Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sokimm

    senior tag

    válasz cinemazealot #58767 üzenetére

    "Csak ugye oda kell figyelni, hogy:
    - a folyadék ne fagyjon le (glükolos autóba való hűtőfolyadék nem fagyhat meg. :))
    - az UV ne egye meg a csövet (erre tettem fel a kérdést)
    - és hideg (nap nélküli idő) esetén ne hűtse le a lakást. (erre meg a következő mondatod ad választ)

    A keringetésnek is illik időjárás állónak lennie... (erre meg egy arduino-s hőrmérséklet alapú relés "ha akkor" függvényt adnék, ez a legolcsóbb)

    A cső tipped köszönöm! Nem tudod mennyire bírják a hőt ezek a csövek?
    Milyen módon heleyznéd el a csőrendszered? Mivel ez ilyen b.zi merev, gondolom kb 1 méteres rádiubszban kezdődik a felterekési lehetősége, és abból indulva, csigabiga formában kifele elmehetek egészen a lehetőségek széléig (egy kb 10m^2 es vízszintes felületre tervezem tenni)

    Míg ezt leírtam, elborzadtam a látványától, mert ez hatalmas méret... A nap nem is érné a csőfalakat ha sűrűn tekerném, tehát minimum 2-3cm köztes távolságot kellene hagyni, hogy az oldalasan eső napfén is 90 fokban érje a cső falát... De akkor is nagy és csúnya látvány, mi lenne, ha a csöveket hosszú 2m-es darabokra vágnám, 45 fokos szögben is lehetn akkor a kollektor (felül a meleg, alul a hideg be-ki áramlő fő tömlő), és akkor kb fele akkora négyzetméteren kapnánk ugyan akkora energiát.
    (mivel a spirál nem minden oldala kapná a napot állandó 90 fokban, tehát a cső egyik fele eléggé hatékonytalanul csak "lenne" a rendszerben, fűtést tekintve alig lenne értelme.

    És akkor még meg is lehetne emelni a csőrendszert, alá alufóliát tenni, hogy a közte besurranó nap fényét is alulról ütköztetve hasznosítsuk.
    Erre viszont a kosz, mint időjárási tényező nem jó, mert évente cserélhetem az alukat.
    Kéne rá valami jégesőálló üveg, ami a hőt is benntartaná, ezáltal a hatékonyság mégjobban fokozódna. :D

    De ennyi energiával már vehetnék egy kész lapot is...

    De kicsit félek, hogy mire beér a házba, kihűl.
    Erre meg a kőzetgyapotos alufóliás (nem tudom a nevét) csővédő burkolatok adhatnak megoldást.

    Aztán találtam a neten egy ilyet:
    [link]
    Tetszik a megoldás, hogy leveőg keringettet, bár nem tudom mennyire hatékony ez az őszi hidegekben...

    Aztán végül valami ilyesmiben látom a legtöbb fantáziát: (kicsit módosítanám, mert ha a réz csőre rábilincselné (vagy végig ónnal rá forrasztaná alulról) az alu lapot, aztán egybe fújná az egészet, akkor a cső több meleget kapna a felfogó felülete miatt.

    [link]
    Ez viszonylag kicsi, de nagy hatékonyságú.

Új hozzászólás Aktív témák