Samsung QN95B: a legnagyobb tudású 4K Neo QLED tévé idén

Teszteltük a Samsung idei legjobb, gamer funkciókkal felvértezett Neo QLED televízióját.

Vezérlés, extrák

A konszern 2022-re jelentősen megújította Smart Hub okostévérendszerét. A friss verzió ugyanúgy Tizen OS-re épül, mint elődei, viszont a grafikus kezelőfelület jelentősen átalakították. Megváltoztatták a menüsávot, és a struktúra kicsit egyszerűbb, sekélyebb lett, aminek köszönhetően az egyes paraméterek, menüpontok gyorsabban elérhetőek, mint korábban, ami mindenképp előrelépés. A rendszer elvileg tud magyarul is, de a tesztkészülék még csak angolul és koreaiul kommunikált, ezért láthatóak angol kifejezések és fogalmak a képeken. Korábban már járt nálunk egy idei Samsung 8K televízió, annál bele-belefutottunk stabilitási problémákba, ám e modell esetében semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk, tehát nem fagyott, nem omlott össze, nem produkált újraindulásokat.

[+]

A tévé integrálható egy nagyobb okosotthon rendszerbe, és a többi csatlakoztatott eszköz állapotának ellenőrzését, illetve beállításainak módosítását is lehetővé teszi, így akár egy okos otthon központjaként is használható. A készülék a Miracast technológia révén lehetővé teszi a tükrözést, azaz a kompatibilis mobil eszközök kijelzője megjeleníthető a tévé hatalmas képernyőjén. A termékek gond nélkül felismerték egymást, a párosítás pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt. Némi késleltetés viszont érzékelhető, ami akció-, illetve sportjátékoknál már picit zavaró lehet, de mondjuk filmezésnél, videózásnál, Facebookozásnál vagy TikTokozásnál nem gond.

Hirdetés

Újdonság a Multi View mód, aminek révén akár négy részre is felosztható a képernyő, ezekben az ablakokban pedig külön forrásból származó tartalmak futtathatóak. Például ha valaki nézi a sportcsatornán a meccset, közben böngészheti a statisztikákat, és akár a barátaival is chatelhet egy időben.

[+]

A rendszeren keresztül természetesen számos internetes alkalmazás is elérhető. Akad jó néhány primitív játék, gasztronómiával, testedzéssel, zenével kapcsolatos darab, és természetesen a manapság igen népszerű filmes, videós appok sem hiányoznak. A kínálat e téren megfelelő, hiszen a kötelező Netflix és YouTube mellett a Disney+, és az HBO Max sem hiányzik.

Az okos platform nem csak a szórakoztatásban lehet partner, hanem tartalmaz néhány munkával kapcsolatos szolgáltatást is, amelyek a Workspace menüpont alól érhetőek el. A televízió segítségével át lehet venni az irányítást egy távoli számítógép felett, valamint közvetlen elérést nyújt a Microsoft Office 365 felhő alapú rendszeréhez. Itt lehetőség nyílik állományok szerkesztésére, létrehozására és elmentésére, valamint hozzáférhet a felhasználó levelezéséhez, illetve Skype fiókjához is. Mindezt úgy, hogy ehhez nincs szükség semmilyen csatlakoztatott külső eszközre, de persze azért egy billentyűzet és/vagy egy egér ilyenkor jól jön, hogy ne a távirányítóval kelljen ügyetlenkedni.

[+]

Ha már itt tartunk, akkor érdemes megjegyezni, hogy a távirányító hátulján található egy napelem, tehát így is tölthető, ami remek. Az viszont nem tetszett nekünk, hogy kevés rajta a gomb, ezért csak egy-két szolgáltatás érhető el vele közvetlenül. Ám az pozitívum, hogy a távirányító a cég ingyenesen letölthető applikációjának (Smart Things) segítségével kiváltható mobil eszközzel is, valamint hogy a televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy akár kontrollerrel.

A modell támogatja a hangalapú vezérlést és keresést, de mivel a nálunk járt verzió csak angolul tudott, így értelemszerűen csak ezt tudtuk kipróbálni, de ezen a nyelven rendben működött. Bár nekünk most a magyar tartalmak megleléséről le kellett mondanunk, elvileg az idehaza kereskedelmi forgalomba kerülő változatoknál ez nem így lesz, és érteni fognak magyarul is.

[+]

A Smart Hub szerves részét kérdezi a gyárilag telepített, az alapkiszerelés részeként érkező médialejátszó szoftver. Ennek grafikus kezelőfelülete átlátható és kellően felhasználóbarát, így használata jó eséllyel senkinek sem okozhat problémát. Tesztcsomagunk átpörgetése során arra a következtetésre jutottunk, hogy a formátumtámogatás nem hibátlan. A DivX, a 10 bites, a Killa Sample, 4K WEBM és Dolby Vision 4K HDR  anyagok lejátszását megtagadta, ám a többivel nem volt baja, még a 4K HDR10+ állományokkal sem. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek kódolása, mérete és színe is módosítható, és mivel vékony keret jelenik meg a betűk körül, ezért a szöveg minden esetben jól látható. A surround fájlok közül csupán a Dolby 5.1 és az EAC3 szabványokkal boldogult, ami bárhogy nézzük, ma már kevés.

[+]

A zenei állományok közül az MP3 mellett a WMA, FLAC és WAV szabványok megszólaltatása megoldott. Az ID3 tagek kezelése biztosított, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére sajnos nincs lehetőség. A képek estén a kötelező a JPG mellett a BMP és PNG típusú állományok jöhetnek szóba, diavetítés elindítható, de a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatokat nem képes a kijelzőre varázsolni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények