Hirdetés

CPU-hűtő teszt Noctua és Cooler Master hűtőkkel

Cooler Master X6 Elite

Elérkezett az idő, amikor évek óta használt LGA775 foglalatos hűtőtesztelő konfigurációnknak búcsút kellett mondanunk. Nem halt meg a processzor vagy alaplap, sőt a fűtési teljesítménnyel sincs gond, a régi Core 2 Quad még mindig úgy melegíti a CPU-hűtők alját, mint modernebb utódai. Egyszerűen csak arról van szó, hogy a friss hűtőket már nem lehet feltenni LGA775-re. Mondjuk mai első tesztalanyunk, a Cooler Master X6 Elite pont nem ilyen, akár a régi Intel foglalatra is felszerelhető.

Sok szempontból érdekes megoldás az X6 Elite, de alapvetően egy klasszikus toronyhűtő, ami az alaplap síkjával párhuzamosan szellőzik. Lamelláit összesen hat hőcső tartja egyben, bár tetején nem mindegyiknek látható a vége. A hőleadó lemezeket nagyon sűrűre vették, és nem egyenesek, hanem úgy hajtogatták őket, hogy két-két szomszédos lap méhsejtes mintát alkosson, amivel azonos területen 20%-kal nagyobb hőleadó felületet alakítottak ki.

A sűrű lamellákhoz komoly légszállítású ventilátor illik; az X6 Elite-nél pont ilyet vetettek be. Hét lapátja lapos szögben áll, motorja elég erős, 0,32 amperes, maximális fordulatszáma pedig a Cooler Master szerint percenként 1800, ami meglehetősen magasnak számít. A bordára műanyag segédkeret rögzíti, ami egyszerűbbé teszi a szerelést, de az olyan rezgéscsillapító gumibetétet hiányoljuk belőle, amilyet a legkomolyabb vetélytársak használnak.

Meglehetősen fura az X6 Elite talpának kialakítása. Elforgatták a lamellák tengelyéhez képest, így a processzorra szerelve nem közvetlenül a ház eleje felé néz a ventilátor, hanem a szokásos toronyházakba építve kicsit lefelé. Így elvileg több friss levegőt kaphat a rendszerint a ház elejének alsó részébe szerelt ventilátoroktól.

CM X6 Elite felszerelése

Klasszikus, sok éve sikeresen működő Cooler Master szerelőkészlet jár az X6 Elite-hez. Kapunk egy univerzális, támasztó hátlapot, ami jól elosztja a 732 grammos borda és 104 grammos ventilátor nem éppen csekély súlyát, és háromféle kapaszkodó készletet a különböző foglalattípusokhoz. A két részt termetes csavarok fogják össze, ezekhez többféle szerszámot is mellékelnek, és a hővezető pasztáról sem feledkeztek meg.

A szerelés nem igényel komolyabb szakértelmet és ügyességet, de cserébe elég sokat kell csavarozni. Ha van segítőnk, akár a ma divatos, kivágott alaplapi tálcás házakban is végrehajthatjuk a szerelést, ha egyikünk tartja a megfelelően beállított lábakkal ellátott hűtőt a processzoron, másikunk pedig a hátlap felől rögzíti a négy nagy csavarral.

Új tesztkonfigurációnknál szándékosan olyan alaplapot választottunk, aminek jó nagy hőleadói vannak, memóriából pedig egyenesen a piacon fellelhető legmagasabb típust választottuk. Rögtön szembesültünk is a „hardveres ütközéssel”: a négy memóriafoglalatból csak egyet tudtunk kényelmesen használni. Persze a helyzet nem ennyire tragikus, hiszen a fenti képen jól látható, hogy a RAM modul nyomtatott áramköre bőven befér a processzorhűtő ventilátora alá, kevésbé elvadult hűtőbordával pedig kihasználható mind a négy állás.

Az alaplap bordáival nem kerültünk összetűzésbe, az X6 Elite alsó lamelláját kellően magasra emelték.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Cooler Master X6 Elite
Felszerelhető AMD – AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1
Intel – LGA775/1150/1155/1156/1366/2011
Mérete 157,3 x 113,8 x 163,3 mm
Borda anyaga alumínium lamellák, hat hőcső, réztalp
Tömege 836 gramm
Ventilátorok mérete 120 x 120 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 600-1800 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása Long Life csúszó
Gyártó honlapja www.coolermaster.com
Termék honlapja X6 Elite
Forgalmazó Expert Zrt.
Fogyasztói ára 19 000 forint
Garancia 3 év

Noctua NH-U12S

Idestova nyolc éve találkoztunk a Coolink U8-120-1600 processzorhűtőjével, mely a nemrégiben megjelent Noctua NH-U12S ősapjának tekinthető. Az elmúlt évek alatt nem csak a márkanevet szervezték át, hanem maga a hűtő is alapos fejlesztésen ment keresztül; módosult a hőcsövek elrendezése, egyszerűsödött a felfogató, teljesen átalakult a ventilátor.

A neve végén szereplő S, mint slim (vékony) a legfontosabb módosításra vonatkozik: lamelláit szűkebbre szabták, hogy a rájuk kerülő 120 milliméteres ventilátor ne lógjon a memóriamodulok fölé. Természetesen megmaradt a klasszikus vastagságú modell is, NH-U12P néven. A vékonyítás mellett fontos fejlesztés a hőcsövek számának növelése, immár ötöt számolhatunk meg belőlük, ráadásul szép egyenletesen osztották el őket a lamellákban.

Ventilátor terén nagyon komoly fejlesztéseket hajtott végre a Noctua. Az NH-U12S-re a 120 milliméteres NF-F12 PWM szabályozós változata került, ami jelenleg az abszolút csúcsot képviseli a gyártónál. Nagyon alacsony, mindössze 0,05 amper a motorereje, csapágyát fémházba tették, ami sokkal pontosabb lehet a megszokott műanyag megoldásoknál, ezáltal kevésbé rezonál. A lapátkeréken keletkező szélzajt sok kis aerodinamikai részletmegoldás igyekszik megtörni, a sarkakra pedig rezgéselnyelőket tettek, így a szoros, fémszálas rögzítés ellenére is minimális vibrációval találkozunk.

A talapzat leglényegesebb változása, hogy ehhez kapcsolódik a rögzítőrendszer, ami két nagy, rugóval előfeszített csavarra alapoz. Ezzel a megoldással egyenletesebbé vált a szorítóerő, nem veszélyeztet a ferde felszerelés. Egyébként a Noctua továbbra is kitart a fémtalpas megoldásnál, nem váltott közvetlen hőcsöves érintkezésre, mint több konkurense.

NH-U12S felszerelése

Annak ellenére, hogy a korábbiakhoz képest kissé módosult a rögzítési rendszer kialakítása, ez a megoldás visszafelé kompatibilis, az öt éve tesztelt NH-U12P-t, sőt akár a régi Coolink U8-at is felszerelhetjük vele. Intel foglalatok esetében kapunk külön hátlapot, AMD-nél viszont a gyári, alaplaphoz adott lemezt használhatjuk a mellékelt segédkerettel. Bár az alábbi képen az NH-U14S készlete látható, a kisebb U12S-hez is pontosan ugyanilyet adnak. Nem feledkeztek meg a második ventilátor felszereléséhez szükséges kiegészítőkről sem.

A szerelés első lépése, hogy négy csavarral és távtartókkal rögzítjük a segédkeretet, amihez masszív hátlap tartozik. Erre jön a két rugós csavarral felfogatható processzor, melyekhez csak úgy férünk hozzá, ha levesszük a fémszállal rögzített ventilátort.

A Noctua ígérete szerint még a legnagyobb bordával szerelt memóriamodul sem ütközik a processzorhűtőbe, igaz, a CPU foglalathoz legközelebb lévő hozzáért a ventilátor aljához. Kevésbé extrém RAM bordákkal nem lesz ilyen probléma, ráadásul szükség esetén a ventilátor is megemelhető kicsit.

Az alaplap egyes komponenseitől biztonságos távolságban maradt a Noctua NH-U12S, hátuljára második ventilátort szerelve sem adódott probléma.

Hirdetés

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Noctua NH-U12S
Felszerelhető AMD – AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 (hátlapot igényel)
Intel – LGA1150/1155/1156/1366/2011
Mérete 158 x 71 x 125 mm
Borda anyaga alumínium lamellák, öt hőcső, réztalp
Tömege 755 gramm
Ventilátorok mérete 120 x 120 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 300-1500 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása SSO2 hidrodinamikus, mágneses stabilizálással
Gyártó honlapja www.noctua.at
Termék honlapja NH-U12S
Forgalmazó Kelly-Tech Kft.
Fogyasztói ára 20 500 Ft
Garancia 5 év

Noctua NH-U14S

Lényegében úgy jellemezhető a Noctua NH-U14S, hogy az NH-U12S felpumpált változata. Minden irányban nagyobb egy kicsivel, így értelemszerűen nehezebb a borda, és a ventilátor is megnőtt.

Az elrendezés viszont változatlan maradt, az átlagosnál valamivel vékonyabb toronyhűtőt kapunk, ahol a lamellákat hat hőcső járja át példásan szétszórt elrendezésben, hogy jól terítsék a processzorról érkező meleget.

Gyárilag egy NF-A15 PWM ventilátor jár a hűtőhöz, amire szintén igaz, hogy a 120 milliméteres modell megnövelt változata. Motorereje mindössze 0,15 amper, maximális fordulatszáma percenként 1500. A rezgés minimalizálása érdekében fém csapágyházat és rezgéscsillapító gumibetéteket kapott, a szélzajt pedig a lapátokra és ventilátor vázára vágott nyílások és terelőcsatornák hivatottak csökkenteni. Rögzítéshez használatos csavarnyílásait úgy alakították ki, hogy 120 milliméteres ventilátorokhelyre fel lehet szerelni, illetve az NH-U14S bordára felfogathatunk 120 milliméteres ventilátorokat is.

Az NH-U14S talapzata teljesen azonos az NH-U12S-ével: a hat hőcső a szokásos fémlemezen keresztül érintkezik a processzor kupakjával, és a felfogató rendszer is ugyanolyan.

NH-U14S felszerelése

Minden bizonnyal senki sem lepődik meg azon, hogy az NH-U14S rögzítőkészlete pontos mása az NH-U12S-nél látottaknak. Az AMD foglalattípusaihoz csak segédkeretet kapunk, ott a gyári hátlapot használhatjuk, Intelnél saját hátlap kell. A készletből nem hiányoznak a második ventilátor felszereléséhez szükséges elemek, a minőségi paszta, a lassító ellenállás és a szép Noctua embléma sem.

A szerelést itt is a segédkerettel kell kezdeni, erre keresztirányban illeszkedik majd a processzorhűtő, amit két rugós csavarjával szép egyenletesen lehet ráfeszíteni a processzorra. A művelethez egy hosszú csavarhúzót mellékeltek.

A szerényebb NH-U12S-sel szerzett tapasztalatok után egyáltalán nem lepődtünk meg azon, hogy a 7 milliméterrel mélyebb (45 helyett 52 milliméter) NH-U14S rálógott a processzorfoglalathoz legközelebbi memóriamodulra. Persze ez csak akkor jelent gondot, ha olyan magas hűtőjű RAM modult szerelünk be, mint amilyennel mi próbálkoztunk – a normális bordák szépen elférnek majd a ventilátor alatt.

Az alaplap egyes komponenseibe a nagyobbik Noctua sem akadt bele, még akkor sem, ha második ventilátort tettünk rá. Arra viszont számítani kell, hogy ventilátorral együtt 165 milliméteres magassága sok lehet egyes házaknak.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Noctua NH-U14S
Felszerelhető AMD – AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 (hátlapot igényel)
Intel – LGA1150/1155/1156/1366/2011
Mérete 165 x 78 x 150 mm
Borda anyaga alumínium lamellák, hat hőcső, réztalp
Tömege 935 gramm
Ventilátorok mérete 140 x 150 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 300-1500 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása SSO2 hidrodinamikus, mágneses stabilizálással
Gyártó honlapja www.noctua.at
Termék honlapja NH-U14S
Forgalmazó Kelly-Tech Kft.
Fogyasztói ára 25 000 Ft
Garancia 5 év

