Tesla, Itanium, Vega, VGA-k, monitorok, tévék
Mintha csak tegnap lettünk volna a 2016-os Computexen, de máris (a hónap végén) itt a geekparádé idei, 2017-es felvonása, ahol számos új termék rajtjának lehetünk majd szemtanúi. Ilyenkor megszokott, hogy a gyártók visszavesznek a tempóból, nem verik nagydobra az igazán nagy újdonságaikat, inkább visszatartják egy-két hétig, hogy aztán egyszerre zúdítsák őket a nyakunkba. Addig is van idejük a cégeknek olyan dolgokra koncentrálni, mint az "új" Intel Itanium processzor, az NVIDIA Tesla V100 gyorsító vagy épp a szintén NVIDIA-hoz köthető VRWorks Audio csomag, vagy akár nagyvállalati AMD processzorokkal kapcsolatos szivárogtatásokra, tehát olyan dolgokra, melyek nem kifejezetten az otthoni felhasználókat érintik – nem úgy, mint a Vega GPU-kra épülő kártyákkal kapcsolatos pletykák.
Mindazonáltal nem maradtunk hardver nélkül, mivel van pár jelenleg futó termékvonal, amit nem érdemes a Computexig halogatni, hiszen nem jelentenek abszolút újdonságot. Ilyen például az egyslotos GTX 1050 Ti az Inno3D-től vagy az a GTX 1080 Ti szaporulat, amit a Zotac és az MSI mutatott be. A mindkét cég előrukkolt egy-egy vízhűtéses kártyával, előbbi az ArcticStorm, utóbbi pedig a SeaHawk EK X jelzést viseli magán, illetve az MSI-nek egy háromventilátoros, hagyományos léghűtéses modellje is kijött csendben, ez lett a Duke.
EKWB blokkal csábítja a vásárlókat az MSI [+]
Ha már hűtés és víz, meg kell említeni a Fractal Design teljesen új kompakt vizes processzorhűtőjét, a Celsius S sorozatot, mely a héten debütált, és hamarosan teszt is készül róla. Monitorból kettőt is kaptunk a héten, az egyik a BenQ-tól érkezett a már jól ismert, tervezőknek szánt PD sorozatba, míg az AOC homlokegyenest más téren próbálkozik: egy másodlagos, hordozható kijelzőt mutattak be, kifejezetten notebookok mellé.
Másodlagos monitort hozott az AOC [+]
Akadt néhány driver is, a sort az Intel indította egy komoly csomaggal, majd az NVIDIA következett egy gyorsjavítással végül egy alapos frissítésen átesett GeForce Experience-szel. Az AMD nem csatlakozott a sorhoz, viszont a nevük felmerült a témában annak kapcsán, hogy a GCN-es Radeonokra teljesen visszatért az aszinkron compute.
Ami a tévé és audió világát illeti, elvétve jött pár újdonság, például a Denon mikrohifije a felső kategóriából, a Sony belépőszintű 4K HDR tévéje, illetve a Loewe luxustévéje. Tartalomszolgáltatási oldalról újdonságként a gyerekeknek szánt YouTube Kidsről számoltunk be, valamint arról, hogy pár stúdiótól érkeznek az első Dolby Vision UHD Blu-ray korongok.
Őszi W10 frissítés, robbanó festékpatron, HTTP2
Kína tovább szigorít az internetes tartalmak elérésén és azok létrejöttén is, csak olyanok írhatnak majd híreket, blogbejegyzéseket, akik részt vesznek az állami képzésen és akkreditációt szereznek. Még jobban bezárkóznak.
Kontroll (forrás: Kína bezárja az internetet) [+]
Másfél hónapig lehet még regisztrálni a feltöltőkártyás számok tulajdonosait, illetve egyeztetni az adatokat a szolgáltatókkal. Akik 2017. január elseje előtt vásárolták kártyájukat, azoknak azonosítaniuk kell magukat. A Telekomnál és a Telenornál online is megtehető a művelet, bár előbbinél volt egy kis kavarodás. Az FBI-nak 900 000 dollárt ért a San Bernardino-i terrorista telefonján található adat. Olcsóbb lett volna, ha az Apple segít, de ettől a cég elzárkózott, a hackelés viszont közel 260 millió forintjába került az amerikaiaknak.
Hirdetés
Megjelent az Opera Max 3.0. Az adattömörítő alkalmazás segítségével az androidos telefonokon futó szoftverek sokkal kevesebb adatmennyiséget használnak fel, sőt az alkalmazás azt ígéri, a nyílt Wi-Fi hálózatokon is védi a felhasználót. A funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat fejlesztésén sokan dolgoznak, többek közt a pekingi kutatóközpontban is. A kínai kutatók szerint technológiájuk jelentősen felgyorsítja azt a folyamatot, amikor próbálják rekonstruálni az agy által érzékelt és megalkotott képeket, emellett minőségében is jobb az eddigieknél.
Agymonitor (forrás: Eddig csak a sci-fi novellákban szerepelt: most már valóság)
Az Oxfordi Egyetemen eközben a szemműtétek tökéletesítésén dolgoznak, a Robotic Retinal Discsection Device egy olyan robot, ami a sebésznél lényegesen pontosabban képes beavatkozásokat végezni. Már tizenkét klinikai teszten van túl, számai sokkal jobbak, mint az orvosoké. Az Egyesült Államok fontolgatja, hogy kiterjeszti a laptoptilalmat az európai utasokkal szemben is, azaz a kézipoggyászban ne lehessen elektronikai termékeket szállítani a telefonon kívül.
Malajziában a zseb- és táskatolvajok problémája annyira jelentős, hogy csak a fővárosban 365 bejelentést kapott a rendőrség utcai lopásról egyetlen hónap alatt. Az egyik sportszergyártó robbanó festékpatronnal jelölné meg a bűnözőket, ehhez csinos kis kiegészítőt is készítettek. Jó kérdés, ki fogja távirányítással robbantani a csomagot, ha az áldozat mobilja is a táskában volt.
Daniel Stenberg (forrás: Interjú a HTTP2 egyik alkotójával) [+]
Az idei CRAFT konferencián Daniel Stenberggel sikerült interjút készítenünk. A Mozilla egyik hálózatmérnöke tagja volt annak a csapatnak, amelyik a HTTP2 protokollt megalkotta. Erről, és az internet jövőjéről is beszélgettünk. Az Európai Unió Bírósága a héten kimondta, hogy az Uber elsősorban közlekedési szolgáltatást nyújt, ezért be kell tartania a rá vonatkozó helyi törvényeket. Nem bújhat ki a felelősség alól azzal, hogy csak egy internetes alkalmazásért felelős.
Egy törvényjavaslat tizenkét hónapra csökkentené a maximális hűségidőt, mondván ezzel enyhíteni lehetne a fogyasztók kiszolgáltatottságát. A tervezetben vannak olyan változtatások is, amelyek például lehetőséget adnának arra, hogy ha a szolgáltató megváltoztatja a csatornakínálatot (praktikusan kicserél egy-egy tévécsatornát), az ügyfél 90 napon belül jogkövetkezmény nélkül felmondhassa a szerződést.
Szeptemberben megint ráncfelvarrást kap a Windows 10
(forrás: Meglepő módon az őszi frissítőcsomag az Őszi Alkotói Frissítés nevet kapta) [+]
A Google Project Zero két biztonsági szakértője az utóbbi idők legdurvább RCE sebezhetőségét találta a Microsoftnál, amit a vállalat példásan rövid idő alatt, 48 órán belül javított. Közben a héten lejárt az eredeti Windows 10 támogatása, tehát a 1507-es rendszer nem kap több biztonsági frissítést sem. Bejelentették viszont az Őszi Alkotói Frissítést, amiről néhány fontos dolgot meg is osztott a szoftveróriás a Build konferencián.
A múlt héten bejelentett Windows 10 S alapértelmezett böngészője az Edge, keresőmotorja pedig a Bing. Ezen nem is nagyon lehet változtatni, mivel csak az alkalmazásboltból lehet letölteni szoftvereket, más motort használó böngésző viszont biztonsági okokból nem kerülhet az Áruházba, ezért várhatóan nem lesz alternatívája az Edge-nek.
Blogoló: Acer
Szokásához híven idén is nagyszabású termékbemutatón tárta nagyközönség elé újdonságait az Acer. A notebookká alakítható tabletek, vagyis újabban Switch modellek családjába két friss képviselő érkezett. Külsőre mind a kettő a korábbi Switch Alpha 12-re hajaz, tehát 12 hüvelyk körüli méretűek, billentyűzetük mágnessel kapaszkodik a kijelzőhöz, hátulról támaszt hajthatunk ki, hűtésük pedig passzív. A Switch 3 szerényebb hardvert és barátságosabb árazást kapott, a Swith 5 erősebb és drágább.
A könnyű és vékony Acer Swift modellek az alsó régióban fejlődtek. A Celeronokkal és Pentiumokkal szerelt 13,3 hüvelykes Swift 1 a korábbi műanyag helyett elegáns fémházat kapott, a Swift 3 már korábban is fémben lakott, most a 14 hüvelykes méret mellé 15,6 hüvelykes társult. Az Acer notebookkínálatának gerincét adó Aspire vonalon is bevezették az egyszerűsített számozást. Az Aspire 1 család belépőszintű, pentiumos és celeronos alapmodelleket tömörít, az Aspire 3 a középkategória alsó szegmensét, míg az Aspire 5 a felső szegmensét célozza. Az Aspire 7 gépek komoly multimédiások, melyekkel a GeForce GTX 10-es grafikus alendszer révén akár játszani is lehet.
Kijelzőben is nagyon nyomul az Acer. A játékosoknak szánt Predator vonalba két újdonság sorakozott be, közülük az abszolút csúcsmodell, a Predator X27 az érdekesebb. Az első osztályú panel mellé nagyon látványos, fémből készült állványt és még oldalsó árnyékolót is kapott. Utóbbi kiegészítő inkább az olyan profi, grafikusoknak való monitorokra illik, mint a friss, 32 hüvelykes, 4K-s Acer ProDesigner PE320QK. Házimozi-projektorokból is villantott 4K-sat az Acer. A H7850 és V7850 egyaránt DLP technológiás, előbbi 3000, utóbbi 2100 ANSI lumen fényerővel.
Egy nagyon gamer Acer Peredatort monitort ki is próbáltunk a blog keretein belül. Az XB252Q szembemegy pár olyan alapelvvel, ami más monitorok esetében jellemző. Huszonöt hüvelykes mérete ellenére csak Full HD felbontású, panelje pedig TN technológiás, így oldalról nézve kicsit torzulnak a színei. Ha viszont elölről nézzük játék közben, akkor 240 Hz-es frissítési frekvenciára képes a GeForce-okkal és Radeonokkal is, válaszideje 1 ms. Az adaptív képfrissítési technológiák közül az NVIDIA G-Sync megoldását támogatja. További érdekességek olvashatók a témában az Acer blogban.
Blogoló: Fujitsu, Lenovo
Számos érdekes témával foglalkoztunk a Fujitsu blogban az elmúlt hetekben. Munkaállomások és szerverek terén a kicsi, kompakt megoldásokra fókuszáltunk. A Celsius W570power+ érdekessége, hogy még sima minitoronynak is kicsi lenne, miközben akár Intel Xeon processzor és a legkomolyabb NVIDIA Quadro grafikus alrendszer is belekerülhet. Nem csoda, hogy elsősorban virtuális valóság feladatokhoz ajánlják ezt a munkaállomást. Még kisebb nála, akár egy polcra, az irattartó mappák mellé is berakható a Fujitsu Primergy TX1320 M3 szerver. A csöppségnek szintén Xeon processzora és nyolc merevlemeze lehet.
Teljesen más ligában mozog majd a Fujitsu legújabb szuperszámítógépe, amit egyelőre Post-K néven fejlesztenek. A munkálatok még csak kezdeti stádiumban vannak, a 2011-ben abszolút legerősebb, és ma is a tízes toplistán lévő K computernél két nagyságrenddel gyorsabb nagyvasat ARM utasításkészlet-architektúrára és saját fejlesztésű mikroarchitektúrára alapozzák, és ha minden a terv szerint halad, 2022-ben állhat majd üzembe.
Már most elérhető a Fujitsu Lifebook U757-es laptopja, amit ki is próbáltunk egy hét erejéig. A könnyű és vékony modellcsaládba tartozó 15,6 hüvelykest a vállalatra jellemző hagyománytisztelettel alkották meg. Szokás szerint nem a mai divattrendeket, hanem a megbízhatóságot és ergonómiát tartották szem előtt, így aztán vékonysága ellenére eléggé strapabírónak bizonyult, rajta van minden lényeges csatlakozó, bővítése pedig gyerekjáték.
Notebookokkal foglalkoztunk a Lenovo blogban is. Mostanában érkeznek a hazai piacra azok a ThinkPadek, amelyeket év elején mutattak be, hetedik generációs Core i processzorokra alapozva. A hardver modernizálása és a finom továbbfejlesztések mellett látványos újdonság, hogy egyre több modell érhető el a szokásos, visszafogott, sötét szín mellett ezüstszürkében is. Ilyen például a 15,6 hüvelykes, barátságosabb árfekvésű ThinkPad E570, vagy a második generációjánál tartó, kompakt ThinkPad 13, de az elit ThinkPad T470s is.
Alaposan benne van a játékosok világában a Lenovo. Tavaly a gamereknek szánt Y termékeit a sokkal hangzatosabb Legion névre keresztelte át, most pedig Lenovo Legion Kupát indított, melyen a CS:GO és LoL mellett Overwatch játékban is megmérkőzhetnek, akik kedvet kapnak rá. Az egyes fordulókat a PlayIT rendezvényein tartják országszerte, a szokásos bajnokságokat a legjobb magyar játékosok gálameccseivel színesítik. További Lenovo vonatkozású érdekességek a blogban olvashatóak.
-szp-, Daywalker, rudi