Kezelés, mobil app
A rendszer kezelése főleg a beépített érintőkijelzőre épül, azon belül is inkább a gesztusokra. Bekapcsolás után rögtön a kamera által látott élőkép tárul szemünk elé, melyen olyan sok mindent nem tudunk csinálni: egyszer a képre bökve az autofókusz és egyben a fénymérés helyét változtathatjuk, kétszer rábökve valamire pedig a követést állíthatjuk az adott dologra. Utóbbi alatt azt az ActiveTrack 3.0 rendszert kell érteni, ami a gyártó drónjaiban is működik, és tapasztalataink alapján itt is rendesen teszi a dolgát. Nem ideális körülmények között persze azért össze lehet zavarni, ha kicsit zsúfoltabb háttér elé kerül a követendő alany, akkor a szoftver mozgás közben hajlamos átváltani a háttérben lapuló tereptárgyakra, esetleg egy mintás falra, de kevésbé zsúfolt környezetben nincs vele különösebb probléma.
Az élőkép szerencsére nincs telezsúfolva mindenféle felesleges információval, mindössze az éppen aktív üzemmód ikonját látjuk a bal alsó sarokban, a jobb alsóban a memóriakártyán még rendelkezésünkre álló szabad hely mennyiségét (videófelvétel során a még rögzíthető időtartamot) olvashatjuk le, míg a jobb felső sarokban az akkumulátor töltöttségét jelző piktogram kapott helyet. Jobb oldalt találunk még egy +/- csúszkát, mellyel alapesetben a digitális zoomot használhatjuk, de beállíthatjuk úgy is, hogy a csúszka a függőleges dőlést variálja, átvéve a joystick ezen szerepét. A digitális zoom mértéke egyébként 4K videófelvétel esetében kétszeres, Full HD felbontás mellett négyszeres, míg fotózás közben nyolcszoros lehet.
A szoftver természetesen a hardveres vezérlőkre is reagál, közülük talán a gimbal mozgatására szolgáló joystick, illetve a felvétel elindítását, leállítását vagy az exponálást végző, piros REC gomb feladata a legegyértelműbb. A piros gombtól jobbra eső kapcsoló egyszerre három feladatot is ellát: egyszer megnyomva az álló- és mozgókép között válthatunk, kétszeri megnyomásra a gimbal automatikusan középre igazítja magát, míg a gombot háromszor megnyomva a kamera velünk szembe fordul, így egyszerűbbé téve a szelfizést és a vlogolást. Utóbbi üzemmódban automatikusan bekapcsol az arckövetés, de ez természetesen a menüből akár ki is kapcsolható.
Hirdetés
A joystick melletti gombnak mindössze egyetlen funkciója van, a gimbal mozgásra történő reagálását állíthatjuk be vele, egészen pontosan három üzemmód közül választhatunk. FPV módban a gimbal próbálja lekövetni kezünk mozgását, vagyis mindig arrafelé néz, amerre mi fordítjuk az eszközt, természetesen olyan „simán”, amennyire tőle telik. A „Follow” módot fent már említettük, ilyenkor a kamera mindig automatikusan a kijelölt személyt, állatot vagy tárgyat próbálja lekövetni, bekapcsolt arckövetéssel pedig, ha arcot lát, még kijelölnünk sem kell az illetőt. A harmadik mód a „Tilt Locked”, mely nagyjából megegyezik az FPV-vel, azzal a különbséggel, hogy mozgás közben a gimbal két tengely mentén is igyekszik vízszintesen tartani a kamerát, vagyis a markolatot akár zseblámpaként is előre tarthatjuk, a kamera végig előre fog nézni.
A további lehetőségeket a képernyő széleiről induló gesztusokkal érhetjük el. Alulról felfelé húzva azok az opciók tárulnak elénk, melyek a gombokkal is elérhetőek, ez nyilván még az elődmodellből maradt meg, de itt is jól jöhet abban az esetben, ha nem a joystickos modult használjuk. Balról befelé swipe-olva a már elkészült fotókat és videókat nézhetjük vissza, egy elemen ismét jobbra húzva az ujjunkat törölhetjük, illetve kedvencként megjelölhetjük azt. A főképernyőt balra elhúzva a különböző módokat (panoráma, fotó, videó, time-lapse, lassított mód) választhatjuk ki, egy elemről tovább lapozva pedig szintén további lehetőségeket érhetünk el, ezesetben az adott módhoz tartozó beállításokat, úgy, mint az időzítő, a felbontás, a képkockasebesség stb.
Az élőképen a fenti menüt lehúzva a rendszerszintű beállításokat érjük el. Itt tudjuk kapcsolgatni, hogy a joystick függőleges mozgatása a zoomot vagy a döntést változtassa, továbbá itt kapcsolhatjuk ki az arcfelismerést, válthatunk a 16 és 64 megapixeles mód között, illetve kapcsolhatjuk be a „Pro” üzemmódot. Utóbbival fotó és videó esetében is mi adhatjuk meg az expozíciós értékeket, állíthatjuk be a fehéregyensúlyt, válthatunk AF-S és AF-C között, illetve dönthetjük el, hogy tömörített (JPEG) vagy nyers (RAW) képformátumot kívánunk-e használni.
(forrás: DJI Tutorials YouTube csatorna) [+]
Maga a kijelző egyébként komponálásra és a felvétel figyelésére abszolút alkalmas, felbontás terén viszont nem az igazi, így visszanézésre, az élesség ellenőrzésére, vagy egyszerűen csak azoknak, akik háklisak a pixelekre, érdemesebb a Mimo appot használni. Funkcionalitásban sok különbség nincs az on-board rendszerhez képest, nagyjából ugyanazok a lehetőségeink, csak kényelmesebb elrendezésben, mindössze két olyan funkció van, ami a kamerában nincs.
Az egyik ilyen a livestream, melyet sajnos telefonnal sem volt lehetőségünk kipróbálni, ugyanis ehhez mindenképp szükség van a Do-It-All markolatra. A másik opció a sztorimód, melyen belül különböző, háttérzenével ellátott sablonokat találunk. A sablonok témák szerint vannak felépítve és mindegyikben négy-öt snitt felvételére van lehetőségünk, melyek rögzítésekor a gimbal egy előre beprogramozott irányba mozog – ez lehet egyszerű balról jobbra fordulás, 180 fokos pásztázás vagy akár a kép középpontja körüli forgás. A rögzítés menetét az alábbi screenshotok segítségével igyekeztünk bemutatni, a fantasztikusan kreatív, hosszas tervezéssel készült végeredmény pedig még egy kicsit lejjebb csodálható meg.
Minden felvétel egy előre meghatározott ideig tart, a következő snitt elindítása előtt pedig van időnk újrakomponálni, a rögzítés csak a gomb megnyomása után indul újra. A felvételekhez ezután különböző „végefőcímeket” adhatunk, majd, ha kiadtuk az áment, a rendszer szépen összefűzi nekünk a jeleneteket egy videóvá, amit rögtön meg is oszthatunk vagy elmenthetünk a telefonra. A gyári sablonok mellett lehetőségünk van saját sablonok készítésére is, így aki gyakran tölt fel sztorivideókat például Instagramra, az egy kifogyhatatlan tárházat kap a Mimo telepítésével.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!