Mit tud a kétmagos Core i5 mint processzor?

Értékelés

Az általunk tesztelt Core i5-661 a második legdrágább kétmagos Core i5. Akárhogy is csűrjük-csavarjuk a kérdést, ez a processzor így, ebben a formájában, ilyen áron nem versenyképes. Ezen az áron megkapjuk a leggyorsabb Phenom II X4-et, ami – bármilyen alkalmazási területet veszünk alapul – gyorsabb. A kétmagos Core i5 a Hyper-Threadingnek köszönhetően az esetek többségében beéri az olcsóbb négymagosokat teljesítményben, de azok a processzorok már sokkal olcsóbbak a 661-esnél (már ahol kapni még őket). Igen, mondhatnánk, hogy a Core i5 egyben egy VGA is, de ez nem túl komoly érv, tekintve hogy a Phenom II mellé nagyszerű integrált VGA-s alaplapokat lehet kapni alacsony áron. Ráadásul ott még van választási lehetőségünk, míg a Core i5 esetében mindenképpen ki kell fizetnünk a VGA-t is, még akkor is, ha az életben egy percig sem szeretnénk majd használni. Pozitívum az alacsony fogyasztás, a jó tuningpotenciál, lényegében az egész processzor igen meggyőző, de a magas ára miatt egyszerűen nem éri meg.

Ugyanakkor, ha az i3-at vesszük alapul, már egy kicsit másként alakul a helyzet. Az i3-asokkal majdnem mindazt megkapjuk, amit az i5 kínál: le kell mondanunk a Turbo Boostról, az AES-NI támogatásáról, és be kell érnünk egy alacsonyabb órajelű integrált VGA-val. Átgondolva mindezt, nem ér minket nagy veszteség, hiszen kétmagos CPU-król lévén szó, a Turbo Boost hiánya nem fog feltűnni, elvégre az eleve alacsony TDP miatt csak 133-266 MHz-nyi „órajelemeléstől” esünk el. Az integrált GPU-t nem nevezhetjük egy játékmasina alapkövének, tehát az, hogy 900 vagy 733 MHz-en jár a chip, nem oszt, nem szoroz, emellett az AES-NI sem egy nélkülözhetetlen utasításkészlet, eddig is megvoltunk nélküle (nyilván akinek szüksége van rá, az majd i5-öt vesz)... Ugyanakkor az i3-530 kb. 32 000 forint (partnerünknél), így egy árkategóriába sorolható az Athlon II X4 600e-vel, a Phenom II X3 705e-vel, a Core 2 Duo E7500-zal, és a Core 2 Quad Q8200-zal. Az i3 ezeket a processzorokat kétmagos létére is képes megszorongatni, pláne, ha nem zárkózunk el a túlhajtás gondolatától sem, mindemellett alacsony a fogyasztása, és még integrált VGA-val is rendelkezik... Minden csak nézőpont kérdése.

Összességében azt kell, hogy mondjuk, a Core i5 nagyon jó lett minden szempontból, csak éppen túlságosan drága. A Core i3 nélkülözi a Core i5 néhány tulajdonságát, de még így is vonzó lehet, mert jóval olcsóbb annál. HTPC-ben gondolkodva az új processzorok mindenképpen jó vételnek tűnnek, hiszen alacsony fogyasztással, és a Dolby TrueHD, illetve DTS-HD MA hangsávok HDMI-n keresztüli lejátszásának támogatásával nincs túl sok konkurensük. Fejlesztési opcióként is megállják a helyüket, hiszen láthattuk, hogy mire képesek a Core 2 Duo vagy éppen az Athlon 64 X2 ellenében. Sajnos a platform, egészen pontosan az LGA1156-os foglalat jövője igencsak kérdéses, ezért a hosszú távon kalkulálók számára nem biztos, hogy ez az ideális választás; ugyanakkor az sem túl valószínű, hogy sokat vesztenénk a jövőben, ha most kétmagos LGA1156-ra állunk át, hiszen a kétmagos rendszert később tovább lehet fejleszteni, és vehetünk az alaplapba majd négymagos processzort (a már most is kapható Core i5/i7-esekre célzunk).

A Core i5 és a Core i3 kétmagos változatainak piacra dobásával az Intel elsősorban minden bizonnyal a notebookok piacán szeretne tarolni, ugyanis ezen processzorok mobil verziói egyszerűen tökéletesek arra a célra, amire egy notebookot vesz az ember. Alacsony a fogyasztásuk, magas a teljesítményük, egy elfogadható integrált grafikus magot kínálnak, és egyes modellek a Turbo Boost révén akár eredeti órajelük duplájára is gyorsulhatnak, amikor arra van szükség.


Core i5/i3

fLeSs

Az új Core processzort az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés