Képminőség
A képminőségért egy 65 hüvelykes, Mini LED háttérvilágítású, 3840x2160 képpont felbontású, tehát 4K-s, saját fejlesztésű Neo QLED VA panel, valamint a szintén házon belül készülő Neural Quantum Processzor 4K nevű képfeldolgozó chip felel. A kvantumpontos, azaz QLED technológiával korábban már többször foglalkoztunk részletesen, úgyhogy most csak a lényeg: ez az technológia LCD, azaz folyadékristályos elven alapszik, azaz bár a név hasonló, ám nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.
Hirdetés
Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta tónusok megjelenítését szavatolja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. Előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé. A Mini LED-ről is írtunk már korábban, ezen megoldás lényege röviden annyi, hogy a megszokottnál több fénykibocsátó dióda elméletileg pontosabb háttérvilágítás-vezérlést és nagyobb fényerőt tesz lehetővé, jobb kontraszt mellett.
Nos, az utóbbit nem nagyon tapasztaltuk, hiszen "csúcsra járatva" ezt a funkciót durván 7100:1 valós kontrasztot mértünk, ami nagyjából az a szint, amit a hagyományos háttérvilágítású QLED-ek produkálnak. Szemre egyébként teljesen rendben van a kontrasztosság, és akinek még ez sem elég, az bekapcsolhatja a kontrasztjavítást, ami kicsit markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét tartalmak között, viszont ez a finom átmenetek eltűnéséve jár együtt. A technológiából adódóan a tökéletes, azaz 0 cd/m² fénysűrűségű fekete megteremtésére nincs mód, de látványra a fekete kellően mélynek tűnik.
A színek megfelelő beállítások mellett kifejezetten szépek, természetesek, és az olyan hagyományos tartalmak sem okoztak problémát a televíziónak, mint a mesterséges víznél hullámzó vízfelszín, az árnyékos erdő vagy az emberi bőr. A tónusok ragyogóak, a sok LCD televízióra mind a mai napig jellemző fátyolosságot nem tapasztaltunk. A régebbi QLED televízióknál sok gond volt a betekintési szöggel, de ezt mostanra orvosolták, legalábbis e tekintetben a Samsung QN95B nagyon jól teljesít, hiszen csak 165-170 fokból érzékelhető az árnyalatok enyhe fakulása, torzulása, valamint invertálódástól sem kell tartani.
A Mini LED egyik nagy előnye elvileg, hogy a háttérfény egyenletesebb, ami ezúttal be is bizonyosodott. Az egyes képtartományok közötti eltérés maximum 8 százalék, ami az átlagosnál jobb értéknek számít. Ennél is lényegesebb, hogy zavaró foltok, felhők a hétköznapi használat során egyáltalán nem jelentkeztek.
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]
A modell szavatolja a nagy dinamikatartományú videók, játékok és képek kezelését, és mivel a maximális fényerő kifejezetten nagy, a méréseink szerint 2871 cd/m², ezért a HDR effektus kifejezetten látványos. E téren bizony ez a televízió lenyomja OLED riválisait. A mozgásmegjelenítés terén is remekül teljesít, duplikálódást, szellemképesedést nem tapasztaltunk, és a képi objektumok körül sem jelent meg remegő aura. Akadozásba, szaggatásba bele lehet futni YouTube videók és médiaboxból érkező, gyenge minőségű tévéadások esetén, azonban ezen igen hatékonyan lehet segíteni az interpolációs eljárás aktiválásával, amely a processzor által kiszámolt virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé.
A termék támogatja az AMD FreeSync dinamikusan változó képfrissítési technológia használatát, amit kipróbáltunk, és teljesen jól működött. A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, ami miatt a tévé azon gamerek számára is vonzó lehet, akik PC-t használnak. Az input lag a Leo Bodnar műszerrel végzett méréseink alapján 10,7 ms, ami remek értéknek számít, és mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a készülék játékra is abszolút beválhat.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!