WLAN padlógázzal - Asus MIMO eszközök

Tesztelés, értékelés

Az Asus MIMO egységeit csak csúcssebességükön vizsgáltuk meg, de ott behatóan. Ma már széles körben elterjedtek az 54 Mbps-os – vagy az annak csúfolt – Wi-Fi eszközök, így mi is ilyeneket vetettünk be. Felhasználtunk egy nForce4 SLI alaplapra integrált gigabites vezetékes hálózati vezérlőt (LAN néven szerepel majd), egy X-Micro USB-s adaptert és két Asus WL-106gM PCMCIA kártyát. Az egyiket egy Fujitsu Siemens Amilo A1650, a másikat egy Airis N990 notebook fogadta be. A tesztelést szabad rálátással 1-2 méter távolságból, 4 méterről egy vékony, majd 6 méterről egy vastag falon keresztül is elvégeztük. A vizsgálathoz nagyméretű állományokat másoltunk. A táblázatokban csúcssebességeket tüntettünk fel, melyek gyakran ingadoztak. Bár hétköznap ez egyáltalán nem szokványos, a környéken további Wi-Fi hálózat nem üzemelt.

 

szabad rálátással vékony fal 4 méterről vastag fal 6 méterről
Asus WL-106gM -> LAN 7000 kB/s 6400 kB/s 6000 kB/s
Asus WL-106gM <- LAN 5900 kB/s 5100 kB/s 1700 kB/s
X-Micro WLAN 11g -> LAN 2500 kB/s 2500 kB/s 2300 kB/s
X-Micro WLAN 11g <- LAN 2600 kB/s 2500 kB/s 2000 kB/s
Asus WL-106gM -> Asus WL-106gM 1400 kB/s 1300 kB/s 1200 kB/s
Asus WL-106gM -> X-Micro WLAN 11g 1800 kB/s 1700 kB/s 1300 kB/s
Asus WL-106gM <- X-Micro WLAN 11g 1500 kB/s 1400 kB/s 1300 kB/s

Elsőre nem hittünk a szemünknek, amikor a notebook több mint 6 MB/s-os sebességgel pumpálta fel az adatokat a hálózatra. Azt hittük, csak valami kezdeti puffer lendült be, de az átviteli sebesség tovább emelkedett. A 7 MB/s körüli csúcsérték ténylegesen megközelítette a 100 Mbps-os vezetékes hálózatok gyorsaságát! A távolság növelésével és falak beiktatásával ugyan csökkent valamelyest a sebesség, de még így is kétszeresét mértük bármilyen korábbi wireless eredményünknek. Ellentétes irányban meglehetősen hullámzott a teljesítmény, és a távolsággal nagyon romlott. A vastag falon keresztül már 2 MB/s alá csökkent a csúcsérték is, de ez minden bizonnyal valamiféle meghajtóügyi gond lehet, hiszen a másik irányban sokkal gyorsabb volt a forgalmazás.

Hirdetés

A MIMO-t nem támogató adapterekkel elvileg nem nagyon nő az átviteli sebesség, de a hatótávolság igen. Az utóbbit nem teszteltük, de az előbbit, LAN beiktatásával, igazolni tudjuk. A korábbi tesztekben megszokott, valamivel 2,5 MB/s alatti csúcsot mértük mindkét irányban, ami távolabbról ismét főként a LAN felőli irányban csökkent.

Egymás között legalább akkora meglepetést okoztak a MIMO eszközök, mint LAN-on keresztül. Sajnos most az ellentétes irányba, ugyanis a két notebook csak a korábban kimért IEEE 802.11g csúcssebességgel, nagyjából 1,4 MB/s-mal tárgyalt egymással. Ráadásul a távolsággal ez az érték tovább csökkent.

Meglepő, és az előző eset valamiféle vezérlési gondját igazolja, hogy a MIMO adapter a sima X-Micro-val gyorsabb volt, mint MIMO-s ikertestvérével. Ismét a MIMO felől érkező adatfolyam volt a gyorsabb és a vastag fal meg is fogta rendesen.

Értékelés

Kétségtelen, hogy a MIMO technológiával megtámogatott Asus eszközök bizonyos esetekben akár a vezetékes hálózatok sebességét is megközelítik. A LAN beiktatásával tapasztalt, 6 MB/s fölötti átviteli sebesség nagyszerű, de vannak mellette aggasztó jelenségek is. Az utóbbiak okára még pontos indoklás nincs, de talán nem is kell, hiszen a majdani IEEE 802.11n szabvány egyik oszlopát jelentő technológia még gyerekcipőben jár, lesz még idő a finomítgatására. Véleményünk szerint a két MIMO egység lassúsága meghajtóbeli gond vagy interferencia lehet, a távolsággal csökkenő sebesség pedig nem szokatlan a hagyományos Wi-Fi hálózatoknál sem. Érdeklődéssel várjuk az újabb, gyorsabb, jobb szabvány bemutatkozását.

Tudtunkkal az Asus MIMO termékei már kaphatóak hazánkban. A WL-566gM routert 38 900 Ft-ért, a WL-106gM hálózati adaptert 23 900 Ft-ért kínálják. Mivel az utóbbi terméket elsősorban notebookokba szánják, melyek döntő többségükben integrálva is tartalmaznak már egy vezérlőt, erre a MIMO-s eszközre keveseknek lesz szüksége. A router nagyon elegáns, tudása alapszintű, de esetenként fantasztikusan gyors. Sajnos az ára is ezekhez az esetekhez mért, de a továbbiakban biztosan csökken majd. Egyetlen baja, hogy még a szabvány rögzítése előtt jelent meg, így felmerülhetnek majd kompatibilitási gondok. Nekünk mindenesetre kívülről, belülről és tudásában is tetszett, a 7 MB/s levegőben szinte hihetetlen.

 

Asus WL-566gM

rudi

Az Asus hálózati eszközöket az Asus, az Airis notebookot a Case Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönet Zének a Fujitsu Siemens notebookért.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • MIMO Edimax módra

    A kedvező árú termékeiről ismert Edimax is belefogott a többcsatornás MIMO hálózati eszközök előállításába. Vajon a nagyobb sebesség és hatótávolság párosulhat alacsony árakkal?

  • Powerline: adatátvitel elektromos hálózaton

    A Microcom és az Edimax eszközeivel kipróbáltuk, mire képes a lakások elektromos hálózatát adatátvitelre használó HomePlug szabvány.

  • Amíg ide nem ér a Conroe...

    Már csak néhány hete maradt az AMD-nek a jól sikerült Intel Core 2 Duo hazai megjelenése előtt. Az új AM2-es alaplapok mellett DDR2-800 memóriákról és más érdekességekről számolunk be.

  • A sima, a játékos és a modemes

    Három WiFi routert teszteltünk a 20 éves tapasztalatra visszatekintő D-Link terebélyes kínálatából.

Előzmények

Hirdetés