Panasonic HZ2000 OLED tévé tesztje

Nálunk járt a japán gyártó idei csúcstelevíziója, a 4K felbontású, HDR támogatású OLED tévé.

Panasonic HZ2000

Nincs mit szépíteni a dolgon, a Panasonic mostanra elvesztette korábbi meghatározó szerepét a televíziós iparágban, legalábbis ami a piaci részesedést illeti. Viszont a cég nem adta fel a harcot, és újrapozicionálva magát évek óta arra törekszik, hogy a drágább termékeket tömörítő prémium szektorban, illetve a jó gazdasági adottságokkal bíró (magyarán vastag pénztárcájú vevőkkel rendelkező) régiókban stabilizálja helyzetét. Ennek érdekében évről évre nagyon ráfekszenek a kép- és hangminőségre, és az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy nem is végeztek rossz munkát.

Panasonic HZ2000
Panasonic HZ2000

Emiatt aztán a vállalat idei csúcsmodelljét, a HZ2000 is nagy elvárásokkal fogadtuk. Alapvetően arra voltunk kíváncsiak, hogy sikerült-e 2020-ban is tartani a korábbi igen magas színvonalat, hogy milyen a kezelés és vannak-e érdekes extrák.

Nagyon konzervatív külső

A Panasonic egy időben próbálkozott különlegesebb formatervezési megoldásokkal, de mostanra a jelek szerint belátták, hogy célcsoportjuk nem feltétlenül igényli ezt. Évek óta az első látásra talán unalmasnak tűnő, egyszerű, letisztult, minimalista dizájnt részesítik előnyben prémium tévéiknél, és ez a helyzet a HZ2000 esetében is. Ez viszont szerintünk nem is baj. Nincs semmi gond azzal, hogy hiányoznak a szokatlan díszítések, furmányos trükkök, hogy a képernyő nem kelti a lebegés illúzióját és a tévé csak úgy szimplán ott tornyosul az állványon, mint egy éjfekete, masszív tömb.


[+]

A súlyos acéltalpba be kell csúsztatni a képernyőt, ami stabilan tart, viszont a forgatást, döntést nem teszi lehetővé. A tévé a szokásos módon falra is felakasztható szabványos, 300 x 300-as VESA konzolok segítségével. A ki- és bemenetek a hátlapon kaptak helyet, tehát a Panasonic továbbra sem gondolja, hogy helyes ezeket egy külső dobozon elhelyezni.

A készüléken négy darab HDMI 2.0 csatlakozó található, ami miatt sok kritika éri a céget, hiszen másoknál már megjelent a HDMI 2.1, amivel jobban ki lehet használni majd az új generációs konzolokban, valamint nagyteljesítményű PC-kben rejlő lehetőségeket. Néhány HDMI 2.1 funkciót azért megkapott a készülék, ilyen az ALLM (Auto Low Latency Mode) és egy port esetén az eARC szolgáltatás támogatása. Ezen kívül építettek rá két USB 2.0 portot, egy-egy USB 3.0, komponens, kompozit, Ethernet, digitális optikai és 3,5 mm-es analóg audió csatlakozót, valamint a fizetős műsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik, sőt ebből kettőt is pakoltak rá.


[+]

Főbb paraméterek
Panasonic TX-65HZ2000E
Panel LG 4K HDR OLED (10 bit, 120 Hz)
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
Támogatott HDR szabványok HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
Maximális kontrasztarány végtelen
Maximális fényerő kb. 1200 cd/m²
Betekintési szög 179/179 fok
24p lejátszás támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Filmmaker, Igazi Mozi, Játék, Mozi, Normál, Professzionális fotó, Professzionális 1, Professzionális 2, Sport
Hangbeállítások Standard, Zene, Beszéd, Stadion, Felhasználói
Hangszórók 140 watt (2 x 40 W + 3 x 20 W)
Beépített digitális tunerek DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C
Interfész 4 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, 1 db USB 3.0, komponens, kompozit, digitális audio, CI+ slot (iker kártyaolvasóval), 3,5 mm jack, Ethernet
Extrák digitális zajcsökkentés, integrált böngésző, letölthető alkalmazások, smart rendszer, kislexikon, EPG, hangalapú keresés, médialejátszó, My Home Screen 5.0 okostévérendszer, beépített Wi-Fi, UHD felbontás, felbontás felskálázása, eSúgó, HDR támogatás, Bluetooth, Miracast
Teljesítményfelvétel maximum: 183 watt
normál módban, 50 százalékos fényerőnél: 125 watt
készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret talppal: 1446 x 907 x 310 mm
talp nélkül: 1446 x 885 x 78 mm
Tömeg talppal: 40 kg
talp nélkül: 33,5 kg
Gyártó honlapja www.panasonic.hu
Termék honlapja Panasonic TX-65HZ2000E
Fogyasztói ár kb. 1 200 000 forint

Képminőség

A HZ2000 esetében a japán cég egy kissé letért a már kitaposott ösvényről, ugyanis a 4K felbontású, HDR támogatású, 120 Hz-es maximális képfrissítési rátát produkáló OLED panelt az LG Displaytől szerezték be, és ezt egészítették ki a saját fejlesztésű képfeldolgozó chippel. Ez, a HCX PRO Intelligent nevű egység tartalmazza a különféle képmódosító-képjavító eljárásokat, illetve felel a színpontosságért, az esetleges hibák eltüntetéséért, valamint a mozgásmegjelenítésért.

A trükk az, hogy, hogy a Panasonic mérnökei a panelt házon belül megbuherálták, aminek köszönhetően a megszokottnál közel húsz százalékkal nagyobb fényerőt tudnak belőle kicsiholni. Ezáltal a maximális fénysűrűség elérheti az 1200 cd/m² értéket, ami a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítése során jöhet jól, hiszen ezáltal a HDR effekt látványosabb.

[+]

Hirdetés

Az alkalmazott képalkotási eljárás elméletileg lehetővé teszi a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete és ezáltal a végtelen valós kontrasztarány megteremtését, ezt pedig a műszeres méréseink is alátámasztották. Az egyedi pixelvezérlésnek köszönhetően a tónusok markánsak, belülről ragyognak, fátyolosságnak nyoma sincs. Normális beállítások esetén a színek természetesek, valósághűek, még az olyan, jellemzően problémás tartalmakkal sincs gond, mint az emberi bőr vagy a napfényben hullámzó tenger.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A betekintési szög hibátlan, ugyanis még nagyon oldalról, teljesen kiszorított pozícióból nézve a képernyőt sem érzékelhető a tónusok torzulása, fakulása. A homogenitásról viszont ez már nem mondha tó el: fénymérővel történt vizsgálataink során arra jutottunk, hogy ez egyes képtartományok között akár 15,81 százalék is lehet a differencia. Szerencsére az eltérés fokozatos, és ennek köszönhetően a hétköznapi használat során a felhők-foltok nem tűnnek fel. Gyatra forrás, tehát például alacsony bitrátájú online videók vagy médiaboxból érkező tévéadás esetén bele lehet futni némi zajosodásba, de ezen egész hatékonyan lehet segíteni a Zajcsökkentés bekapcsolásával.

[+]

A mozgásmegjelenítés során semmilyen durva hibát nem tapasztaltunk, pedig próbáltuk mindenféle forrással filmmel, videókkal, tévéműsorral és játékkal is, de se akadozás, se remegés, se szellemképesedés nem jelentkezett. Mindenesetre, ha gond akadna, még mindig ott áll készenlétben a Panasonic Intelligent Frame Creation névre hallgató interpolációs eljárása, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosabbnak tűnő mozgás illúzióját. Emellett aktiválható a BFI (Black Frame Interpolation) funkció is, amely fekete képkockákat pakol a valódiak közé hasonló céllal, viszont ilyenkor erőteljes vibrálás érzékelhető egy darabig, ennyit egyszerűen pedig nem ér meg a dolog.

A készülékből nem hiányzik a felskálázás opció sem, amely elméletileg egy pár okos algoritmus segítségével képes javítani az alacsonyabb felbontású anyagok részletességén, viszont ez a valóságban nem nagyon működik. Hiába kapcsolgattuk ki-be, érdemi változást nem tapasztaltunk, vagyis ezúttal is bebizonyosodott, hogy a fizikát nem lehet átverni, a semmiből nem akaszthatóak le pixelek. Méréseink szerint az input lag 13,6 ms, ami a játékosoknak lehet fontos.

Előzetes és színhelyes képbeállítások

Ezúttal sem spóroltak a mérnökök az előzetesen beállított képprofilokkal, hiszen tíz darab közül választhatja ki a felhasználó az elvárásaihoz vagy az éppen futó tartalomhoz leginkább passzolót. Természetesen ezek kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól fényerejükben, színpontosságukban, színhőmérsékletükben és az aktív képmódosító funkciók tekintetében, így jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik legalább kiindulási alapnak jó lehet. Érdemes megjegyezni, hogy szorítottak helyet egy felhasználói profilnak is (Egyéni), ahol mindenki nyugodtan kiélheti a kreativitását.

Profil/beállítás Dinamikus Filmmaker Igazi Mozi Játék Mozi
Fényerősség (fehérpont) 214,2 cd/m² 161,3 cd/m² 84,1 cd/m² 173,4 cd/m² 193,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 8,28 5,03 3,2 6,61 5,2
Átlagos delta E 3,97 1,51 1,52 2,2 1,82
Színhőmérséklet 11 500 K 6400 K 6700 K 9000 K 7700 K
Profil/beállítás Normál Professzionális 1. Professzionális 2. Professzionális fotó Sport
Fényerősség (fehérpont) 204,1 cd/m² 153,9 cd/m² 82,9 cd/m² 84,8 cd/m² 186,1 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 6,25 2,02 12,73 0,62 5,06
Átlagos delta E 2,39 0,58 4,2 0,62 5,06
Színhőmérséklet 9000 K 6400 K 6600 K 6400 K 12 600 K

Egy i1 Display Pro típusú kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Filmmaker, Igazi Mozi, Játék, Mozi, Normál, Professzionális fotó, Professzionális 1, Professzionális 2, Sport. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma), valamint a legnagyobb színpontosságot próbáltuk elérni, ami egész jól sikerült is. A legnagyobb delta E 1,91 lett, az átlagos delta E pedig csupán 0,34, ami remek értéknek számít. A fényerő 128,8 cd/m², a színhőmérséklet 6500 K, a feketeszint 0,0 cd/m², a valós kontrasztarány pedig végtelen lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják.

Nagyon fontos, hogy a maximális színtérlefedettséget és a színtérpontosságot csak akkor lehet elérni, ha a Színátalakítás funkció maximumra van állítva. Az általunk talált beállítások esetén a kijelző 155,8 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,8%, ami tévék esetében kimagasló eredménynek számít. Akinek mindez fontos, annak mindenképp érdemes egy kis időt rászánni a paraméterek módosítására.

Ideális beállítások
Panasonic TX-55HZ2000
Fényerőszint 55
Kontraszt 90
Fényerő 2
Színtelítettség 50
Színárnyalat 0
Színhőmérséklet Meleg 2
Élénk színek Ki
Színátalakítás Maximum
Környezetérzékelő Ki
Környezet érzékelő Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG-javítás Ki
Felbontásjavítás Ki
Din. tartományátalakítás Ki
Intelligent Frame Creation Ki
Kontrasztvezérlés Ki
Gamma 2,2
Pixelcsúsztatás Be
Fehéregyensúly vörös szint +6
Fehéregyensúly zöld szint +1
Fehéregyensúly kék szint -3
Fehéregyensúly vörös vágási szint 3
Fehéregyensúly zöld vágási szint +4
Fehéregyensúly kék vágási szint -1

Kezelés, médialejátszó

Okostévé

A tévé a cég házon belül készülő MyHomeScreen okostévérendszerének legfrissebb változatát kapta meg, melyen az idei évre csak minimális változtatásokat eszközöltek, ami azt jelenti, hogy a grafikus kezelőfelület mai szemmel már igencsak csúnyácska, elavult. Viszont valamelyest személyre szabható, és a struktúrával sincs gond, minden ott van, ahol lennie kell. Természetesen magyar nyelven is kommunikál, a sebessége rendben van, és stabilitással kapcsolatos problémák sem jelentkeztek.

[+]

Az alumínium borítású távirányító jól néz ki, van rajta háttérvilágítás, és ami ennél is fontosabb: rengeteg gomb, melyek segítségével elérhető a legtöbb fontos szolgáltatás, illetve közvetlenül néhány app is, sőt még egy programozható gombot is elhelyeztek rajta. A távvezérlő kiváltható egy ingyenesen elérhető app révén mobil eszközzel, és a szoftver egész jól használható. A készülék képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, tehát egérrel és billentyűzettel is.


[+]

Netes tartalmak

Az USB-s perifériákra szükség is lehet, hiszen van mód különféle internetes alkalmazások letöltésére és futtatására, ezek pedig sokkal könnyebben vezérelhetőek egérrel és billentyűzettel, mintha a távirányítóval szerencsétlenkedne az ember. Az appok között kiemelt arányban kaptak helyet a különféle tartalomszolgáltató szoftverek, a Netflix, a YouTube, a HBO Go, a Spotify vagy az Amazon Prime, hogy csak néhány fontos példát említsünk. Emellett a kínálatban megtalálhatóak az életmóddal, sporttal és hírekkel kapcsolatos darabok is, valamint akad egy-két egészen primitív játék is.

Az applikációk futtatása problémamentes, nem fagynak le, nem akadoznak, de ez ma már alapelvárás. A tévéből nem hiányzik a böngésző sem, aminek köszönhetően úgy lehet szörfözgetni a neten, mintha azt egy számítógépen vagy telefonon tennénk. A készülék támogatja a hangalapú irányítást, de magyarul nem tud, és ráadásul lassú is, úgyhogy ezt nem nagyon erőltettük.

[+]

Médialejátszó

A Panasonic HZ2000 rendelkezik előzetesen telepített médialejátszó alkalmazással, amely a cég ezer éves, ilyen célra szánt szoftverének minimálisan módosított változata. A grafikus kezelőfelület csúnya, kicsit átláthatatlan. Lejátszási lista összeállítására nincs mód, viszont az állományok ábécésorrendben, illetve keletkezésük dátuma szerint is rendezhetőek.

[+]

Az audiószabványok közül az MP3, WMA és FLAC megszólaltatása megoldott. A program az ID3 tagek kezelésére elméletben képes, de a gyakorlatban ez sokszor problémát okozott neki, és sajnos a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket sem képes a kijelzőre varázsolni. A képeknél csak a JPG szabvánnyal boldogul, az EXIF adatokról le kell mondani, viszont diavetítés elindítására van lehetőség.

[+]

Médialejátszós tesztcsomagunk átpörgetése során arra jutottunk, hogy a DivX, 4K Kazu és QuickTime videókkal nem boldogul, emellett a szoftver a Dolby Vision és HDR10+ tartalmak kezelésére sem képes, pedig a tévé alkalmas ezek megjelenítésére. Ez bizony nagy kár. A többi videóállománnyal nem volt gond. A surround anyagok közül a Dolby True HD, a DTS HD Master Audio és a Dolby Atmos is áthághatatlan akadályok elé állította.

A külső feliratok kezelése megoldott, ráadásul úgy, hogy a karakterek pozíciója és színe is módosítható, így a szöveg szinte mindig jól látható, és ha el lenne csúszva a képhez képest, az is orvosolható. Mindent összevetve azt tudjuk mondani, hogy az előre telepített médialejátszó szoftver nem teljesít túl jól, de aki elégedetlen vele, az egyszerűen pótolhatja a sokoldalúbb és kifinomultabb Plex applikációval, amely letölthető az alkalmazásboltból.

Hang és értékelés

A Panasonic csúcstévéit az átlagosnál lényegesen komolyabb hangrendszerrel látja el, és ez nem történt másként a HZ2000-nél sem. A kijelző alá épített, Technics hangprojektorba három darab 20 wattos hangsugárzó került, emellett felszerelték két, felfelé irányított, 40 wattos hangszóróval is, amelyek hangja a plafonról visszaverődve, a magasból éri el a nézőt. Azt nem mondjuk, hogy a végeredmény olyan, mintha egy ténylegesen több komponensből álló rendszert hallgatnánk, de tény, hogy a megszokottnál lényegesen jobban szólal meg a készülék.

[+]

A sztereót egész jól visszaadja, a dinamika érzékelhető, a tisztasággal sincs gond, hibákat pedig egyáltalán nem hallani. Ez a megoldáshoz filmezéshez, játékokhoz simán elég lehet a nagy tömegek számára, sőt még akár háttérzene hallgatására is alkalmassá teszi a készüléket. Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, amelyek már nevükkel jelzik, hogy a gyártó milyen típusú tartalmak mellé szánja őket. Amennyiben valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor az equalizer segítségével még mindig a saját ízléséhez szabhatja az arányokat. A modellhez Bluetooth kapcsolaton keresztül is csatlakoztathatóak kompatibilis hangeszközök (például fejhallgató), amelyekre így tehát vezeték nélküli úton lőheti ki a hang. Tapasztalataink szerint a kapcsolat stabil, a hatótávolság pedig nagyjából 10 méter.

Vélemény

A Panasonic korábbi OLED tévéivel eléggé magasra tette a lécet, de a HZ2000 gond nélkül megugrotta azt. A tévéről sok mindent elárul, hogy leggyengébb pontja az okostévérendszer, ami még így is teljesen elfogadható, azt leszámítva, hogy egy kicsit csúnyácska. Az előzetesen telepített médialejátszó alkalmazás nem nagy szám, de ha valaki többre vágyik, leszedhet az alkalmazásboltból sokoldalú, rengeteg extrát tartalmazó alternatív szoftvert. Az elérhető appok köre kellően nagy, és a fontos, népszerű szoftverek nem hiányoznak belőle.

A beépített hangrendszerrel elégedettek voltunk, a legtöbb tévénél lényegesen jobb minőségű megszólalást produkál. A kép pedig egész egyszerűen lélegzetelállító! A színgazdagság óriási, a színpontosság remek, a mozgásmegjelenítés szintúgy. A régivágású dizájn nekünk bejött, a tévé külsejébe sem lehet nagyon belekötni. A sok pozitívum viszont sajnos az áron is meglátszik, hiszen 1,2 millió forintot kérnek el érte, aminél már vannak lényegesen olcsóbb, ugyanekkora, ugyanilyen felbontású OLED tévék is. Mindenesetre, aki nem szeretne kompromisszumot kötni a képminőség terén, és nem elsősorban csúcsjátékok futtatására keres televíziót, annak érdemes e modellen is nagyon elgondolkodnia.


Panasonic HZ2000 OLED tévé

elefant

A Panasonic HZ2000 OLED tévét a Panasonic magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés