Újabb rapid trigger billentyűzetek tesztje

Kipróbáltuk a Corsair K70 MAX és a SteelSeries Apex Pro TKL (2023) modelleket.

SteelSeries Apex Pro TKL (2023) tapasztalatok, összegzés

A billentyűzet a SteelSeries GG nevű szoftver segítségével konfigurálható. Egy rendkívül nagy tudású és összetett alkalmazásról van szó, amelyben az alapvető eligazodás is igényel némi gyakorlatot, mert a modulos felépítés miatt elsőre nem feltétlenül egyértelmű, hogy milyen funkciót hol kell állítani. A hardvereket, így az Apex Pro TKL (2023)-at is az Engine nevű modulban lehet személyre szabni, az alapvető dolgokért ezen belül a Gearnevű modul felel, a világítást a Prismben lehet variálni, és van több tucat letölthető alkalmazás/plug-in is, amelyek az Apps modulban érhetők el.

Hirdetés

Az alkalmazás macOS-re és Windowsra is elérhető; a Microsoft rendszerén több mint fél gigabájt memóriát használ futás közben, ami egy komolyabb gamer PC-n nem probléma, gyengébb gépekhez meg nem valószínű, hogy bárki is ilyen billentyűzetet vesz; ettől függetlenül szerintünk jó lenne, ha a kompetitív játékokhoz készült billentyűzetek a Wootingokhoz hasonlóan böngészőből lennének állíthatók, a lehető legegyszerűbb és legkevésbé hardverigényes módon.


[+]

Konfigurációkból összesen 5 darabot tudunk készíteni és a billentyűzeten tárolni, ami bőségesen elegendő. Mindegyiknél személyre szabhatjuk a kiosztást, beállíthatunk makrókat, van dual binding és dual action is, de a kompetitív játékosok a legtöbb időt úgyis az Actuation almenüben fogják tölteni, itt lehet ugyanis a gombok érzékelését és a rapid triggert beállítani. Mint már említettük, nem mindegyik gomb kapott mágneses kapcsolót, csak a képen is látható 62 darab billentyűnél lehet egyedi érzékelési pontokat beállítani. Ezeknél viszont teljes skálán mozoghatunk, az aktuáció 0,1 és 4 mm közé húztható 0,1 mm-es lépésekben, a rapid trigger pedig ugyanezhen a skálán mozoghat. A gombok mindkét paraméter tekintetében lehetnek egyediek, tehát más-más értékeket állíthatunk be hozzájuk, a szoftverben viszont zavaró, hogy nincs áttekintő nézet, tehát külön-külön ki kell választanunk őket ahhoz, hogy lássuk, mekkora a rapid trigger távolság.


[+]

Van egy Lightning menüpont is a Gearen belül, de a komolyabb fényjátékokat a Prismben lehet beállítani, ott sokkal több a lehetőség. Az OLED is több helyen szabható személyre, ha csak simán szeretnék egy logót rajzolni vagy feltölteni, akkor a Gearben van a helyünk, ha viszont alkalmazásokat szeretnénk futtatni, akkor az Engine-en belül az Apps modulba kell mennünk.

A SteelSeries Apex Pro TKL (2023) háttérvilágítása.
A SteelSeries Apex Pro TKL (2023) háttérvilágítása. [+]

Nekünk nagyon tetszett a System Monitor, ahol hardvereink terheltségét, hőmérsékletét tudjuk kiíratni. Bár a kijelző kicsi, rengeteg dolgot rá lehet rakni, ilyenkor több oldalon, automatikusan váltva jelennek meg a dolgok. A TIDAL esetén az aktuális zenéről rakhatunk ki információkat, illetve akár a Discord értesítések megjelenítésére is használhatjuk a pici OLED panelt.


[+]

A gépelési élmény nem átütő: a viszonylag hangos, műanyagos hangú, gyorsan reagáló billentyűzet megoldja a feladatot, de azért látszik, hogy ezt a modellt a gamereknek tervezték, olyan eszköz pedig nincs, ami gépelésre és játékra is tökéletesen megfelelne. Játékra viszont nagyon jó: bár a komoly mérésekből látszik, hogy a Wooting 60HE+-nál számszerűsítve lassabb ez a modell, a különbség egészen minimális, nem vagyunk benne biztosak, hogy ember ezt a különbséget észre tudja venni. A 2023-as Apex Pro TKL villámgyors és reszponzív, a rapid trigger működése kapcsán semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk. Az egyetlen bajunk tényleg a billentyűzet hangjával volt, de ez ugye egy elég szubjektív műfaj.

Összegzés

Gondban lennénk, ha most kellene rapid trigger billentyűzetet választanunk magunknak. A döntés akkor a legnehezebb, amikor a költségvetés sem szab határt a lehetőségeknek, ugyanis a 70-100 000 forintos árszegmensben rengeteg kiváló modell található. Azok vannak a legjobb helyzetben, akiket kizárólag a lehető legrövidebb válaszidő érdekli, ők ugyanis a Wooting termékeinél fogják megtalálni a számításukat, ez attól függetlenül is ténykérdés, hogy mondjuk a SteelSeries Apex Pro TKL (2023)-mal összehasonlítva ember legyen a talpán, aki tényleg komoly különbséget érez.

Akik viszont más paramétereket is figyelembe vesznek, tovább gondolkodhatnak. A most tesztelt billentyűzetek közül talán a Corsair K70 Max elhelyezése a könnyebb: egy jó minőségű, alacsony válaszidőkkel rendelkező, teljes méretű klaviatúráról van szó, amely ismeri a rapid triggert, viszont az érzékelési tartománya szűkebb, mint a modellek többségének. Ebben a méretosztályban a két konkurense a teljes méretű, 82 000 forintos, nem eltávolítható kábeles SteelSeries Apex Pro, illetve a szállítással együtt 89 425 forintos Wooting two HE. 72 000 forintos árával a K70 Max mindkettőnél olcsóbb, a Wootinghoz képest extra a csuklótámasz és a multimédiás gombok, OLED kijelző viszont a SteelSeries termékével ellentétben nincs rajta: az ára ettől függetlenül nyilván mellette szól.


[+]

A SteelSeries Apex Pro TKL már egy nehezebb feladvány: az árazás itthon bő 80 000 forinttól indul, ami kedvezőbb, mint mondjuk az októberben érkező Wooting 80HE szállítással együtt értendő 97 525 forintja, és extraként nyújt egy OLED-kijelzőt is. Gyors, stabil és megbízható, viszont nem éppen halk, és a szoftverével kapcsolatban is felemásak az érzéseink, mert bár a végtelenségig személyre lehet szabni az eszközt, egy ponton túl könnyű is elveszni a lehetőségek között. Nekünk mindenesetre mindkét most bemutatott modell tetszett.


Corsair K70 Max
SteelSeries Apex Pro TKL (2023)

Bocha

A Corsair K70 Max és a SteelSeries Apex Pro TKL modellt a gyártók bocsátották rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények