Hirdetés

LG ProBeam BU50NST: projektor erődemonstráció LG-módra

Kipróbáltuk az LG nehézfegyverét, a 4K felbontású, hatalmas fényerejű, okostévérendszerrel is felszerelt vetítőt.

Képminőség

DLP és lézer

A dél-koreai vállalat már korábban letette a voksát a DLP képalkotási eljárás mellett ebben a szektorban, így semmilyen meglepetést nem okozott, hogy az LG ProBeam BU50NST is erre a technológiára épül. A néhány DLP projektoroknál még mindig megfigyelhető, igen zavaró szivárványhatás jelenséggel (egy pillanatig csak a három alapszínt látjuk) egyszer sem találkoztunk, így tapasztalataink szerint ettől az effekttől ennél a vetítőnél nem kell tartani.

LG ProBeam BU50NST
LG ProBeam BU50NST [+]

A konszern már korábban nyitott a lézeres fényforrás irányába, és e modell esetében is ehhez a megoldáshoz nyúltak. Ennek előnyeiről már írtunk korábban, röviden elég annyit tudni, hogy a hagyományos LED-es projektorokkal szemben elméletileg nagyobb fényerő érhető el, az üzemidő pedig többszöröse a magasnyomású (UHP) lámpák által produkált élettartamnak. Ez utóbbi ez esetben eléri a 20 000 órát, legalábbis a gyártótól kapott információk értelmében.

Hirdetés

Felbontás, HDR, mozgásmegjelenítés

A termék natív 4K felbontású, tehát ezt a kiemelkedő részletességet nem trükközéssel, például pixeleltolással éri el. Amennyiben sikerül jó minőségű tartalmat ráküldeni, akkor a vonalak pengeélesek, elmosódottságnak nyoma sincs, és a legfinomabb átmenetek megjelenítése is nagyon pontos. Alacsony bitrátájú videók vagy médiaboxból érkező tévéadások esetén viszont könnyen bele lehet futni némi zajosodásba, amelyen egészen hatékonyan lehet segíteni a zajcsökkentés bekapcsolásával.

[+]

A termék maximális fényárama kiemelkedő, 5000 ANSI lumen, ami már elég ahhoz, hogy akkor is látható, sőt élvezhető maradjon a kép, ha nincs tisztességesen besötétítve. Ez nagyon jól jöhet egy irodában, tárgyalóban is, ahol legtöbbször nem lehet vaksötétet varázsolni egy prezentáció során. A tónusok még szűrt vagy mesterséges fény mellett is láthatóak tapasztalataink szerint, persze, ha a nap mindenféle akadály nélkül süt be a helyiségbe, akkor már nem lehet használni a készüléket, tehát azért csodákra az LG ProBeam BU50NST sem képes.

A projektor támogatja a nagy dinamikatartományú anyagok megjelenítését, és a nagy fényerő miatt a HDR effekt érzékelhető, sőt meglehetősen látványos. A termék megkapta az LG konverziós eljárását, amely képes a hagyományos SDR anyagokból HDR hatásút varázsolni, de ez a szolgáltatás nem működik hibátlanul, olykor oda nem illő árnyalatok jelentek meg.

[+]

Normális beállítások mellett a színek szépek, természetesek, és még a kritikusnak számító tartalmak (emberi bőr, mesterséges fénynél hullámzó víz stb.) problémamentes visszaadása is megoldott. A hibátlan, 0 cd/m² fényáramú feketét persze el kell felejteni, ezek megteremtésére a projektorok ma még nem képesek. Fénytől teljesen elzárt környezetben érezhető, hogy a fekete helyett inkább nagyon-nagyon sötét szürkét látunk. A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy a mozgásmegjelenítés remek, gyakorlatilag semmilyen hibába nem futottunk bele, akadozást, idegesítő elmosódottságot, duplikálódást és szellemképesedést sem tapasztaltunk. Mindenesetre a termék megkapta az LG TruMotion nevű interpolációs eljárását, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosnak tűnő mozgás illúzióját.

Az előzetesen programozott képprofilokkal ezúttal sem spórolt az LG. Ezek eltérnek egymástól valamelyest a fényerejükben, kontrasztjukban, színhőmérsékletükben, illetve az aktív képfunkciók tekintetében. A szokásoknak megfelelően már nevükkel jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó (Cinema, DICOM, Expert (Dark Room), Expert (Bright Room), Game, HDR Effect, Presentation, Standard), de ehhez persze nem kell feltétlenül ragaszkodni. A modell a közepes vetítési távolságú projektorok hatalmas táborát erősíti, ami azt jelenti, hogy 40 hüvelykes képátlóhoz 101 centiméteres távolságra van szüksége, a 65 hüvelykhez 196 centiméter kell, a 300 hüvelykhez pedig 762 centiméterre kell tenni a gépet a vászontól.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés