Hirdetés

Öt termetes processzorhűtő

Tesztek - nagy teljesítménnyel

Mai tesztünkkel nyugdíjaztuk Core 2 Extreme processzorra alapozó LGA775-ös rendszerünket, mely fölött szép lassan eljárt az idő. Helyét ismét egy Intel platform, az LGA1366-os foglalat köré épülő vette át. Új rendszerünk lelke egy kicsinek számító Core i7-920, amit 1,40 voltra feszítettünk. Bár a fogyasztást és a melegedést sokkal jobban befolyásolja a feszültség emelése, azért az 2,66 GHz-es alapórajelet megemeltük 3,50 GHz környékére. Fogyasztásban arra jutottunk, hogy az új rendszer az összes processzormag terhelése közben 260 wattos csúcsértéket mutatott. Előző, Core 2 Extreme alapú rendszerünk hasonló helyzetben csak 240 wattra volt képes. Mivel a memóriavezérlő a chipkészletből a processzorba költözött, úgy gondoljuk, a processzor fogyasztása nem csak ezzel a 20 wattal, hanem egy kicsivel nagyobb mértékben is nőhetett.

  • Intel Core i7-920 @ 3,50 GHz, 1,40 V processzor
  • Asus P6T Deluxe alaplap
  • 2 x 2 GB Crucial BallistiX DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 grafikus kártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 W tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 mm-es ventilátorral

Fontos kihangsúlyozni, hogy az új rendszerünkkel mért eredmények nem hasonlíthatóak össze korábbi tesztjeink számaival. Friss konfigurációnk egyrészt nagyobb fogyasztása révén nagyobb hőterhelést fejt ki, másrészt új az alaplap is, aminek teljesen másképp működhet a hőérzékelője.

Azt vizsgáltuk első körben, hogy mire képesek a hűtők maximális, de gyári állapotukban, vagyis annyi ventilátort használtunk csúcsra járatva, amennyit adtak hozzájuk. Emellett azért a duplaventilátoros modelleket megnéztük egy lapátkerékkel is, hogy lássuk, milyen hatással van az extra légszállítás a hűtési teljesítményre. Mérés közben működött a Casetek ház elejébe és hátuljába szerelt ventilátor.

Bizony, a Noctua órásának 900 grammos fémtömege megtette a hatását. Annak ellenére, hogy ventilátorai a többiekénél lényegesen lassabban forogtak, sikerült megkaparintania az első helyet. Sőt pusztán a nagyobb, 140 milliméteres lapátkerékre támaszkodva is felért a dobogóra. Második a Corsair A70 lett, ami egy ventilátorral (lényegében Corsair A50-ként) is szépen szerepelt. Viszonylag kis bordája és lassú ventilátora ellenére a Cogage üdvöskéje is jól muzsikált. Lényegesen jobban, mint a hasonló felépítésű Gelid. Az viszont halkabban tette a dolgát. Igaz, most nem a hangra, hanem a hűtésre voltunk kíváncsiak. A mezőny negatív meglepetését a Cooler Master V6GT okozta. Két ordító ventilátorával is a mezőny végére szorult.

Másodjára jobban összehasonlíthatóvá tettük a versenyzőket. A házhűtők megtartása mellett ventilátoraik fordulatszámát egységesen percenként 1500-ra állítottuk. Ez alól csak a Noctua NH-D14 képezett kivételt, annak ugyanis 1200 a maximuma. Ennek ellenére ismét hozta az első helyet hűtésben. És mivel ventilátorai szép csöndben maradtak, hang tekintetében is övé lett az elsőség. Teljesítményben a Corsair A70 követte, a Cogage kicsit hátrébb szorult, a mezőny vége pedig változatlan maradt.

Hangban a nagy Noctua mögé a Gelid hűtője sorakozott be. Őket jelentős lemaradással követte a Cogage és a Corsair A70 egy ventilátorral (lényegében A50 módban). Köztük nehéz volt különbséget tenni. Sajnos a Cooler Master V6GT ebben a versenyszámban sem jeleskedett. Egyik ventilátora betegen morogott, de a másik is egy picivel hangosabbnak tűnt az őt megelőző duónál.

Harmadik körben tovább, percenként 1200-as fordulatra csökkentettük a processzorhűtők ventilátorainak sebességét. Mint korábban, a sorrend most sem változott jelentősen. Látszik, hogy a hatalmas fémdarabokra nem volt túl nagy hatással a légszállítás csökkentése. Az előzö körhöz képest a legnagyobb felmelegedést – négy Celsius-fokot – a Cooler Master V6GT-nél mértük, a többiek alatt csak 1-2 °C-ot melegedett a Core i7. Hangban a sorrend nem változott, de most már minden versenyző kellemesen halkan tette a dolgát. A ház és táp ventilátorai együttesen túlkiabálták őket.

Éppen emiatt az utolsó körben megszüntettük a ház szellőzését. Kikapcsolt első és hátsó ventilátor mellett, alacsony fordulaton járó lapátkerékkel sem bizonyultak elveszettnek ezek az óriási hűtők. Érdemes megfigyelni, hogy ebben az állapotban, egyetlen ventilátorral szellőztetve a nagy Noctua alatt csupán hat fokkal volt melegebb a processzor, mint a legelső, házhűtéses, kétventilátoros tesztben. Hasonlóan jól szerepelt a Corsair A70, és a náluk lényegesen kisebb bordával rendelkező Cogage-nek sincs szégyellnivalója. Most már a Gelid Tranquillo is felzárkózott hozzá, ráadásul ez a hűtő bizonyult a leghalkabbnak. A mezőnyben a V6GT hűtés és hang kapcsán is leghátulra szorult.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés