A Z270-es vezérlőhíd
Nem nagy az eltérés az Intel Union Point, azaz a Z270-es típusú és a korábbi Z170-es vezérlőhidak között, mindez a rendszer vázlatos rajzán könnyedén követhető. A Z270 már 24 darab PCI Express 3.0 sávot biztosít az előd 20 darabjával szemben, ami nem túl nagy növekedés, de hasznos extrákra fordíthatja a gyártó. Szerencsére itt nem található olyan szűk keresztmetszet, mint az ezeket megelőző lapkakészletek esetén.
A még mindig fejlesztés alatt álló Intel Optane technológiás memóriák (tehát a DIMM foglalatokba helyezve) csak a Z270-nel lesznek használhatók, de a tárolóként (SATA, PCIe vagy M.2 csatolóval) használható variánsokat is biztosan támogatni fogja, természetesen az időközben kiadott megfelelő BIOS és driverfrissítések megtörténte után. Visszatért egy rég látott funkció, az Intel Smart Connect is, aminek lényege az, hogy időnként felébreszti a PC-t az e-mailek letöltéséhez és egyéb szinkronizálandó adatok frissítéséhez. Ez a funkció már korábban, bizonyos Z87-nél régebbi chipsetek esetén volt elérhető, ezúttal is csak opcionális.
Csak a Z270-nel támogatott az Optane technológia [+]
Végül, de nem utolsósorban a Z270-es alaplapok hivatalosan is támogatják a 2400 MHz-es DDR4 memóriasebességet. Ugyan maga a memóriavezérlő a CPU-ban található, így sem elvi, sem gyakorlati akadálya nincs az erre hitelesített processzort (megfelelő BIOS-frissítést követően) egy Z170-es alaplapban 2400 MHz-es RAM-mal használni, de az Intel csak a két kritérium együttes teljesülése esetén tudja a megadott sebességeket garantálni. Itt az a dolog nyitja, hogy a DMI buszon keresztül a PCH továbbítja a BIOS/UEFI menüben beállított értékeket a processzor IMC-jéhez. A gyakorlatban ez egyébként inkább formalitás, mert már a Skylake is komoly memóriasebességet volt képes elérni.
Az i7-7700K és i5-7600K cache- és memóriasebessége [+]
A 2400 MHz-en üzemelő DDR4-et tartalmazó rendszerünkkel sebtiben le is futtattunk egy AIDA64 memória- és cache-sebességmérést, ahol igen szép sávszélesség-értékeket olvashatunk le. A teszt nem mellesleg a processzorok különböző szintű cache-einek sebességét is szemléletesen mutatja, amelyek a két típus közt órajelben (ezáltal tempóban és késleltetésben is) eltérnek.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!