Hirdetés
Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7
Gigabyte modellünk a felsőházban helyezkedik el, nála csak pár típus található előkelőbb helyen, felszereltsége, extrái és tartozékarzenálja is ezt tükrözi. Egy ilyen szintre pozicionált alaplapra viszont már mindenképp szükséges lenne vezeték nélküli hálózati adaptert elhelyezni, itt már nagyon érezni a hiányát.
Tartozékok terén nem fukarkodtak ugyan a gyárban, de a ló túloldalára sem estek át. SATA kábelek és hozzájuk matricák tartoznak, amikkel felcímkézhető, melyik hova fut. SLI HB hidat sem felejtettek el mellékelni, de kapunk egy négyeres RGB LED kábelt is, ezzel további LED szalagok csatlakoztathatók az alaplaphoz, amelyeket persze vezérelni is tudunk a hozzá biztosított szoftverrel. Figyelmes, de apró extra a két, tépőzáras kábelkötegelő.
A Z270X-Gaming 7 is a divatos fekete nyomtatott áramkörrel érkezik, a hűtőbordák fémrészei feketére eloxáltak, de fehér betétek bolondítják meg. Itt is megjelent a kimenetek fölé tornyosuló és az audiorészre lenyúló műanyag burkolati elem, meglepő hasonlósággal az ASRock modellen látotthoz. A VRM ezen az alaplapon különös, 11 fázisú, valószínűleg két – egy nyolc és egy három fázist számláló – különálló rész alkotja. A CPU-foglalat két oldala mellett elterülő részegységeket egy két részből álló bordázat hűti, melyeket hőcső köt össze egymással. Az alsó részen POST CODE kijelző található, felül a memóriafoglalatoknál pedig néhány gomb húzódik, melyek közt van bekapcsoló, energiatakarékos módot, illetve tuningot aktiváló gyorsgomb, de van egy-egy reset és CMOS clear mikrokapcsoló is. A NYÁK bal szélén az AMP-UP Audio elnevezésű hangkeltő található, mely a cserélhető műveleti erősítőn túl a csatornák alaposabb elszeparálásával, illetve prémium kategóriás japán kondenzátorokkal hívja fel magára a figyelmet.
A PCI Express foglalatok között és a CPU foglalat alatt van egy-egy M.2 aljzat, mely négy darab PCI Express 3.0-s sávot kapott a Z270-es chiptől, így legfeljebb 32 Gbit/s-os tempót képes biztosítani az arra alkalmas kártyáknak, illetve a SATA csatolós SSD-kkel is elboldogul. A szóban forgó helyekre 42, 60, 80, illetve az egyikre akár 110 milliméter hosszú kártya rögzíthető. A szélen összesen hat darab SATA 6 Gbps kompatibilis port található, melyekből az összes osztozik egy-egy SATA Express aljzattal, ergo ha a legfeljebb három SATAe portot ki szeretnénk használni, akkor már csak az M.2 és az U.2 csatolós adattárakra támaszkodhatunk. Ennek oka, hogy egyetlen SATA Express csatlakozó két egyszerű SATA portból és egy kis kiegészítő csatlakozóból áll a kompatibilitás megőrzésének érdekében, így meglehetősen széles egy teljes konnektor. Két USB 3.0-s tűsor található még az alaplap élén a 24 tűs tápcsatlakozó és a SATA aljzatok között, továbbá kettő USB 2.0-s alul, az utolsó PCI Express foglalat alatt. A PCI Express és a memóriafoglalatok is egységesen fémborítással erősített kivitelűek.
A hátlapra analóg és optikai hangkimenet, egy HDMI port ugyanúgy került, mint az eddigieknél, mellettük DisplayPort található. Ezen sem találtunk egyetlen USB 2.0 csatlakozót sem, az USB 3.0 portok száma itt a legmagasabb, egészen pontosan öt darab, de a két USB 3.1-es aljzat (az egyik Type-C) itt is megvan a kombó PS/2 porttal egyetemben. Az USB-k változatos színekben pompáznak, így a kézikönyv segítsége kell, hogy megtudjuk, melyik melyik. A két LAN csatlakozó egyike egy Killer, másikja pedig egy Intel NIC-hez vezet.
A Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 UEFI-je [+]
A Gigabyte UEFI DualBIOS nevű felülete a részletes beállításokra szolgáló felülettel nyit, de egy F2 gombnyomással átléphetünk az egyszerűbb felületre (ez az utolsó képen látható). A beállítási opciók tárháza itt is meglehetősen nagy, gyakorlatilag szinte minden fontosabb opció megtalálható a különböző menüpontokban, ahogy az ASRock és az Asus esetén is volt. Grafikus ventilátorszabályzásra itt is nyílik lehetőségünk.
A gyors léghűtéses tuningkísérlet a Gigabyte esetében sem maradhatott el, és itt meglepetésünkre még 5100 MHz-en is üzemelt korábban használt processzorunk, holott a feszültséggel nem mentünk feljebb, ugyanúgy 1,4 voltot kapott a chip. A titok nyitja az lehet, hogy a "gyári 5 GHz" profilt finomhangoltuk, ez adhatott olyan komponenseknek is plusz kakaót, amelyek a másik alaplapoknál nem kaptak, kellő kísérletezés után talán ott is nyomára bukkantunk volna ezeknek. Feltevésünket igazolja, hogy a CPU valamivel jobban is melegedett ezúttal.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!