Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #40935168

    törölt tag

    válasz Anubis_9 #6101 üzenetére

    Házilag épített NAS. Sima pc általam jónak tartott alkatrészekből. NAS4Free oprendszer, ami egy 8GB-s Sony USB stick-ről bootol és fut. 3x2TB Seagate HDD. Zfs fájlrendszer, raiz-z1 (a raid5 megfelelője, de annál sokkal többet tud). Hasznos terület így 4TB körül, redundancia így megoldva és mivel ez a fajta "raid" fájlrendszer szintű, az alatta lévő kontrollertől (jelen esetben alaplapi) teljesen független. Tehát a hardverhiba 1 HDD kiesésig megoldva - és ez már az én rizikóm, hogy miért nem 4 vinyóval raid6-ozok, de úgy gondolom, egyszerre max 1 HDD hal meg. Logikai hiba vagy human error ellen a raid-ek sem védenek, a zfs-ben viszont vannak ún. snapshot-ok, amik ez ellen is adnak némi biztonságot: ha törlök egy fájlt véletlen úgy, hogy a heti 1x snapshot nemrég futott le, a snapshot betöltésével a fájl újra meglesz, ugyanis zfs-nél amíg van elegendő szabad hely, a törölt fájlt az oprendszer nem írja felül, hanem mellé ír. Ily módon snapshot-ból visszahozható bármikor, ha rossz irányba jár el a kezem. Atomtámadás ellen persze ez sem véd és több helyszínt sem használok, én azért mégsem a wall street pénzügyi tranzakciós logokat tárolom, csak a kis saját cuccomat. Tehát ha jól berúgok és az egész gépet kidobom a harmadik emeletről úgy, hogy a betonon szétmenve mindhárom HDD sérül, buktam mindent. De erre megint kicsi az esély.. :D

Új hozzászólás Aktív témák