Ez lesz a következő notebookod (vagy nem)?

Sortesztünkben öt középkategóriás üzleti modellt vizsgálunk meg az Acertől a Lenovóig.

Fujitsu Lifebook U747

A Lifebook kisebb testvérét, az U727-et korábban már teszteltük, és járt nálunk a nagyobb testvér U757, sőt, még az U747 egy komolyabb felszereltségű változata is. Az előzetes tapasztalatok alapján tehát nem okozott meglepetést, hogy az U747 egy ízig-vérig üzleti modell, amely masszív házat, szögletes dizájnt kapott, a szériánál megszokott vörös fémcsíkkal megbolondítva.


[+]

A készülék kivitele egyébként abszolút elsőosztályú, a többnyire fémből készült burkolat és ház nagyon merev. Apró esztétikai hiba, hogy a csuklótámasz erősen gyűjti az ujjlenyomatokat, de ezzel azért együtt lehet élni. A kijelzőt tartó két zsanér kifejezetten szoros, így ennél a gépnél egyáltalán nem lehet egy kézzel felnyitni a képernyőt, a panel körüli keret azonban példásan vékony, 14 hüvelykes méretének dacára 8 mm-rel keskenyebb az Acer Travelmate X349-nél.


[+]

Ha megfordítjuk a noteszgépet, rögtön látszik majd, hogy a Lifebook U747 tényleg üzleti felhasználóknak készült: nemcsak a több évvel ezelőtti dokkolókkal is kompatibilis csatlakozót találjuk meg itt, de két szerelőnyílást is, amelyeken keresztül nagyon egyszerűen megoldható a memória és a háttértár bővítése. További érdekesség, hogy az akkumulátor is kivehető – ez a megoldás, ami korábban teljesen általános volt, ma már egyre kevesebb notebookon található meg.


[+]

Csatlakozók

Némileg szokatlan, és szintén az üzleti felhasználásra utaló a csatlakozók kínálata: kapunk egy USB 3.1 Gen 1 sebességre képes Type-C konnektort, két ugyanilyen sebességű Type-A kivezetést, egy gigabites Ethernet portot, illetve DisplayPort és VGA kimeneteket is. Ez utóbbi klasszikusan a vállalati felhasználóknak készült, hiszen a VGA port az előadótermek projektoraiban még mindig alapfelszereltség, a teljes méretű DisplayPortot viszont mi inkább egy univerzálisabban használható HDMI-vel helyettesítenénk, annál is inkább, mert a Type-C is biztosítja a DisplayPort kimenetet. Ez a két kimenet egyébként párhuzamosan is használható, két csatlakoztatott 4K-s kijelző esetén mindkettőnél rendelkezésre áll a 60 Hz-es képfrissítés, és közben még a noteszgép monitora is használható marad.

A Type-C port további érdekessége, hogy ezen keresztül a notebook akkumulátora is tölthető, azaz utazáshoz elég egy USB Power Delivery kompatibilis töltőt magunkkal vinni, és ezzel a mobiltelefont és a noteszgépet is tölthetjük majd.


[+]

Nem feledkezett el a Fujitsu a kombinált hangcsatlakozóról és a kártyaolvasóról sem, az utóbbit a készülék elején találjuk.

Billentyűzet

Kiválóan sikerült a Fujitsu billentyűzete: a cég teljes mértékben kihasználta a 14 hüvelykes kijelző kínálta lehetőségeket, így tágas, kényelmes kiosztást kapunk. Mindenképpen említést érdemel a kurzormozgató nyilaknál látható megoldás, a japánok ugyanis nem zsúfolták össze ezeket: igaz, a gombok mérete valamivel kisebb az ideálisnál, de legalább rendesen elkülönülnek, és külön gombokra kerültek a Page up/down funkciók is.


[+]

Nemcsak a kiosztást, de a gombok keménységét is remekül eltalálták, hiányoltuk viszont a háttérvilágítást (ez a drágább konfigurációkban van).

A tapipad ebben a gépben klasszikus, különálló gombos kivitel, ami egyrészt előny, mert kényelmesebben kezelhető, másrészt viszont hátrány, az érintésérzékeny felület ugyanis kifejezetten apró, 100 x 47 mm-es. A tesztelt gépből hiányzanak az extra biztonsági opciók is: sem ujjlenyomat-olvasót, sem a cég PalmSecure megoldását nem kapjuk meg ennyi pénzért, de még a SmartCard Reader sem tartozék.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés