szivattyú esetén pontosan 25 dB(A)-t mértünk, ami hajszálpontosan egyezik a specifikációban megadottal. Processzorunk üzemi adatai a lenti első képen olvashatók le.
A nyolcmagos Core i7-5960X kicsit és nagyon megkínozva [+]
Mint a második képen is látható, ennyivel nem elégedtünk meg. Változatlan zajszint, azaz teljes fordulatszám mellett emeltünk 100 mV-ot a CPU magfeszültségén. Így még épp elegendő volt a Kelvin S24 ereje, ugyanis az AIDA64-gyel terhelt eset hőfoka kicsit meghaladta a 70 °C-ot, míg a prime95 teszt során 80-85 °C körül alakult, sőt a legmelegebb 3-as mag a 90 Celsius-fokos értékbe is belenyalt. A felvett áram mennyisége azért tekintélyt parancsoló, hiszen az előbbi esetben 265 W, az utóbbiban viszont egészen elképesztő érték, 390 W virított a kijelzőn. Az üresjárati értékek viszont nem változtak, könnyen visszahűlt a jó hőátadási tulajdonságokkal bíró vízkör. A mérés grafikonja a lentebb szereplő, hangsúlyosabb eredménnyel készült tehát el.
1250 mV-tal: AIDA64 - pihi - prime95 - pihi [+]
A 9 V-os üzemet a szivattyú esetén egy sorosan kapcsolt ellenállás biztosítja, ami az eddigi tapasztalatok alapján bizony melegedni szokott. Ezúttal egy nagyobb darab került felszerelésre, mert huzamosabb, bekapcsolva töltött idő során is csak langyos volt. A CPU tuningképességeit is megnéztük, javít-e rajta a most tesztelt hűtés, de a használt példány tesztelése során elért 4400 MHz-es órajelet nem tudtuk túlszárnyalni. Valószínűleg a mi processzorunk tud ennyit, és nem léphetünk szobahőmérsékleten előrébb.
Végezetül nagyon fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a használt kompakt vízhűtésnél az alaplap tápfeszültség-ellátó részlege (VRM) körül nincs légáramlat. Minden ilyen megoldású hűtés esetén fontos azonban erről gondoskodnunk, mert az itt található FET-ek túlmelegedése az alaplap, szerencsétlen esetben vele együtt a processzorunk tönkremenetelét is okozhatja. A gyárilag ide felszerelt hűtőborda azonban nem elegendő, hiszen azokat az Intel/AMD saját hűtőihez, azok légáramlatához méretezi.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!