Tesztelés

A korosodó, támogatott foglalatok közül egyre több processzorhűtőnél hiányzó LGA775 helyett a szintén nem éppen friss AM3+-ra váltottunk új rendszerünkhöz. Itt viszont a fizikai kompatibilitás miatt nem kell aggódni, mert az FM2 és azt követő AMD foglalat pontosan ugyanilyen méretezésű, úgyhogy pár évig még minden hűtő támogatni fogja. A processzort nyolcmagos AMD FX-8150-re cseréltük, ami korábbi tesztalanyunkhoz hasonló hőtermeléssel bír, a Radeon HD 4850-es grafikus kártyát viszont megtartottuk, mert halk, nem zavarja meg a CPU-ventilátor hangját, és szépen melegíti alulról a rendszert.

Tesztkonfiguráció

  • AMD FX-8150 processzor
  • Asus Sabertooth 990FX alaplap
  • 2 x 4 GB Kingston HyperX Predator DDR3-2400 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Antec GX700 ház elöl és hátul 120 mm-es ventilátorral, zárt tetővel

Módosult viszont egy fontos komponens, a számítógépház. Nyolc év után nyugdíjba vonult a Casetek CK-1020, melyben több tucatnyi processzorhűtő megfordult már. A stafétabotot az Antec GX700-as modellnek adta át, mely jobban megfelel a mai, modern házak követelményeinek. Legfontosabb különbség a két modell között, hogy az Antecben alulra került a táp, elejében és hátuljában egy-egy leszabályozott ventilátor gondoskodik a megfelelő légáramlatról. Hogy jobb képet kapjunka processzorhűtők tudásáról, az Antec ház tetején lévő két ventilátornyi szellőzőnyílást befedtük, így az első és hátsó 120 milliméteres ventilátor alakítja ki a ház szellőzését.

Ezzel a felállással nyugalomban 115 wattos, a CPU-t maximálisan terhelve 260 wattos fogyasztási értéket kaptunk konnektoros mérővel. Cooler Master tápunk hatásfokát figyelembe véve ebből az következik, hogy a rendszer nyugalomban nagyjából 90 wattot igényel, a CPU-t terhelve pedig 215 wattra ment fel ez az érték, tehát nyugalmi állapotához képest nagyjából 120 wattal fogyaszt – vagyis fűt – többet a terhelt AMD processzor.

Az új rendszerrel sajnos korábbi méréseink eredményei nem hasonlíthatóak össze az új adatokkal, de igyekszünk fokozatosan néhány ismert névvel bővíteni adatbázisunkat, hogy a lehető legtöbben képbe tudják helyezni a kimért értékeket saját hűtőjük alapján. Egyelőre a hatalmas Noctua NH-D14 került be a korábbi modellek közül, amit LGA775 mellett LGA1366 és LGA2011 foglalaton is megmértünk már. A jobb átláthatóság kedvéért egyetlen táblázatba rangsoroltuk a mért értékeket, melyeket 24 °C-os szobahőmérsékleten kaptunk. Feltüntettük a processzort hűtő ventilátor méretét és fordulatszámát, illetve a ház hűtőrendszerének (egy-egy 120 milliméteres ventilátor elöl és hátul) állapotát.

CPU-hűtők AMD FX-8150 CPU-n mérve (AM3+ foglalat) Max. CPU hőmérséklet (°C)
Noctua NH-D14 – 2 x 1300 rpm – házhűtéssel 45
Cooler Master X6 Elite – 1700 rpm – házhűtéssel 50
Noctua NH-D14 – 2 x 1000 rpm – házhűtéssel 51
Noctua NH-D14 – 1200 rpm – házhűtéssel 51
Noctua NH-U14S – 1500 rpm – házhűtéssel 51
Noctua NH-U12S – 1400 rpm – házhűtéssel 52
Noctua NH-D14 – 1000 rpm – házhűtéssel 53
Noctua NH-U14S – 1000 rpm – házhűtéssel 55
Noctua NH-U12S – 1200 rpm – házhűtéssel 56
Noctua NH-D14 – 2 x 1000 rpm – házhűtés nélkül 57
Cooler Master X6 Elite – 1200 rpm – házhűtéssel 58
Noctua NH-D14 – 1000 rpm – házhűtés nélkül 61
Noctua NH-U14S – 1000 rpm – házhűtés nélkül 64
Noctua NH-U12S – 1200 rpm – házhűtés nélkül 64
Cooler Master X6 Elite – 1200 rpm – házhűtés nélkül 66

Nincs abban semmi furcsa, hogy a gigantikus Noctua NH-D14 került fel új ranglistánk élére, hiszen hatalmas fémtömege és két ventilátora révén kevés léghűtő tud vele versenyre kelni. Egy ventilátorral mérve, csúcssebességen viszont a másik két Noctuának sem kell szégyenkeznie, a Cooler Master X6 Elite pedig le is győzte a Noctua NH-D14 egyventilátoros konfigurációját. Persze ehhez az kellett, hogy a Cooler Master 120 milliméteres ventilátora percenként 1700-as fordulaton, süvítve dolgozzon, hozzá képest az NH-D14 lényegében némán hozta az egyetlen Celsius-fokkal gyengébb eredményt, és az NH-U14S, illetve az NH-U12S is határozottan csendesebbek voltak.

Nagyjából hasonló légszállításnál (X6 Elite és NH-U12S percenként 1200-on, NH-U14S és NH-D14 percenként 1000-en) nem volt nagy különbség a három Noctua között, ami elsősorban a kicsi – pontosabban kevésbé nagy – NH-U12S-re nézve dicséretes. A Cooler Master versenyzője viszont lemaradt, ami nem meglepő, ugyanis sűrű lamellái nagy légszállítást igényelnek. Hangban a kiváló ventilátoros, gondosan rezgéscsillapított Noctuák voltak a nyerők; 1000-1200-as fordulatszámon alig hallatszottak ki a házból, míg a Cooler Masternél az enyhe szélzaj mellett némi rezonanciát is hallottunk.

Világos, hogy a kikapcsolt házventilátorokkal kapott mérések a rangsor végére kerültek. Nagy fémtömege révén a Noctua NH-D14 volt a nyerő ebben a körben is, a kis NH-U12S pedig ezúttal is hozta a valamivel nagyobb NH-U14S szintjét, míg a sűrű lamellás X6 Elite kicsit lemaradt.

Értékelés

Teljesítményméréseink azt az eredményt hozták, hogy a kisebb, könnyebb és valamivel kevesebb helyet foglaló Noctua NH-U12S képes volt tartani a lépést a Noctua NH-U14S-sel, tehát párharcukban döntő kérdés lesz az ár. Az NH-U12S nem éppen olcsó, nagyjából 20 500 forintba kerül, amit némileg enyhít az a tény, hogy 5 év (gyártónál 6 év) garanciát kapunk rá, és igazán minőségi ventilátorral látták el, ami hosszú ideig működik majd zajosodás nélkül. Kiváló minősége és teljesítménye miatt magas ára ellenére is ajánlott címmel jutalmazzuk a Noctua NH-U12S-t.

Jóval drágább darab a Noctua NH-U14S, érte nagyjából 25 000 forintot kell fizetnünk. Hasonló összegért már a gigantikus NH-D14-et is megkapjuk, mely a jelenlegi processzor léghűtők abszolút elitjébe tartozik. Ehhez a bordához is kiváló ventilátort és hosszú garanciaidőt kapunk, emiatt tetszett nekünk.

Furcsán hangzik, de mai, erős mezőnyünk legolcsóbb darabja a 19 000 forintos Cooler Master X6 Elite. A különleges, méhsejtesre formált borda egyértelműen magas légszállítás mellett érzi jól magát. Igaz, hogy komoly szélzajtól kisérve, de maximális fordulatszámon remekelt a Cooler Master versenyzője, a nagy Noctua egyventilátoros konfigurációját is maga mögé utasította, emiatt tetszett.

Noctua NH-U12S processzorhűtő Cooler Master X6 Elite processzorhűtő
Noctua NH-U14S processzorhűtő

rudi

A Cooler Master X6 Eite processzorhűtőt az Expert Zrt., a Noctua processzorhűtőket a Noctua bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés