A sima, a játékos és a modemes

DI-624+ beállítás

A routerek konfigurálását a melléket CD-vel kezdtük. A DI-624+ esetében semmi érdekeset nem találtunk a korongon, csak a szokásos, gyorstelepítési tanácsadót, használati utasítást és egy linket a D-Link terméktámogatási oldalára.

A gépkönyvből kiolvasott IP címet webböngészőve ütve máris a kezelőfelületen találtuk magunkat. A menürendszer elsőre kicsit kuszának tűnt, ugyanis kétféle kínálatból válogathattunk. Balra a főbb beállítási csoportok vannak, de felül is váltogathatunk a fülek között. A nyitóoldalon egy sokat látott, klasszikus varázslóval találkoztunk, amellyel jelszót, pontos időt, internetszolgáltatót és vezeték nélküli hálózatot konfigurálhattunk.

A „Home” menürész többi fülén a varázsló lehetőségein futhatunk át újra, kissé részletesebben. A „Wireless” almenü teljesen szokványos. Ki- és bekapcsolhatjuk a rádiós egységet, SSID-t és csatornát állíthatunk, majd a kiválasztott módszerrel dinamikusan változó kódolási beállítások jönnek. Minden menü alján elfogadhatjuk vagy visszavonhatjuk a módosításokat, és segítséget is kérhetünk.

A „WAN” szakaszon internetelérésünket konfigurálhatjuk; ez a rész is a választott módszertől függően változik. A „LAN” területen csak a router IP címe és a hozzá tartozó címtartomány adható meg. A DHCP részen a dinamikus és statikus IP címkiosztást szabhatjuk testre, és itt található egy praktikus lista az éppen csatlakozott kliensekről, valamint a kiosztott statikus címekről.

Felül a második, „Advanced” gombra kattintva módosul a baloldali kínálat. Virtuális szervereket hozhatunk létre és speciális alkalmazásokhoz társíthatunk portokat. A lehetséges kiszolgálók és alkalmazások előre definiált listája nem túl gazdag, látunk mindjárt még sokkal komolyabbat is.

A „Filters” menünek négy különböző része van, amelyek szintén dinamikusan váltják egymást. Ide került az IP-szűrés, ami a meghatározott időintervallumban engedélyezi vagy tiltja, korlátozza bizonyos IP címmel rendelkező hálózati entitások garázdálkodását. A domain szűrés ettől függetlenül működik. Létrehozhatunk megengedő és tiltó listát is. Az előbbi esetben csak a felsorolt linkeket tudjuk látogatni, az utóbbiban a listán szereplők tiltottak.

Szűrhetünk még MAC címek alapján, és URL-eket is blokkolhatunk vagy engedélyezhetünk. Sajnos időzítésre csak IP szűrés esetén van lehetőség.

A tűzfal szakaszon szintén időzített szabályokat hozhatunk létre, melyek most védelmi célokat szolgálnak. Az „Advanced” kínálat utolsó tételén a rádiós egység sebességére vonatkozó beállításokat találunk.

A harmadik, „Tools” fülön általánosan megszokott és hasznos eszközök laknak. Ide került a jelszóbeállítás, pontos idő megadása, konfigurációk lementése, betöltése és a firmware-frissítés. A jelszókezelő rész érdekessége, hogy a két felhasználó neve nem váltóztatható, fixen admin és user. Az előbbivel módosítani lehet a router beállításait, az utóbbival csak megnézni tudjuk őket.

Az eszközök között a jó hosszú „Egyebek" listán van pingelési lehetőség, újraindítás; néhány egyéb funkció mellett ide került a dinamikus DNS szolgáltatás beállítása is. A legutolsó menüpontban a csatlakozók állapotát nézhetjük meg. Ugyan erre használhatjuk a router LED-jeit is, de jól jöhet a funkció, ha a dobozkára nem látunk rá.

A „Status” almenüben alapvető információkat találunk a LAN, WAN és WiFi csatlakozás paramétereiről, és ide került egy hevenyészett statisztika is róluk.

Van naplózási lehetőség is. A rögzített eseményeket akár levélben is továbbküldhetjük.

A sor vízszintes végére került az összefoglalt súgó. Itt összegyűlik minden beállítási ablak saját segítőszövege. A tételek inkább rövid tájékoztatók, mintsem magyarázatok.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés