Hirdetés

Festmény és tévé egyben: Samsung The Frame tévé

Teszteltük a megújult belsővel, 4K HDR QLED panellel ellátott, egészen különleges televíziót.

Samsung The Frame

A Samsung az elmúlt egy évtizedben számos merész lépéssel próbálta tágítani a televíziós univerzum határaita, ami számos elvetélt vagy elkaszált ötletet is hozott, de ezek mellett akadtak olyanok is, amelyeket sikeresnek ítélt a vállalat. A jelek szerint utóbbiak közé tartozik a The Frame nevű készülék, amelynek első verzióját 2017 tavaszán mutatta be a vállalat, és amely idővel hazánkba, sőt a szerkesztőségünkbe is eljutott.

Samsung The Frame
Samsung The Frame [+]

A cég még tavaly bejelentette, hogy jön a frissített változat, az új The Frame televízió, és a közelmúltban be is futott a készülék. Mi is kölcsönkaptuk egy hétre, megnézhettük, hogy mi változott, és hogy egyáltalán milyen tévét sikerült összerakni. Azt fontos megjegyezni, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően a terméket már műszaki áruházakban is meg lehet vásárolni, tehát már nem kötelező közvetlenül felvenni a kapcsolatot a Samsung munkatársaival.

Szokatlan dizájn

Az első The Frame-hez hasonlóan láthatóan most is ugyanaz volt a koncepció: a tévé minél jobban hasonlítson egy hagyományos képkeretre – ennek érdekében ezúttal is ugyanazt a robusztus, a mostanában megszokottakhoz képest vaskosabb, a képernyű síkjából kiemelkedő keretet alkalmazták. A dolog működik, hiszen ez a megoldás tényleg sokkal inkább hasonlít egy "igazi" képkeretre, mint bármi más, amit eddig láttunk.


[+]

Lehet használni talpakra állítva, sőt akár egy háromlábú "festőállvány" is vásárolható hozzá, illetve természetesen a falra is akasztható. A mi meglátásunk az, hogy ez a formatervezési irányvonal az utóbbihoz passzol; állványra/talpra állítva nem néz ki olyan jól, mint hagyományosabb társai, ilyenkor az összhatás valahogy erőltetetten retrósnak tűnik abból fakadóan, hogy a keret vastag, és így hiányzik belőle az a légies finomság, ami a modern tévéket jellemzi.


[+]

Viszont a falon helyére kerül a termék, ott tényleg jól mutat! Nem véletlen, hogy az alapkiszerelés részeként ingyenesen jár mellé egy speciális konzol, amellyel hézagmentesen aggatható fel függőleges felületekre a tévé. A The Frame egyik nagy újítása volt, hogy a készülékhez mágnesek segítségével ragaszkodó képkeret-borítás cserélhető volt, ez a lehetőség itt is megmaradt: külön megvásárolható fehér, sötét-, illetve világosbarna külső káva, így mindenkinek módja nyílik rá, hogy bizonyos korlátok között ugyan, de a saját ízléséhez és bútorai színéhez igazítsa a The Frame külsejét.


[+]

A ki- és bemenetek, tunerek ezúttal is egy külön dobozba (One Connect Box) kerültek, amelyet egy igen vékony, de azért korántsem láthatatlan kábel köt össze a képernyővel. Ezen a négy darab HDMI 2.0 mellett helyet kapott három USB 2.0 port is, valamint egy digitális optikai audió, egy Ethernet és egy úgynevezett ExLink RS232 csatlakozó. Utóbbi az esetleges szervizelésnél kaphat szerepet, azaz a hétköznapi felhasználók számára nem bír jelentőséggel. Meg kell még említeni a fizetős tévéadások dekódolásához szükséges CI+ kártyaolvasót, illetve a 3,5 mm-es fejhallgató-kimenet hiányát, ami egy kicsit érthetetlen érthetetlen. A One Connect Box (egy fekete téglatest lehetőségeihez mérten) jól néz ki, de a szennyeződéseket nagyon rosszul tűri, és az ujjlenyomatok szinte világítanak róla.

Samsung One Connect Box Samsung One Connect Box
Samsung One Connect Box [+]

Főbb paraméterek
Samsung The Frame (QE55LS03RAUXXH)
Panel Samsung QLED VA LCD 10 bites panel
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás 4K (3840x2160)
HDR támogatás Igen
Maximális kontrasztarány kb. 4500:1
Maximális fénysűrűség 1000 cd/m²
Input lag 16,1 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Film, Kiemelt, Normál, Természetes (+1 Játék)
Hangbeállítások Normál, hangosított
Hangrendszer 2.2 csatornás, 40 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 4 db HDMI 2.0, 3 db USB 2.0, digitális audió, CI+ slot, Ethernet, ExLink RS232
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége, művészeti mód, Miracast támogatás
Teljesítményfelvétel Maximum: 147 watt, normál módban: 116 watt, készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret Talppal: 1235 x 750,7 x 200 mm; talp nélkül: 1235 x 707,8 x 42,5 mm
Tömeg Talppal: 19,4 kg; talp nélkül: 18,9 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung The Frame (QE55LS03RAUXXH)
Fogyasztói ár kb. 600 000 forint

Képminőség

Az első The Frame tévével ellentétben a 2019-es modell már a QLED képalkotási eljárásra épül. E technológiáról már írtunk hosszabban, így most csak röviden elismételjük a lényeget: bár a névből arra lehetne következtetni, hogy itt az OLED eljárás továbbfejlesztett verziójáról van szó, erről szó sincs, a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.


[+]

Ez elméletben igen tiszta színárnyalatok megteremtését teszi lehetővé úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan csökken a zavaró tükröződés mértéke.

Hirdetés

Kontraszt, színek

Ebből viszont az is következik, hogy a 0 cd/m² fénysűrűségű, "tökéletes" fekete, és ezáltal a végtelen valós kontrasztarány megteremtésére nincs mód. Normál képmódban például 0,0427 cd/m² feketeszintet és 4502,2:1 valós kontrasztarányt mértünk. A kontrasztossággal tehát nincs gond, nem sok értelmét láttuk bekapcsolni a Kontrasztjavító névre hallgató dinamikus kontraszt funkciót, pláne hogy ilyenkor a finomabb képrészletek, átmenetek eltűnhetnek.


[+]

A The Frame tévé Edge-LED háttérvilágítási eljárást használ. Ez elméletileg nem teszi lehetővé a fényerő olyan egyenletes eloszlását, mint amit Direct-LED technológia szavatol. Műszeres méréseink is azt támasztották alá, hogy a háttérfény nem homogén, az egyes képrészletek között akár 19 százalékos eltérés is előfordulhat. Ez combos értéknek számít, viszont az is igaz, hogy felhősödéssel, foltosodással a hétköznapi használat során, tehát filmezésnél, játéknál, tévézésnél nem találkoztunk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerőbeállítások mellett [+]

A színek épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek. Az olyan problémásnak számító tartalmak sem hozzák zavarba a készüléket, mint az emberi bőr, a csillogó bronz, arany vagy esetleg a hullámzó vízfelszín. A betekintési szög teljesen rendben van, e téren jobban teljesít, mint a régebbi Samsung QLED televíziók. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak 165-170 fokos szögből érződik, hogy fakulnak vagy enyhén torzulnak a színek, invertálódástól pedig egyáltalán nem kell tartani.


[+]

A mozgásmegjelenítés során tapasztaltunk néha kisebb hibákat, azaz enyhe akadozást vagy a képrészletek elmosódását. Ám az jó hír, hogy ezeken egész hatékonyan lehet segíteni az Auto Motion Plus nevű interpolációs technológia használatával. Az Elmosódáscsökkentés és a Torzításcsökkentés nevű funkció erőssége tízfokozatú skálán szabályozható, és bár olykor akár egy negyed órát is el kell bűvészkedni ezekkel, amíg megtaláljuk a legjobb beállítást, de érdemes rászánni az időt. Az input lag kikapcsolt képmódosító funkciók mellett mindössze 16,1 ms, ami a televíziós szegmensben kiemelkedően jó értéknek számít, így játékra kifejezetten alkalmas lehet ez a modell.


[+]

HDR

A készülék támogatja a nagy dinamikatartományú filmek, videók vagy játékok megjelenítését. Mivel a fénysűrűsége viszonylag nagy, 1000 cd/m², ezért a rövid időre megnövekvő fényerőnél is igen jó marad a színhűség, és látványos a HDR effekt. Nem találtunk olyan funkciót, ami képes lenne a hagyományos, SDR anyagokból HDR hatásút kreálni különböző trükkök révén, azonban ez nem is hiányzott, mert tapasztalataink szerint ez nem működik ma még igazán sehol.

Előzetes és ideális képbeállítások

Négy előre programozott képprofil közül lehet kiválasztani a legszimpatikusabbat, amelyek szokás szerint kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól a fényerő, a színhőmérséklet és a kontrasztarány terén. Emellett meg kell még említeni a Játék módot, amelyik egyrészt teljesen más helyen található, mint az összes többi képmód, másrészt ennél nincs lehetőség az egyes paraméterek módosítására.

Profil/beállítás Játék Kiemelt Normál
Fényerősség (fehérpont) 472,3 cd/m² 481,1 cd/m² 192,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1123 cd/m² 0,106 cd/m² 0,0427 cd/m²
Kontrasztarány 4205,4:1 4537,9:1 4502,2:1
Legnagyobb delta E 4,74 4,74 7,4
Átlagos delta E 1,7 1,98 1,73
Színhőmérséklet 9900 K 9800 K 9700 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Játék, Kiemelt, Normál – azért csak ez a három, mert amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami nagyjából sikerült is. A fényerő 150 cd/m², a színhőmérséklet 6500 K, a feketeszint 0,0549 cd/m², a valós kontrasztarány pedig 2730,5:1 lett. A fent látható képeken a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint 132,6%-ban fedi az sRGB színteret, 99,6%-os pontosság mellett, ami a tévék között igen jó értéknek számít. Az átlagos delta E 1,28, a legnagyobb pedig lett 1,88 lett: ezek szintén remek eredmények!

Színpontosság
Színpontosság [+]

Samsung Q90R ideális beállítások
Háttérvilágítás 33
Fényerő 3
Kontraszt 50
Szín 25
Élesség 10
Árnyalat (Z/P) 0
Dig. tiszta megjelenítés Ki/Auto (zajosodás esetén)
Auto Motion Plus Ki/Egyedi (Elmosódáscsökkentés: 3-5, Torzításcsökkentés: 6-7)
Kontrasztjavító Ki
Színtónus Normál
Gamma 2.2
Csak RGB üzemmód Ki
Színközbeállítások Natív
Fehéregyensúly P-nyereség 32
Fehéregyensúly Z-nyereség -6
Fehéregyensúly K-nyereség -32
P-eltolás 18
Z-eltolás 0
K-eltolás -15

Kezelés, hangrendszer

A Samsung a kritikák ellenére továbbra is kitart a saját, Tizen-alapú okostévé-koncepciója mellett. A grafikus kezelőfelületre már nagyon ráférne egy alapos újratervezés, mert egyszerűen túlzsúfolt, emiatt kicsit átláthatatlan, ráadásul a struktúra sem az igazi, emiatt egy csomó fontos menüpont csak a megszokottnál hosszabb "kattintgatás" után érhető el. Viszont az is igaz, hogy a magyar nyelven is kommunikáló rendszer most már legalább kellően gyors és stabil, így fagyásokat, újraindulásokat nem tapasztaltunk.


[+]

Az előzetes információk arról szóltak, hogy a készülék megkapta a Samsung saját fejlesztésű Bixby mesterséges intelligencia rendszerét, és támogatja az Amazon Alexa és a Google Assistant technológiák használatát. Ez utóbbi kettőről azonban Magyarországon le kell mondani, a Bixbynek pedig egy butított, egyszerűbb verziója került a tévébe. Ennek következtében beszélgetni még nem nagyon lehet vele, arra sem képes, hogy megmondja, hogy a tévében látott ruha milyen márkájú.  Ehelyett egyelőre csak arra alkalmas, hogy parancsszavakkal irányítsuk a készüléket vagy keressünk internetes tartalmakra. Ez sem lenne kevés, de a modell magyarul nem tud, ami azt jelenti, hogy a magyar nyelvű kulcsszavakat nem érti meg, így azokra nem is tud keresni. Összességében a mesterséges intelligencia egyelőre még inkább csak ígéret, mintsem jól működő szolgáltatás.


[+]

A jelek szerint a Samsung továbbra is ragaszkodik a "kevés gombos, de dizájnos" koncepcióhoz, hiszen ezúttal is egy olyan távirányítót pakoltak a termék mellé, amely karcsú, jól néz ki, viszont cserébe csak néhány gomb található rajta, emiatt pedig csak kevés funkció érhető el róla közvetlenül, ami nem az igazi. A tévé egyébként képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel, ami a netes alkalmazások futtatása során igen hasznos lehet.

Hangrendszer

A 2.2 csatornás, 40 wattos, rejtett hangszórókra épülő integrált hangrendszere korrekt megszólalást produkál, így a hangminőség egy fokkal jobb, mint amit általában a tévéktől megszokhattunk, de ez még mindig nem jelenti azt, hogy a végeredmény tökéletes lenne. A basszusokkal nagyon szűkmarkúan bánik, és kisebb aránytalanságok és pontatlanságok is felfedezhetőek. Játéknál, filmeknél, sportközvetítéseknél ez nem különösebb gond, de zenehallgatásra már nem igazán ajánlott, ugyanakkor hanghibákat sem tapasztaltunk.


[+]

Mindössze két hangprofil közül választhatunk (Normál, Hangosított), de az equalizer segítségével bárki a saját ízléséhez igazíthatja az arányokat. Nem hiányzik az Automatikus Hangerő funkció, amely aktív állapotában automatikusan kiegyenlíti a hangot, hogy csatorna- vagy forrásváltáskor ne változzon a hangerő szintje.

Extrák

Netes tartalmak

A letölthető és installálható alkalmazásokat hat nagy csoportba osztották (Oktatás, Információ, Életmód, Sport, Játék, Videó), és közöttük ezúttal is a különféle tartalomszolgáltató és videómegosztó appok aránya a legmagasabb. Tehát nem hiányzik a Netflix, a Google Movies & TV, a Rakuten és a YouTube sem, hogy csak néhány példát említsünk. A futtatásuk problémamentes, nem fagynak, és akadozás sem tapasztalható. Netes szörfözésre is van lehetőség, azonban a böngésző az oldalak mobilokra optimalizált verzióját tölti be, ami egy tévén nem néz ki túl jól.


[+]

Miracast

A készülék támogatja a Miracast technológia használatát, aminek köszönhetően a kompatibilis mobil eszközök kijelzője tükrözhető a tévére, például a telefonunkon futó filmek, játékok egyszerűen kilőhetőek a nagy képernyőre. Némi érezhető késleltetéssel számolni kell, ami a játékoknál kicsit zavaró lehet.

Kislexikon

Más Samsung tévékhez hasonlóan az idei The Frame is rendelkezik egy remekül használható, beépített használati utasítással, amely az e-Manual névre hallgat. Itt egyrészt témakörök szerint lehet keresgélni, tehát például hogy mire jók és hogyan használhatóak az egyes képbeállítások, hogyan érhető el az ízlésünkhöz leginkább passzoló megjelenítés, másrészt ábécésorrendbe szedve is megtalálhatóak az egyes fogalmak, így a funkciókra, paraméterekre, alkalmazott technológiákra közvetlenül is rákereshetünk.


[+]

A művészeti mód

A The Frame mint koncepció a tévé működése során is megnyilvánul, mégpedig a Művészeti mód használata során: ez egy olyan szolgáltatás, ami a hagyományos Samsung televíziókból hiányzik, ez változtatja a tévét – nevéhez hűen – képkeretté. Ilyenkor bekapcsolódik a készülékbe épített fényérzékelő szenzor, és automatikusan lecsökkenti a háttérvilágítás és a fényerő mértékét, hogy a kijelzőn látott kép olyan hatást keltsen, mintha igazi lenne.



[+]

A megjelenített tartalom is exkluzív, hiszen a tévé tartalmaz egy előre telepített galériát, amelyben több száz rajz, festmény, metszet, fotó, kollázs található, és értelemszerűen ezek jeleníthetőek meg a képernyőn. Közöttük rengeteg a híres, elismert, nagy művészeti értéket képviselő alkotás, amelyeket így a The Frame tulajdonosok megjeleníthetnek a televízióikon. Az alkotások körül paszpartu is megjeleníthető, aminek állítható a mérete és mintája, ez is erősíti azt az illúziót, hogy nem egy tévét látunk, hanem egy valódi képet. Emellett még olvasni is lehet (sajnos magyarul nem) különféle információkat, érdekességeket a képekről, ami szintén hozzáadott értéket jelent, sőt az internetes Art Shopon keresztül további alkotások is letölthetőek a televízióra, de ezekért már fizetni kell valamennyit. Arra is van lehetőség, hogy a felhasználók a saját képeiket töltsék fel az adatbázisba, így ha valaki szeretné, akkor akár a nyaralós, gyerekekről vagy a házi kedvencekről készült fotók is kitehetőek ily módon a falra a The Frame segítségével.

Médialejátszó

Az integrált médialejátszó alkalmazás grafikus kezelőfelülete teljesen rendben van, hiszen átlátható, kezelhető a rendszer, lejátszási lista összeállítását is lehetővé teszi, és még jól is néz ki. Az alkalmazás JPG mellett a BMP és PNG típusú képek megjelenítését támogatja. A diavetítés elindítására van lehetőség, a képváltás sebessége szabályozható, viszont a fotók részletes adatait tartalmazó, úgynevezett EXIF információk nem varázsolhatóak a képernyőre. Az audiotartalmak közül az MP3 mellett a WMA és a FLAC fájlok megszólaltatása megoldott. A szoftver az ID3 tagek feldolgozására képes, de a metaadatként az állományokban található dalszövegek megjelenítését nem teszi lehetővé.



[+]

Szokásos tesztcsomagunk lefuttatása során azt kellett tapasztalnunk, hogy a formátumtámogatás terén azért akadnak hiányosságok. Az DivX, az XviD, a Killa_sample és a 10 bites videók lejátszását is megtagadta! A többivel semmi gond nem volt, és a 4K HDR fájljainkat is szépen vitte. A feliratok megjelenítése sem ütközik akadályba, és mivel a betűk körül megjelenik egy vékony keret, ezért a szöveg mindig jól látható. A surround állományok közül csak az EAC3 - Loreal file ment hibátlanul, ami azért szembeötlő hiányosság.

Értékelés

Az első Samsung The Frame televízióval elégedettek voltunk, és most a gyakorlati próba során kiderült, hogy sikerült továbblépni az új verzióval. A kezelésen is javítottak valamit, de tény, hogy itt még azért lenne hova fejlődni, például nem ártana teljesen átalakítani az okostévérendszer grafikus kezelőfelületét, és a távirányító is lehetne egy fokkal funkcionálisabb. A netes alkalmazások kínálatával elégedettek voltunk, futtatásuk során sem tapasztaltunk problémákat.

Samsung The Frame
Samsung The Frame [+]

Az előre telepített médialejátszó szoftver formátumtámogatásával akadnak gondok, ezen javítani kellene a jövőben. A beépített hangrendszer az átlagnál egy fokkal jobb megszólalást produkál, de a csúcs hangminőségtől még mindig nagyon messze vagyunk. Az extra szolgáltatások, így például a Művészeti mód vagy a kislexikon hasznosak, és valódi hozzáadott értéket jelentenek. A kép minősége egész jó, a tónusok szépek, a kontraszt nagy, a színpontosságra sem lehet panasz, és a mozgásmegjelenítés is többé-kevésbé rendben van. A cserélhető keretekre épülő dizájn különleges, figyelemfelkeltő, és a falon kifejezetten jól néz ki a tévé. Az ára 600 000 forint, amivel egyértelműen a drágább televíziók közé tartozik, viszont az is tény, hogy a The Frame korántsem egy hétköznapi, átlagos modell.


Samsung The Frame televízió

elefant

A Samsung The Frame tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények