Olcsó Xiaomi tévé a tesztpadon

Nálunk járt a 43 hüvelykes, 4K felbontású, Android TV rendszerre épülő Xiaomi Mi TV 4S.

Xiaomi Mi TV 4S

Amíg a 2010-es évek első felében azzal kellett szembesülnünk, hogy sorra tűnnek el a gyártók és márkák a tévés piacról, addig az elmúlt fél évtizedben fordult a szél és egymás után bukkant fel több új cég is, amelyik úgy döntött, hogy ezen a területen is szerencsét próbál. Közéjük tartozik a Xiaomi, amely eddigi, rövid pályafutása alatt már komoly pozíciókat épített ki többek között a telefonos és okosotthon szektorban. A vállalat egy ideje létrehozta Magyarországon gyártói képviseletét, ezt követően pedig minden korábbinál több termék vált elérhetővé hazánkban, többek között a televíziók is. Egyébként ilyen-olyan úton-módon korábban is eljutott már néhány készülék az országba, de azt ígérik, hogy mostmár sokkal több helyen lehet majd Xiaomi tévéket venni, és a kínálat is nőni fog.

Xiaomi Mi TV 4S
Xiaomi Mi TV 4S [+]

Amikor azt hallottuk, hogy a kínai cég a tévés tortából is megpróbál kiharapni egy szeletkét, arra gondoltunk, hogy jó eséllyel a mobiloknál már bevált utat követik majd, azaz első körben olcsó modellekkel alapozzák meg a márkaismertséget, amivel teremtenek egy viszonylag stabil alapot, ezt követően pedig jöhet majd a felsőkategória becserkészése a drágább, innovatívabb készülékekkel. Úgy tűnik, hogy így is történt, amit tökéletesen alátámaszt, hogy első körben egy ilyen, egyszerűbb, olcsóbb terméket tudtunk kipróbálni mi is. Ez a Xiaomi Mi TV 4S, amelynek 43 hüvelykes verziója futott nálunk egy tesztkört.

Unalmas külső

Amikor elkezdtük a tévét kibontani a dobozából, rögtön tudtuk, hogy itt bizony nem a dizájn forradalmának leszünk szemtanúi. Az unalomig ismert megoldás mellett tették le a voksukat a tervezők, azaz a szimpla, vékony kávákkal övezett kijelző apró, könnyű kis tappancsokon nyugszik, amelyeket a széleken helyeztek el. A készülék könnyen összeszerelhető, ám a módszer nagy hátránya, hogy egy kisebb, keskenyebb asztalkára, éjjeliszekrényre már nem lehet felállítani, hiszen onnan lelóg. A kijelző nem dönthető, nem forgatható, viszont a falra felakasztható szabványos VESA konzol révén.


[+]

Léteznek olyan drága tévék, melyeknél a ki- és bemeneteket egy külső dobozon helyezik el, a Xiaomi Mi TV 4S azonban nem tartozik közéjük. A hátlapon helyet kapott három HDMI 2.0 mellett két USB 2.0, illetve egy-egy Ethernet, komponens, kompozit, optikai digitális és analóg audiocsatlakozó is, emellett szorítottak helyet a fizetős műsorok dekódolásában kulcsszerepet játszó kártyák fogadására képes CI+ slotnak is.

[+]

Főbb paraméterek
Xiaomi Mi TV 4S
Panel VA LCD (60 Hz), 10 bites (8 bit + FRC)
Háttérvilágítás Direct-LED
Képernyőméret 43 hüvelyk (109 cm)
Felbontás 4K (3840x2160)
HDR támogatás Igen (HDR10)
Maximális kontrasztarány kb. 5500:1
Maximális fénysűrűség Kb. 280 cd/m²
Input lag 16,8 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid
Hangbeállítások Normál, Hangosított
Hangrendszer 2.0 csatornás, 16 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 3 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, digitális optikai audió, analóg audió (3,5 mm), Ethernet, komponens, kompozit,CI+ slot
Extrák Android TV okostévérendszer, médialejátszó, netes alkalmazások futtatása, HDR támogatás, WiFi
Teljesítményfelvétel Maximum: 72 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret Talppal: 95,9 x 60,8 x 20,8 cm
Talp nélkül: 95,9 x 55,6 x 5,7 cm
Tömeg Talppal: 7,32 kg
Talp nélkül: 7,2 kg
Gyártó honlapja www.xiaomi.hu
Termék honlapja Xiaomi Mi TV 4S
Fogyasztói ár kb. 125 000 forint

Képminőség

A televízióba 43 hüvelykes, 4K felbontású panel került, amelynél így a pixelsűrűség 102,4 ppi. Több hazai weboldalon, többek között az egyik nagy forgalmazóén is, IPS paneltechnológiát társítanak hozzá, de méréseink alapján egyértelműnek tűnik, hogy VA típusú megjelenítőt kapott.

[+]

Hirdetés

A képalkotási technológiából fakadóan a hibátlan, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete és ezáltal a végtelen kontrasztarány megteremtésére nincs mód, ennek megfelelően a fekete helyett inkább csak nagyon sötét szürkét látunk, ami leoltott lámpáknál, egy koromsötét szobában érződik igazán. A kontrasztossággal nincs gond, méréseink alapján elérheti a 5500:1 valós kontrasztarány értéket, ami egészen jónak számít. A látott színek nagyjából rendben vannak, de tökéletesen természetesnek nem neveznénk őket. A problémásabb tartalmaknál, például az arcbőr megjelenítése során bele lehet futni anomáliákba.

Enyhe fátyolosság egyébként érzékelhető a képen, e téren a QLED és az OLED tévék sokkal jobban teljesítenek. Sajnos fehéregyensúllyal kapcsolatos módosításokra nincs lehetőség, emiatt ezúttal nem tudtuk színhelyesre beállítani a készüléket, és méréseink alapján a modell e téren távol van a tökéletestől, ennek következtében pedig például grafikai munkára alkalmatlan. A legjobb a Movie kétmódban produkálja, de a maximum delta E 6,25, az átlagos delta E pedig 3,23, ami ma a tévés szegmensben nem túl jó eredmény.

A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes ábrák a mért színteret ábrázolják;. eszerint a kijelző 104,9 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 97,3%. Ezek ma ebben a kategóriában átlagos értékeknek számítanak.  Hat előzetesen programozott képprofil közül lehet választani, amelyek többé-kevésbé eltérnek egymástól fényerejükben, színhőmérsékletükben és kontrasztjukban is.

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül, minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Profil/beállítás Game Monitor Movie Sport Standard Vivid
Fényerősség (fehérpont) 172,2 cd/m² 281,4 cd/m² 208 cd/m² 274 cd/m² 202,6 cd/m² 270,6 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0536 cd/m² 0,0539 cd/m² 0,0328 cd/m² 0,053 cd/m² 0,0363 cd/m² 0,0526 cd/m²
Kontrasztarány 3210,1:1 5219,9:1 4855,6:1 5168,2:1 5582,5:1 5146,1:1
Legnagyobb delta E 14,1 6,29 6,25 6,74 6,34 8,66
Átlagos delta E 5,78 6,29 6,25 6,74 6,34 8,66
Színhőmérséklet 12 000 K 12 300 K 8700 K 12 400 K 11 700 K 13 500 K

A betekintési szög terén átlagosan teljesít a panel, 155-160 fok környékéről már markánsan kezdenek fakulni a tónusok, viszont az is igaz, hogy invertálódást nem tapasztaltunk. Az alkalmazott Direct-LED háttérvilágítási módszernek köszönhetően papíron volt rá esély, hogy a homogenitás kiemelkedő legyen, de műszeres méréseink arról tanúskodtak, hogy ez korántsincs így. Az egyes képernyőtartományok között az eltérés elérheti a 19,3 százalékot, ami magas értéknek számít, ám az is tény, hogy a hétköznapi használat során zavaró felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk. Némi zajosodást viszont igen, főként a rossz minőségű forrásból származó tartalmak, tehát például médiaboxból érkező tévédások vagy alacsony bitrátájú stramelt videók esetén, és ezt még a Zajcsökkentés opció aktiválásával sem sikerült teljesen kiküszöbölni.


