Philips OLED 818: középkategóriás OLED tévé tesztje

Nálunk járt a Philips új, 55 hüvelykes, 4K HDR OLED televíziója. Leteszteltük.

A Philips OLED 818

A Philips tavaszi termékbemutató rendezvényén nyilvánvalóvá tette, hogy 2023-ban is kiemelt szerepet szán az OLED képalkotásra épülő televízióknak, és az is kiderült, hogy idén is több ilyen modellel lépnek színre. Ezek egyike az OLED 818, amelynek 55 hüvelykes változata járt nálunk.

Philips OLED 818
Philips OLED 818 [+]

Külső

A Philipsnek korábban akadt néhány extrémebb megjelenésű OLED tévéje, de ez a termék egyértelműen a konzervatívabb irányvonalba tartozik. A káva természetesen igen vékony, és kikapcsolt állapotban láthatatlan, viszont a talp kifejezetten tradicionális formavilágú. A készülékházat stabilan tartja, ami alapelvárás, az viszont extra, hogy lehetővé teszi a képernyő forgatását jobbra és balra 20 fokban. Ez manapság valamiért egyáltalán nem általános, pedig igen hasznos lehet. A tévé egyébként az elvárásoknak megfelelően falra is felkasztható szabványos VESA konzol segítségével.

[+]

A ki- és bemenetek a hátlapon kaptak helyet, egy részük lefelé, egy részük oldalra néz. Egészen pontosan két darab HDMI 2.1, két HDMI 2.0, két USB 2.0, valamint egy-egy USB 3.0, Ethernet, optikai digitális és analóg audió port kapott rajta helyet, és magától értetődően a fizetős digitális tévéműsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.

Ambilight

A készülék megjelenését alapvetően határozza meg a Philips televíziók exkluzív extrája, az Ambilight világítás, aminek három oldalas változatát kapta meg. Ennek lényege, hogy a hátlapra szerelt színes LED-ek segítségével egyfajta fényglóriát teremt a készülék körül, ami lehet egyszínű. vagy akár dinamikusan változhat az éppen futó képtartalomtól függően.


[+]

A gyártótól korábban azt az információt kaptuk, hogy az idei verzió még erősebb fényű, még pontosabban igazodó fényudvar létrehozását teszi lehetővé. Ezt leellenőrizni nem tudtuk, hiszen tavalyi modell nincs nálunk, de az tény, hogy kifejezetten látványos, nagy és ragyogó a hátsó megvilágítás. Természetesen a szolgáltatás akár ki is kapcsolható, amennyiben zavar valakit. Mindenesetre szerintünk az Ambilight továbbra is egy remek funkció, és egyértelműen hozzáadott értéket jelent.

Főbb paraméterek
Philips OLED 818 (55OLED818)
Panel LG 4K HDR OLED-EX
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra HD (4K, 3840x2160)
Maximális fényerő 1170,6 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
HDR HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
Képbeállítások Calman, Eco, Filmmaker, Házimozi, Játék, Kristálytiszta, Monitor, Egyéni (felhasználói)
Hangbeállítások AI üzemmód, Eredeti, Szórakozás, Zene, Térhatású zene, Párbeszéd, Egyéni
Hangrendszer 2.1 csatornás, 70 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T2/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, analóg audió, optikai digitális audió port, CI+ slot
Extrák HDR támogatás, Android TV, Ambilight, mélynyomó, FreeSync, G-Sync
Teljesítményfelvétel 185,8 watt, készenléti üzemmódban 0,21 watt
Méret Talppal: 1222,5 x 773 x 230 mm
Talp nélkül: 1222,5, x 707 x 68 mm
Tömeg Talppal: 25,6 kg
Talp nélkül: 21,7 kg
Gyártó honlapja www.philips.hu
Termék honlapja Philips OLED 818 (55OLED818)
Fogyasztói ár kb. 840 000 forint

Képminőség

A Philips OLED 818 televízió esetében a kép minőségéért az LG Display által gyártott, 3840x2160 képpontos, azaz 4K-s, 10 bites OLED-EX panel és a házon belül készülő P5 képfeldolgozó processzor legfrissebb, legfejlettebb változata felel. Az alkalmazott képalkotási eljárás elméletileg lehetővé teszi a tökéletes, azaz 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal végtelen natív kontrasztarány megteremtését; fénymérős kalibrátorral végzett vizsgálataink során kiderült, hogy ez a valóságban is így van. A színek szemre nagyon szépek és ragyogóak. Bekapcsolható a dinamikus kontraszt, amivel még markánsabbnak tűnik a különbség a világos és sötét tartalmak között, azonban ez a finom átmenetek, részletek eltűnésével jár együtt. így ezt szerintünk maximum animációs alkotásoknál vagy játékoknál van csak értelme aktiválni.

[+]

A LED LCD és QLED modelleknél mind a mai napig megfigyelhető finom fátyolosságnak itt nyomát sem lelni. A betekintési szög tökéletes, azaz, ha valaki maximálisan kiszorított pozícióból bámulja a képernyőt, akkor sem fogja úgy érezni, hogy tompulnak, fakulnak a tónusok, és invertálódástól sem kell tartani.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, és mivel a fényereje kellően nagy, méréseink szerint 1170,6 cd/m², ezért a HDR effektus kellemesen látványos. Az említett képfeldolgozó chip képes a hagyományos SDR anyagokból HDR hatásút varázsolni, de ilyenkor be-becsúszhatnak oda nem illő tónusok, és emiatt a végeredmény nem az igazi. A hétköznapi használat során ugyan nem tűnik fel zavaró felhősödés, azonban a fényerő egyáltalán nem homogén: az egyes képtartományok fényereje közti különbség elérheti a 21,5 százalékot, ami kimondottan gyenge eredmény.

[+]

A mozgásmegjelenítésnél bele lehet futni kisebb anomáliákba, elmosódottságba, akadozásba, azonban ezek a hibák orvosolhatóak különféle képjavító eljárások, például az interpoláció aktiválásával. A maximális képfrissítési frekvencia 120 Hz, és a modell az AMD FeeSync Premium, illetve a G-Sync dinamikusan változó képfrissítési ráta eljárás használatát is támogatja. A válaszidő csupán 0,03 ms, az input lag pedig a Leo Bodnar eszközzel végzett méréseink alapján 10,6 ms, amelyek remek értéknek számítanak. Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy ez a tévé abszolút alkalmas játékra.

Képbeállítások

A döntéshozók és mérnökök nem szoktak spórolni a képmódokkal, és szerencsére ez a készülék sem lóg ki a sorból. Összesen hét (plusz egy a felhasználói fiók) profil közül választhatja ki a felhasználó a számára legszimpatikusabbat, melyek a már jól bevált módon kisebb-nagyobb mértékben különböznek egymástól színhőmérsékletükben, fényerejükben, színpontosságukban, azaz képvilágukban. Ebből fakadóan jó eséllyel mindenki találhat köztük olyat, amelyik passzol elvárásaihoz, vagy legalább kiindulási alapnak jó lehet.

Profil/beállítás Calman Eco Filmmaker Házimozi
Fényerősség (fehérpont) 171,8 cd/m² 128,8 cd/m² 145,7 cd/m² 174,1 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 3,88 10,87 5,8 7
Átlagos delta E 1,74 4,15 2,91 3,2
Színhőmérséklet 6600 K 5700 K 6500 K 9000 K
Profil/beállítás Játék Kristálytiszta Monitor
Fényerősség (fehérpont) 197,6 cd/m² 213,8 cd/m² 161,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,06 11,93 6,36
Átlagos delta E 3,15 3,59 3,15
Színhőmérséklet 9200 K 11 300 K 9000 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Calman, Eco, Filmmaker, Házimozi, Játék, Kristálytiszta, Monitor. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színtér lefedettség
Színtérlefedettség [+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legjobb színpontosságot elérni, ám ez nem sikerült különösebben jól. A színhőmérséklet 7200 K lett, az átlagos delta E 1,25, a legnagyobb pedig 3,85. Ezek az értékek messze vannak a tökéletestől, pedig tényleg mindent megtettünk. Érdekes, hogy hasonlót tapasztaltuk az idei LG C3 televíziónál is, amiben elvileg ugyanilyen típusú panel van.

Színpontosság
Színpontosság [+]

A fehér fényerő 130,1 cd/m², a feketeszint 0,0 cd/m² lett, így a natív kontraszt végtelen. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 135,4 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,8%, ami televíziók esetében jó eredmény, de az e téren legkiválóbbaktól azért jelentősen elmarad.

Philips OLED 818 (Philips 55OLED818) – ideális beállítások
AI Képstílus Egyéni
Automata képstílus Ki
Fényerő optimalizálása Ki
Sötét részletek optimalizálása Ki
Színhőmérséklet optimalizálása Ki
OLED kontraszt 84
Fényerő növelése Ki
Video szintje 94
Feketeszint 50
Gamma 2
Tökéletes természetes valóság Ki
Dinamikus javítás szintje Ki
Színjavítás Minimum
Telítettség 62
Színhőmérséklet Normál
Textúra javítása Ki
Zavarelnyomás Ki
Műtermek csökkentése Ki
Filmstílusok Ki
Egyenletesség 8
Tökéletes természetes valóság Ki
Fehéregyensúly vörös - WP 102
Fehéregyensúly zöld - WP 94
Fehéregyensúly kék - WP 89
Vörös - BL -7
Zöld - BL 7
Kék - BL -2

Kezelés, extrák

Okostévé

A Philips továbbra is kitart a Google által fejlesztett smart platform mellett, így ez a készülék is ezt használja. A Google TV-t sokat toldozgatták-foltozgatták az elmúlt időszakban, azonban a rendszer még messze nem tökéletes. Magyar nyelven tud, azzal nincs gond, és fagyásokat, valamint összeomlásokat sem produkált, ami kétségtelen előrelépés. Viszont továbbra is hajlamos olyakor irtózatosan belassulni, ez pedig elképesztően idegesítő.

[+]

Emellett az is zavaró, hogy a nagy ikonok miatt a grafikus kezelőfelület kicsit átláthatatlan, rengeteg a szponzorált vagy annak tűnő tartalom, és előfordul, hogy ütemesen kell lapozgatni, hogy az ember megtalálja a számára fontos alkalmazást vagy tartalmat. Emellett a rendszer felépítése is logikátlannak tűnik néha, egyes menüpontok vagy funkciók nem ott vannak, ahol első körben keresnénk őket. Ennél is nagyobb baj, hogy furcsa bugok is felbukkannak. Az, hogy például a YouTube használata közben nem érhetőek el a képbeállítások, egész egyszerűen egy agyrém.


[+]

A távirányító teljesen korrekt darab: fogása kényelmes, és a funkciógombokat sem spórolták le róla. A tévé képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, valamint egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével mobillal is kiváltható a távvezérlő. Elvileg működik a hangalapú vezérlés és keresés is a Google Assistant révén, azonban ez a funkció tesztünk során csak a "homokórázásig" jutott.

[+]

A Google TV nagy erőssége a rivális megoldásokhoz képest az óriási, mintegy tízezer darabos alkalmazáskínálat. Ebben megtalálhatóak a sportokkal, gasztronómiával, asztrológiával, fitnesszel, kultúrával, hírekkel kapcsolatos szoftverek, illetve természetesen a manapság rendkívül népszerűnek számító online streaming appok is. Rengeteg játék is elérhető, azonban a viszonylag gyenge hardver (MediaTek Pentonic 1000 SoC 4 db ARM-Cortex A73 maggal, 4 GB RAM) miatt még a közepes 3D grafikájú darabok is szaggatnak, akadnak, így gyakorlatilag élvezhetetlenek.

[+]

Szokás szerint kipróbáltuk a gyárilag előre telepített médialejátszó alkalmazást is. A grafikus kezelőfelület meglehetősen ódivatú, de a szoftver magyarul is kommunikál, és használatába viszonylag hamar bele lehet jönni. Amennyiben egyébként valaki nem elégedett vele, akkor a Google Playen keresztül egyszerűen letölthet olyan fejlettebb darabokat, mint a Kodi vagy a Plex. A képek közül a JPG, PNG, BMP, GIF és animgif formátumok kezelése biztosított. A diavetítés elindítható, aláfestő zenével is fűszerezhető, viszont a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok kezelése nem megoldott. Audiotartalmak közül az MP3, WMA, WAV és FLAC szabványokat tudja megszólaltatni, az ID3 tagekkel boldogul, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem képes a képernyőre varázsolni.

[+]

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során arra jutottunk, hogy a 10 bites, Divx, Xvid, és Webm videók lejátszásáról le kell mondani, egyes HDR állományoknál pedig valamiért nem volt hang. A surround formátumok közül csak a Dolby TrueHD és Dolby Atmos állományokkal nem boldogult. A külső feliratokat megjeleníti, az ékezetes betűkkel sincs gond, és mivel a karakterek körül vékony keret jelenik meg, így a szöveg mindig jól olvasható marad.

Hang és értékelés

Megszólalás

A televízióba négy darab, egyenként 10 wattos hangszóró, és egy 30 wattos mélysugárzó került. A 2.1 csatornás, 70 wattos integrált hangrendszer a megszokottnál jobb megszólalást produkál, de azért egy normálisabb hangprojektorral vagy egy több komponensből álló külső szettel nem veheti fel a versenyt. A basszusok hallhatóak, érzékelhetőek, de azért nem mondanánk, hogy a mélyek különösebben gazdagok, erőteljesek lennének. A tisztasággal is akadnak problémák, hiszen azért a finomságokat, apróságokat hajlamos elkenni, elmosni. A hangerő megfelelő, egy átlagos méretű nagyszobát is képes megtölteni hangokkal, és zavaró hibákat, zörejeket vagy búgást sem produkált.

[+]

Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, viszont a hangszínszabályozót nem leltük meg, ebből fakadóan úgy fest, hogy a felhasználó nem szabhatja saját ízléséhez az arányokat. A termék elméletileg képes a virtuális surround hangzás megteremtésére, azonban hiába kapcsoltuk be ezt a funkciót, nem tapasztatunk érdemi változást, mindössze annyi történt, hogy kicsit visszhangosabb lett a végeredmény.

Vélemény

A Philips OLED 818 személyében egy korrekt középkategóriás OLED tévét ismertünk meg, amelynek az Ambilight ad egy olyan pluszt, ami megkülönbözteti vetélytársaitól. Ez a szolgáltatás tényleg remek, valóban úgy éreztük, hogy valamivel látványosabb, mint a korábbi években megismert változatai. Viszont az is tény, hogy a tévé nem tökéletes. A leggyengébb pontja a Google TV-re épülő vezérlés, hiszen a rendszernek továbbra is vannak bosszantó hibái: a kezelés olykor nehézkes, a platform hajlamos belassulni, és akadnak olyan érthetetlen húzásai, amelyek felbosszantják az embert. Az alkalmazáskínálat óriási, és a fontos online streaming appok sem hiányoznak, amelyet nem minden rivális megoldás mondhat el magáról.


[+]

A beépített hangrendszer hangminősége jobb a megszokottnál. A képminőség terén sem teljesít rosszul, hiszen a felbontás kellően nagy, a HDR látványos, és játékra is gond nélkül bevethető a televízió, azonban a színpontosság lehetne jobb is, és emiatt profi, grafikai munkára nem való. A kialakítással elégedettek voltunk, az pedig kifejezetten tetszett, hogy a képernyő forgatható. Az 55 hüvelykes tévé jelenleg 840 000 forintba kerül, ezzel pedig középkategóriás OLED modellként a drágábbak közé tartozik, aminek oka elsősorban az egyedi Ambilight, ami amúgy tényleg hozzáadott értéket jelenthet azoknak, akik kedvelik ezt a szolgáltatást.


Philips OLED 818 televízió

elefant

A Philips OLED 818 televíziót a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények