Használat közben, hűtés
A kisméretű gépeknél gyakran okoz gondot a hűtés, de a tesztelt masinák elérhetőek combosabb processzorokkal is, így a 15 wattos TDP-vel rendelkező Core i5-ök nem okoztak problémát egyikben sem. Terhelés nélkül valamennyi tesztre érkezett gép némának tekinthető, a ventilátorok vagy egyáltalán nem forognak, vagy annyira halkan dolgoznak, hogy csak fülünket a gépházra téve halljuk ezt.
Hirdetés
Terhelés hatására viszont változott a helyzet, valamennyi gép zajosabbá vált. Ez a legkevésbé a rejtett, hátsó szellőzőnyílásokkal rendelkező Acernél volt zavaró, a ventilátor alig hangosodott, miközben a CPU hőmérséklete nem emelkedett 80 °C fölé, úgy, hogy az órajel végig stabilan 2,7 GHz-en maradt, ami ennél a processzornál a többmagos működés során elérhető csúcsot is jelenti egyben. Dícséretet érdemel a Dell, amelyik a dedikált GPU ellenére sem volt igazán zajos, és melegedése is elviselhető szinten maradt, egyedül az ölben tartást nem tudjuk javasolni hosszabb távon - bár ezzel nincs egyedül a mezőnyben. Ennél a gépnél teljes terhelés mellett 72 °C fölé kúszott a maghőmérséklet, és ugyanúgy képes volt ugyanúgy tartani a 3,0-3,1 GHz-es órajelet, mint a dedikált GPU-val nem rendelkező készülékek.
Acer aljának hőeloszlása 10 perc terhelés után - maximális hőfok 42 °C [+]
Dell aljának hőeloszlása 10 perc terhelés után - maximális hőfok 46 °C [+]
A burkolati hőmérsékleteket illetően a HP volt a legkényelmesebb: a burkolat nagy része 35 °C alatt maradt, egyedül oldalt, a meleg levegő kivezetésénél volt ennél forróbb. A többiekkel nem voltunk ennyire elégedettek, az Travelmate X349 például alul 42 °C, a Thinkpad 44, az Vostro pedig 46 °C a legforróbb pontban.
HP Probook 430 aljának hőeloszlása 10 perc terhelés után - maximális hőfok 40 °C [+]
Fujitsu és Lenovo - maximális hőmérséklet 37 °C, illetve 44 °C [+]
A terhelés alatt mért zajszintet tekintve minimális a különbség a gépek között. A méréseket egy, a notebookok előtt „ülő pozícióba” helyezett hangnyomás-mérővel végeztük, így azt a hangerőt kaptuk, amint a noteszgép előtt ülve kapnánk. A leghalkabbnak az Acer bizonyult, a 37 dB(A) kiváló érték, és ennél magasabbra csak extrém, a CPU-t és GPU-t együtt terhelő feladatoknál kaptunk, amikor 39 dB(A)-ra emelkedett a zajszint. A többi gépnél a CPU terhelése már önmagában elég volt a maximális hangerő eléréshez, ez a Dellnél 39 dB(A), a Fujitsunál 38 dB(A), a HP-nél 40 db(A), a Lenovónál pedig 41 dB(A) volt.
A Dell esetében meg kell említenünk, hogy ez a zajszint a kizárólag a CPU-t terhelő feladatokra vonatkozik, a dedikált GPU-t is igénybe vevő programoknál 42 dB(A)-t mértünk, ami még mindig bőven elviselhető érték.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!