Hirdetés
DGL -4300 beállítás
A DGL-4300 játékos routernél már a CD-n található szoftver felülete is jelezte, valami extrával van dolgunk. A szokásos menüpontok mellett Tribes Vengeance játékdemót és az USA területén használható Gamefly előfizetést találtunk a korongon. Telepítő hiányában a szokásos, IP-s módszerrel vágtunk neki a játékos router felderítésének.
A webes felület megjelenése is igazodott az egyedi külsőhöz. A felső részben animáció futott, az egész grafika divatos, fekete-piros stílusban jelent meg. Maradt a korábban megismert, kettős felső és baloldali menürendszer. A szokásos varázslókkal kezdődött az ismerkedés, de most hárman voltak. Az elsővel az internetkapcsolat, a másodikkal a windowsos Connect Now, a harmadikkal a vezeték nélküli hálózat biztonsága állítható.
Ugyan más köntöst kapott, de az internet-beállító résznek ugyanaz az alapja, mint a többi D-Link routernél, vagyis dinamikus és statikus IP-t vagy PPPoE, PPTP és L2TP beállítást eszközölhetünk. A WiFi varázslóban négy kódolási szintet választhattunk. Az egész menürendszeren érezhető volt, hogy fiatal játékosoknak készült, akikről feltételezik, hogy nem minden esetben rendelkeznek olyan tapasztalatokkal, mint a felnőttes routerek kezelői, így gyakran piros, figyelmeztető megjegyzésekkel vagy magyarázatokkal találkoztunk, ami dicséretes.
A WAN, LAN, DHCP és Wireless beállítások külön-külön, a varázslók nélkül is elérhetőek a „Home”-ról találóbb „Basic” névre keresztelt kínálatban. A menük jól szervezettek, a kiválasztott beállításoktól függően dinamikusan változnak, minden fontos alapfunkciót megtaláltunk bennük.
Az „Advanced” rész itt is virtuális kiszolgálók és speciális alkalmazások beállításával kezdődött.
A többi alkalmazástól leválasztva, külön menüt kaptak a játékok. Itt terjedelmes listából választhatjuk ki kedvencünket, de saját beállításokat is létrehozhatunk. A „Gamefuel” szakaszon a játékos adatforgalom prioritását állíthattuk be, meghatározott sávszélességet biztosíthattunk a különösen fontos csomagoknak. A funkció vezérléséhez szabályokat hozhattunk létre, melyeket elég akkor aktiválni, ha éppen játszani készülünk.
Az „Access Control” bejegyzést valószínűleg az egészen fiatal játékosok szüleinek találták ki. Itt varázsló segítségével hozzáférési szabályokat adhatunk meg. A regulákhoz időzítést kell rendelni – erről később még szólunk –, majd megadhatjuk a megcélzott számítógépet és a szűrés módját.
A számítógépeket IP és MAC cím alapján is beazonosíthatjuk. A figyelésnek, tiltásnak több módjára van lehetőség. Lehet csak rögzíteni a látogatott weboldalak címét, de a teljes vagy részleges internetelérés is leállítható.
Részleges tiltásnál korhatár alapján vagy kézi beállítással adhattuk meg, mely weboldalak tartalmát szeretnénk kizárni hálózatunkról. Sajnos ezeknek a funkcióknak a megfelelő működéséhez elengedhetetlen a szabványos weboldalkódolás, amelyet sok kényes tartalmú weboldal nem alkalmaz. Szerencsére van URL alapján működő webszűrő is.
A tűzfal és a rádiós egység sugárzási erejének beállítását nem bonyolították túl. Az előbbiben lényegében csak a védelmi szabályokon kívül álló DMZ IP címe adható meg. A WiFi rész érdekessége, hogy van WDS mód. A legutolsó menüben időzítéseket hozhatunk létre, melyeket a korábban tárgyalt hozzáférés-szabályozáshoz használhatunk.
A „Tools” részen is többnyire a szokásos beállításokat találtuk. Itt is két felhasználót adhattunk meg, amiből az egyiknek csak „olvasási” jogai voltak. A firmware frissítésére szolgáló menüben automatát találunk, mely internetkapcsolat esetén meg tudja állapítani, van-e frissebb vezérlőszoftver az aktuális verziónál.
Az eszközök közé került a dinamikus DNS szolgáltatás sok-sok szerverrel. A lista végén érdekes funkciót találtunk. A Sentinel szolgáltatás, mely 30 napra ingyenes, gyerekzárként és biztonsági szolgáltatásként üzemelhet. Előnye, hogy nem igényel komolyabb telepítést, beállítást és kézi finomhangolást, ráadásul az összes routerre kapcsolt számítógépre vonatkozik. A védelmi csomagban antivírus, tűzfal, betörésvédő, tartalomszűrő, spam és Pop-up védő is van.
A „Status” fülre klikkelve részletes rendszerinformációval találjuk magunkat szembe, ahol a WAN, LAN és WiFi adatait, valamint a hálózatra kapcsolódott gépek listáját láthatjuk. Van egyszerű statisztika, és az aktív alkalmazások listája is látható.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!