[+]

A készülék ugyebár 4K felbontású, de nem látták el felskálázási technológiával. Képes a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítésére, de mivel a maximális fényerő csupán 281,4 cd/m², ezért a HDR effekt nem hogy nem látványos, hanem gyakorlatilag érzékelhetetlen. A mozgásmegjelenítés sem tökéletes; bár utánhúzás nincs, azonban a mozgó objektumok körül olykor feltűnt vibráló aura, és egyszer-egyszer szellemképesedésbe is belefutottunk, akadozást viszont nem nagyon tapasztaltunk. A maximális képfrissítési ráta 60 Hz, a manapság egyre több tévébe bekerülő dinamikusan változtatható frekvenciafrissítés funkció innen hiányzik, az input lag pedig 16,8 ms. Ebből fakadóan játékra sem ez a készülék a legjobb választás.

Kezelés, appok, médialejátszó

Okos?

A Xiaomi úgy döntött, hogy az Android TV okostévéplatformot használja, amelyet kiegészítettek saját grafikus kezelőfelületükkel, ami a távirányítóról egy külön gombbal érhető el. Ez a felület viszont elég hiányos, csak alig néhány szolgáltatás érhető el rajta, egyszerűen nem látjuk, az okát, hogy erre mi szükség volt. Ehelyett inkább arra kellett volna koncentrálni, hogy az Android TV-ben ne keveredjenek az angol és magyar kifejezések, mert ez így jelen állapotában úgy tűnik, mintha valami félkész szoftvert pakoltak volna a felhasználó orra elé.

Az Android TV kezelőfelülete a viszonylag nagy ikonok miatt kicsit átláthatatlan, emellett sokat kell lapozni, és néha úgy éreztük, hogy sok a felesleges tartalom a képernyőn, a fontos dolgok elérése pedig komplikált. Nem véletlen, hogy a fejlesztő Google totálisan átalakította az egészet, és létrehozta a tévékben jövőre debütáló Google TV nevű változatot, ami sokkal átláthatóbbnak és felhasználóbarátabbnak tűnik. Viszont azt is meg kell jegyezni, hogy a gyakorlati próba során fagyást és újraindulást nem tapasztaltunk, és a működés sebessége is rendben volt.

[+]

A távirányító csalódás, mert csupán néhány gomb található rajta, így jó pár fontos szolgáltatás nem is érhető el róla közvetlenül. A távvezérlő kiváltható egy ingyenesen letölthető mobilos alkalmazással, valamint a tévé képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel is. Ez utóbbiak a különféle webes alkalmazások futtatása során tehetnek jó szolgálatot.


[+]

Appból pedig van rendesen, több mint 6500 darabot számlál a kínálat. Ezek között megtalálhatóak a híroldalak, sportra, egészségre fókuszáló szoftverek, illetve természetesen a jelenleg nagyon divatosnak számító online streamre épülő zenelejátszók, film- vagy sorozatnéző appok, valamint a videómegosztók. Van Netflix, YouTube, Amazon Prime és Spotify is, hogy csak néhány fontos és népszerű példát említsünk.

Emellett akad rengeteg, szuper grafikájú, komplex játék is, csakhogy ezekhez a készülékbe épített hardver (MediaTek M7322 SoC, 2 GB RAM, Mali-470 GPU) egyszerűen gyenge, ezért aztán folyamatos kép helyett állandó szakadozással, akadozással kell megküzdeni, ami értelemszerűen hazavágja a játékélményt. Ami nagyon furcsa volt, hogy nem találtunk böngészőt, hiszen mégiscsak egy Google által fejlesztett platformról van szó, és bár korábban már láttunk olyan Android TV-s készüléket, ahol ugyanezt tapasztaltuk, de attól még ez egy komoly hátrány.

[+]

Videó, kép és zene

Az alkalmazásboltból több egészen jó, komplex médialejátszó szoftver is letölthető, így például a Plex vagy a Kodi. De a gyártó gondolt azokra, akik nem szeretnének ezzel pepecselni, és ellátta egy előre telepített alkalmazással is a terméket, amelyre hálózaton vagy USB porton keresztül juttathatóak el médiaállományok.

[+]

Ez a szoftver meglehetősen alapszintű, de a felhasználók többségének valószínűleg ennél nincs is többre szüksége. A grafikus kezelőfelület nem komplikált, használata könnyen elsajátítható. A képek közül a JPG és BMP, PNG, GIF és animgif formátumok megjelenítését teszi lehetővé. Az EXIF adatok megjelenítésére nincs mód, és a diavetítést sem tudtunk elindítani. Audiotartalmak közül az MP3, WMA, WAV és FLAC típusú fájlok megszólaltatása biztosított. Az ID3 tagek feldolgozása megoldott, azonban az állományokban metaadatként megtalálható dalszövegek megjelenítését az applikáció nem teszi lehetővé.

[+]

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során azt tapasztaltuk, hogy a 10 bites, a DivX, a WMV fájlokkal nem boldogul, a Full HD QuickTime és a TS anyagok pedig borzasztóan akadnak. A külső feliratok megjelenítése biztosított, és a betűk a körülöttük lévő keretnek köszönhetően mindig jól láthatóak. A surround állományok közül a Dolby True HD és a Dolby Atmos állította áthághatatlan akadályok elé a programot.

Hangminőség és értékelés

Megszólalás

A két darab, egyenként 8 wattos rejtett hangszóróból álló integrált audiorendszertől nem vártunk sokat, és ezt jól is tettük. Durva hibák ugyan nincsenek, ez tény, de a megszólalás olykor kicsit zajos, steril és művi. Akinek tehát hangzás terén komolyabbak az igényei, az nem fogja megúszni valamilyen külső hangrendszer, hangprojektor vagy több komponensből álló szett beüzemelését. A tévé elvileg lehetővé teszi, hogy Bluetooth révén vezeték nélküli úton csatlakoztassunk rá valamilyen kompatibilis hangeszközt, például egy fejhallgatót, azonban a keresési folyamat során a rendszer végtelen ciklusba került, így megszakítottuk a dolgot. Ez a probléma más gyártók Android TV-s készülékeinél is jelentkezett korábban, kár, hogy nem tudták vagy nem akarták ezt megoldani mostanra sem.

[+]

A készülék természetesen rendelkezik előzetesen beállított hangprofilokkal, bár ezek között sok különbséget nem tapasztaltunk. Mindenesetre az equalizerrel a felhasználónak arra is van lehetősége, hogy saját füléhez, elvárásaihoz igazítsa az arányokat.

Értékelés

Mindig igyekszünk toleránsak lenni az olcsó, kisebb tudású televíziókkal, hiszen a kedvező árért cserébe általában nem várhatunk csodákat – ez a Xiaomi Mi TV 4S esetében is így volt. Az Android TV okostévéplatform nem teremt túl jó alapokat, a távirányító sem az igazi, a kezelés így nehézkes. A gyenge hardver miatt az elérhető alkalmazások egy részéről le kell mondani, az előre telepített médialejátszó szoftver pedig kisebb formátumtámogatási problémákkal küzd, de azért többé-kevésbé használható.


[+]

A dizájnjában semmi különöset nem nyújt, de tény, hogy ennyi pénzért többet nem is nagyon várhatunk. A beépített hangrendszer átlagos teljesítményt nyújt, de a hangminőséget túlzás lenne kiemelkedőnek nevezni. A képpel is akadnak problémák: a színpontosság és a színtérlefedettség messze van az ideálistól, a mozgásmegjelenítés során kisebb hibákba is bele lehet futni, a HDR-hez pedig kevés a fényerő. Kedvező, 125 000 forintos ár ide vagy oda, ezek a tulajdonságok még ennyi pénzért is lehetnének kicsit jobbak, tehát a telefonoktól eltérően e modell esetében még nem beszélhetünk különösebben jó ár/érték arányról.

elefant

A Xiaomi Mi TV 4S televíziót a Xiaomi magyarországi kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés