A Razer belegyezett, hogy 1,1 millió dollárnál is több (végeredményben körülbelül 422 millió forint) pénzvisszatérítést fizet az amerikai vásárlói felé a Zephyr arcmaszkjainak kapcsán. Ez az összeg része az Állami Kereskedelmi Bizottsággal (Federal Trade Commission, röviden FTC) kötött vádalkunak, miután szárnyra kapott a hír, hogy megtévesztő módon reklámozták az említett maszkot.
(forrás: FTC @ X) [+]
Az ominózus marketinganyag szerint a termék eleget tesz az N95 szabványnak, miszerint képes megszűrni a levegőben lévő, 0,1-0,3 mikrométeres részecskék legalább 95 százalékát (nagyobb részecskék esetén többet), de amint kiderült, a kígyós cég soha nem küldte le hitelesítésre a termékét az Élelmiszeri és Gyógyszerészeti Hatósághoz (Food and Drug Administration, azaz FDA) vagy az Országos Munkahely-biztonsági és Egészségvédelmi Intézethez (National Institute for Occupational Safety and Health, vagyis NIOSH).
A benyújtott panasz (forrás: vox.com a The Verge-ön keresztül) [+]
A dologra akkor derült fény, mikor a Naomi Wu néven ténykedő YouTuber még 2022-ben tesztelte az egy évvel korábban – a globális koronavírus-járvány idején – piacra dobott holmit, és az ügy folyományaként az FDA felszólította a Razert, hogy a Zephyrt érintő teljes árbevételét (1 071 254,33 dollár, tehát mintegy 386 millió forint) adja át a károsultak között történő szétosztás céljából.
A benyújtott panasz II. (forrás: vox.com a The Verge-ön keresztül) [+]
A sziszegő vállalatot további 100 000 dollár (nagyjából 36 millió forint) értékű polgári büntetés befizetésére kötelezték, és eltiltották attól, hogy a jövőben bármiféle tudományosan megalapozatlan részletet tegyen közzé a COVID-19-et vagy más egészségvédelmi felszerelést illetően.