Hirdetés

Újabb rapid trigger billentyűzetek tesztje

Kipróbáltuk a Corsair K70 MAX és a SteelSeries Apex Pro TKL (2023) modelleket.

SteelSeries Apex Pro TKL (2023)

A SteelSeries Apex Pro TKL (2023) esetében az évszám nagyon fontos, van ugyanis sima Apex Pro TKL is ugyanilyen kapcsolókkal szerelve, de az pár dologban gyengébb: merev, nem eltávolítható kábellel rendelkezik, nincs hozzá kupakszedő, és dőlésszöge is csak egy szögben állítható. Mivel a gyártó a korábbi verzióból is küldött egy példányt, össze tudtuk őket hasonlítani: az is egy korrekt billentyűzet, de tesztünk a 2023-as modellről szól.

Hirdetés

Az Apex Pro család egyébként jelenleg 6 tagból áll: az Apex Pro Mini és Apex Pro Mini Wireless 60%-os billentyűzetek, nevüknek megfelelően az egyik vezeték nélküli, és a tesztünk tárgyánál is látható, újabb külsőt kapták. Az Apex Pro TKL (2023)-ból szintén van vezetékes és vezeték nélküli kivitel, illetve még árulják a már említett, vezetékes, régebbi változatot is, de a hivatalos webshopban ez éppen drágább, mint az újabb modell: ezek mind 80%-os, tehát numerikus padtól mentes kivitelek, kurzorgombok és Ins/Del/Home/End/PgUp/PgDn is van rajtuk. Létezik továbbá egy teljes méretű modell is az Apex Pro személyében, ez vezetékes, és még a régebbi dizájnnal rendelkezik, tehát például a kábele nem eltávolítható.


[+]

A termék egy viszonylag egyszerű dobozban érkezett, amely a főbb funkciókat és tulajdonságokat hirdeti. Érdekesség, hogy az előző, tehát nem 2023-as modell dobozán még az szerepelt, hogy az a világ leggyorsabb vezetékes billentyűzete, de a 2023-ason ez már nincs feltüntetve. Ez korrekt kommunikáció a gyártó részéről, hiszen bár az Apex Pro modellek tényleg a leggyorsabbak között vannak, de a leggyorsabb billentyűzet jelenleg a Wooting 60HE+. Ergonómiai szempontból fontos megemlíteni a hátoldalon lévő masszív gumitalpakat, illetve a kihajtható támaszokat, amelyek segítségével az alapból 4 fokos dőlésszöget 7 és 11 fokra lehet emelni.

Az extrákkal nem estek túlzásokba, a billentyűzetben tárolható kupakszedőn kívül mindössze egy mágnesesen csatlakozó csuklótámaszt kapunk, amely nagyon jó minőségű, felülete finom, gumiszerű anyaggal van bevonva. A kábel a klaviatúrához USB Type-C porton keresztül, míg a géphez hagyományos USB Type-A-n csatlakozik: hossza 2,3 méter, szövettel borított, de nem túlságosan rugalmas.


[+]

Az eszköz egyik legmenőbb része kétségtelenül a jobb felső sarokban lévő, 128 x 40 pixel felbontású, fekete-fehér OLED kijelző, amelyre rengeteg dolgot ki lehet rakni: ez lehet akár csapatunk logója, akár animált formában, vagy a szoftverhez telepíthető kiegészítők segítségével akár hardvereink hőmérsékleti értékei is. Van hozzá egy tekerő és egy gomb, így a szoftver babrálása nélkül tudunk például a háttérfény erején állítani, módosíthatunk az aktuációs értékeken, vagy betölthetünk előre elmentett profilokat.

A kis kijelző kezeléséhez használatos gombot nem számolva összesen 85 billentyű található az Apex Pro TKL (2023)-on, amelyek közül 62 darab mágneses OmniPoint 2.0 kapcsolóval, 23 pedig SteelSeries Red switch-csel van szerelve. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az F-sor, a már említett Ins/Del/Home/End/PgUp/PgDn, valamint a kurzorgombok aktuációja nem állítható, ezekre rapid triggert sem lehet programozni. Nehezen érthető a gyártó ezen választása, azért legalább a kurzorgomboknál látnánk értelmét a rapid triggernek.


[+]

Az OmniPoint 2.0 switchek mágnesesek, teljes lenyomásuk 45 gF erőt igényel, aktuációs pontjuk 0,1 és 4 mm között állítható 0,1 mm-es lépésközökkel. A kapcsolók ennél a modellnél sincsenek előkenve, ez pedig abszolút érzékelhető a hangzáson is, a billentyűzetnek műanyagos-fémes hangja van, és az általunk tesztelt mágneses kapcsolós megoldások közül ez volt a leghangosabb. Ez valószínűleg csak azoknak örömteli, akik valamilyen hangosabb mechanikus billentyűzetről szeretnének váltani és ragaszkodnak a megszokott hangorkánhoz, mi a játékos billentyűzeteknél a halk megoldásokat részesítjük előnyben, és ezzel valószínűleg szinte minden családos ember így van.


[+]

A ház alsó része jó minőségű műanyagból készült, a top plate is minőségi alumínium, amely nem szálcsiszolt, a szó legjobb értelmében vett minimalista dizájnt eredményezve. A kialakítás tray mount, a billentyűzet elég merev, de a Corsair K70 MAX-nál azért egy kicsit flexibilisebb. A 960 grammos tömeg a pehelysúlyú ligába sorolja az eszközt, a minőségérzet szempontjából ez nem előnyös, LAN-ra járás során annál inkább.

Specifikációk
Típus SteelSeries Apex Pro TKL (2023)
Formátum TKL (80%)
Gombok száma 85
Készülékház műanyag
Mount tray mount
Kapcsolók 62 billentyűnél OmniPoint 2.0 switch (állítható aktuációs pontú, mágneses)
23 billentyűnél SteelSeries Red switch
Kapcsolók élettartama 100 millió leütés
Rapid Trigger 0,1 és 4,0 mm között állítható 0,1 mm-es lépésekben (csak az OmniPoint 2.0 switcheknél)
Plate alumínium
Billentyűsapkák kettős fröccsöntésű PBT, fényáteresztő
Érzékelés NKRO
Háttérvilágítás igen, gombonként címezhető RGB, északi tájolású LED-ek
Belső memória van, 5 profilnak elég
Kábel 2,3 méter hosszú USB Type-C/Type-A szövetkábel
Mintavételezés 1000 Hz
Multimédia-vezérlők, egyéb funkciók nincsenek dedikált multimédiás gombok
Extrák OLED kijelző és hozzá tartozó vezérlők, csuklótámasz a csomagban
Méret (sz x mé x ma) 355 x 128 x 42 milliméter
Tömeg 960 gramm
Gyártó honlapja www.steelseries.com
Termék honlapja Apex Pro TKL (2023)
Garancia 2 év
Ár kb. 80 000 forint

A kupakok nagyon jó minőségű, dupla fröccsöntésű PBT megoldások. Kényelmes volt őket használni, tartósnak tűnnek, játék közben pedig az is jól jön, hogy felületük enyhén érdes, tehát izzadt ujjak esetén sem kell nagyon aggódnunk. Az északi tájolású, gombonként címezhető RGB-fényforrások gyönyörűen és teljesen egyenletesen világítanak, ennél jobb kivitelezést igazából nem is tudunk elképzelni.

Keyboard Inspector eredmények
Keyboard Inspector [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények