Hirdetés

Huawei MateView: sokat ígérő monitor a tesztpadon

Kipróbáltuk a Huawei nagyon dizájnos, számos extrával kecsegtető 4K kijelzőjét.

Huawei MateView

A Huawei néhány évvel ezelőtt látványosan ráfordult arra, hogy az IT szektorban is komolyabb piaci pozíciót építsen ki, és e folyamat részeként a vállalat kínálatában megjelenetek a monitorok is.

Huawei MateView
Huawei MateView [+]

A cég kissé zavaros módon minden monitorát MateView gyűjtőnévvel hivatkozza, még ha az egyes modellek nevében ez nem is mindig szerepel. Ezen belül vannak sorozataik, amelyek most még csak egy vagy két modellt tartalmaznak; mi a minden egyéb névkiegészítés nélküli, simán csak MateView fantázianevű készüléket teszteltük, amely az előzetes információk alapján kifejezetten ígéretesnek és érdekesnek tűnt. Olyan extra szolgáltatásokkal kecsegtet, amelyek a monitorszektorban még nagyon ritkának, unikálisnak számítanak. Megnéztük, hogy hogyan teljesít ez a különlegesnek tűnő monitor a valóságban.

Pazar dizájn

Azzal nem lehet vitatkozni, hogy a Huawei MateView külseje pazar. Az ezüst színű, fémes hatású, letisztult, minimalista készülékház nagyon jól mutat, és ehhez a vonalhoz jól mennek a lekerekített élek is. Az összhatás kicsit Apple-ös, de a végeredmény igen-igen elegáns, bármelyik irodának a díszére válik egy ilyen termék. A talp masszívan tartja a képernyőt, a monitor stabilan áll, nem billeg, nem csúszkál.

[+]

A legtöbb mai monitortól eltérően a kijelző nem választható le a nyakról, így nem is akasztható fel a falra. A képernyő asztallaptól való magassága 11 centiméteres tartományban mozgatható, előre 5, hátra 18 fokban dönthető, viszont forgatni nem lehet és pivot módban sem használható. Az is különlegessége, hogy a hangrendszert a széles nyakba építették, és itt találhatóak a ki- illetve bemenetek is, konkrétan két USB 3.0, egy-egy HDMI 2.0, mini DisplayPort 1.2, illetve 3,5 mm analóg audió port.

Hirdetés

[+]

Meg kell még említeni a két USB Type-C portot, amelyek közül az egyik a monitor áramellátására szolgál. A másik sokoldalú, ezen keresztül tölthetünk más csatlakoztatott eszközöket. A gyártó szerint a 65 wattos töltést is támogatja, de nálunk ez nem működött, a rádugott telefonba (Realme GT 2) csigatempóval csorgott át az energia. Egy óra alatt alig 7 százalékkal nőtt a töltöttségi szint, ami ma már édeskevés.

Emellett ez a port arra is szolgál, hogy a csatlakoztatott eszközökről képet és hangot juttassunk el a monitorra. A gyártó szerint elég csak rádugni egy telefont, és így tükrözhető annak a képe, azonban nálunk ez a funkció sem működött, pedig próbáltuk több mobillal (Realme GT 2, Samsung S10). Emellett ily módon egy DP Alt Mode támogatású notebook képe és hangja is átlőhető a monitorra, legalábbis papíron. Ezt is kipróbáltuk egy HP ZBook segítségével, de ez a szolgáltatás sem ment. Ez ám a csalódás minden szinten!

Főbb paraméterek
Monitor típusa Huawei MateView
Technológia 10 bites, IPS LED LCD
Háttérvilágítás típusa Edge-LED, nem PWM-es
Kijelző mérete 28,2 hüvelyk, 3:2 képarányú, sík
Felbontás 3840x2560 pixel (163,66 ppi)
Képfrissítési ráta 60 Hz
Válaszidő 8 ms (g2g)
Input lag 13,2 ms
Kontrasztarány kb. 1280:1
Fényerő 511 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178° (névleges adat)
Megjelenített színek száma 1,08 milliárd
Színtérlefedettség 140,4% sRGB
Extrák hangrendszer, mikrofon, kékfénycsökkentés, vezeték nélküli csatlakoztatás lehetősége, USB-s vezérlőperiféria támogatása, Bluetooth 5.1, ac-s Wi-Fi
Csatlakozók HDMI 2.0, mini DisplayPort 1.2, 3,5 mm-es jack kimenet, 2 db USB 3.0, USB Type-C
Doboz tartalma mini DisplayPort kábel, USB-C kábel, használati utasítás
Teljesítményfelvétel 45 watt, készenléti módban: 0,23 watt, külső tápegység
Gyártó honlapja https://consumer.huawei.com/hu/
Termék honlapja Huawei MateView
Fogyasztói ár kb. 240 000 forint
Garancia 3 év

Képminőség

A monitorba szokatlan, 3:2 képarányú, 3840x2560 képpont felbontású, 28,2 hüvelykes képátlóval bíró IPS panel került, így a pixelsűrűség 163,66 ppi, ami kiemelkedően jónak számít. A mai trendeknek megfelelően a kijelzőt ebben az esetben is bevonták egy olyan speciális anyaggal, amely hatékonyan oszlatja és nyeli el az esetlegesen becsillanó külső fényeket.


[+]

A Huawei MateView esetében Edge-LED háttérvilágítást alkalmaztak, azaz a fénykibocsátó diódákat a keretbe építették. Méréseink alapján a fényerő eloszlása meglehetősen távol van a tökéletesen egyenletestől, hiszen az egyes képernyő tartományok közötti fényerőkülönbség elérheti a 15,8 százalékot is. Viszont az is tény, hogy a hétköznapi használat során zavaró felhősödésbe, foltosodásba nem nagyon futottunk bele, és az IPS glow jelenséget sem tapasztaltuk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A monitor a fényerő változtatását nem PWM-mel oldja meg, azaz nem villogtatja a háttérfényt, ami pozitívum. A gyártói specifikációk szerint a maximális fényerő 500 cd/m², de mi 511 cd/m²-t tudtunk kipréselni belőle. A kijelző támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, és ez a fényesség kellően nagy ahhoz, hogy érzékelhető legyen a HDR effekt. A minimális fényerő 12,1 cd/m², ami kellően alacsony ahhoz, hogy egy sötét szobában se zavarjuk vele senki pihenését.


[+]

Az IPS paneltechnológia  elméletileg jó betekintési szöget biztosít, és e téren ez a termék is jól teljesít. 165 fok környékéről, tehát tág szögből érzékelhető enyhe kontrasztvesztés, ám invertálódástól ilyenkor sem kell tartani. A modell maximális képfrissítési rátája 60 Hz, és nem támogatja se a FreeSync-et, se a G-Sycnet. A válaszidő 8 ms, ami manapság soknak számít, az input lag a Leo Bodnar céleszközével végzett méréseink szerint 13,2 ms, ami teljesen vállalható érték, de mindent összevetve azt mondanánk, hogy ez nem egy játékra teremtett eszköz.

Képbeállítások

Nem vitték túlzásba az előzetesen programozott képmódok számát, mindössze három gyári képprofillal látták el a terméket, ráadásul ezek nem is nagyon különböznek egymástól képi világukban.

Profil/beállítás DCI-P3 Native sRGB
Fényerősség (fehérpont) 169 cd/m² 174,2 cd/m² 173,9 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1378 cd/m² 0,1381 cd/m² 0,1378 cd/m²
Kontrasztarány 1226,3:1 1261,5:1 1261,5:1
Legnagyobb delta E 4,86 6,44 4,49
Átlagos delta E 1,98 2,29 2,45
Színhőmérséklet 6300 K 6400 K 6500 K
Gamma 2,11 2,06 2,13

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: DCI-P3, Native. sRGB. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, a gammát, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb. A gyártó 2 alatti átlagos delta E értéket ígér a specifikációkban, ezt csak az egyik profil teljesíti, az is csak éppen hogy.


[+]

Minden monitortesztnél meg szoktuk próbálni megtalálni azokat a beállításokat, amelyek a leginkább színpontos végeredménnyel járnak, azonban a MateView-n csak a kontraszt és a fényerősség állítható, semmilyen, színekkel vagy fehéregyensúllyal kapcsolatos beállítás nincs, így ezzel kapcsolatban nem tudunk most tanácsot adni. A képernyő egyébként az sRGB színtér 140,4 százalékának lefedésére képes, ezen belül a számottevő pontosság 99,5 százalék, és ezen értékek a monitoros szegmensben kiemelkedően jónak számítanak. A kontrasztot maximumra állítva 1281:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami kiemelkedőnek számít az IPS paneles mezőnyben.

Vezeték nélküli csatlakoztatás

A Wi-Fivel ellátott monitorról a gyártó azt ígéri, hogy támogatja a vezeték nélküli adatátvitelt, ami papíron tényleg nagyon hasznos szolgáltatásnak tűnik. Ehhez elméletileg nem kell mást tenni, mint egy Windows PC-n a képernyőbeállításoknál kiválasztani a vezeték nélküli megjelenítés opciót, kiválasztani a megjelenő listából a monitort, és kattintani. Azonban csak a "homokórázásig" jutottunk, azaz nem sikerült átküldeni ily módon a képet. Emellett elméletileg mobilról is működne ez a szolgáltatás a One Hop funkció révén, amihez nem kell mást tenni, mint bekapcsolni a telefonon vagy tableten a Bluetooth-t, a Wi-Fit és az NFC, odatenni a talphoz a eszközt, és egy ideális világban máris létrejönne a kapcsolat, azaz megtörténne a képernyő tükrözése.


[+]

Azonban hiába próbáltuk több mobillal is (Samsung S10, Realme GT 2, Honor 10 X Lite (HMS-sel)), de ezek közül egyikkel sem volt hajlandó az ígérteknek megfelelően együttműködni. Letöltöttük a Huawei AI Life appot, amelyet a készülék javasolt alternatív megoldásként, de ez az alkalmazás sem látta a monitort, így nem is sikerült megteremteni a kapcsolatot. Egyedül egy Huawei P Smart képét tudtuk átlőni vezeték nélküli úton (minden bizonnyal a Huawei Share révén egy kínai szerveren keresztül, mert az NFC és a Bluetooth ki volt kapcsolva, csak mobil adatkapcsolatot használt, és mégis ment a dolog).

Kezelés, extrák, értékelés

Már akad néhány monitor, amely mellé távirányítót is pakolnak, azonban ez a készülék nem tartozik ezek közé. A beállítások alkalmazás letöltésével, szoftveresen sem módosíthatóak a számítógépen keresztül. Így marad a hagyományos grafikus kezelőfelület, amely magyar nyelven nem kommunikál, de látványos, felépítése logikus, és felhasználóbarát. A Huawei a tradicionális botkormány vagy gombok helyett egy érintésérzékeny panelt épített a képernyő aljára, amelyet simogatni és kopogtatni kell.

[+]

Elméletben ez egy nagyon elegáns megoldás, de egyszerűen (még) nem működik elég jól. Sokszor nem érzékelte a koppintást vagy lassan reagált, duplakoppintásnak, azaz visszalépésnek értelmezte az egymás utáni érintéseket. Mindez pedig rövid idő után döbbenetesen idegesítővé vált. Viszont legalább van alternatíva, mert a termék képes együttműködni USB-be dugható vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, így akár egérrel is kiváltható ez az érintésérzékeny panel, ami remek és nagyon kényelmes megoldás.

Extrák

Hangok

A MateView az integrált hangrendszerrel ellátott monitorok közé tartozik, mert rendelkezik két darab, egyenként 5 wattos hangszóróval, amelyeket a nyakba építettek. Hazudnánk, ha azt állítanánk, hogy ez különösen jól szól, hiszen egy picit zajos, visszhangos, és a mélyeket is jól eldugja. A hangereje egy kisebb szobába, irodába viszont bőven elég, és így nagyon jó szolgálatot tehet, ha nincs a közelben hangfal vagy hangprojektor. Emellett kapott két mikrofont is, amelyek jól jöhetnek beszélgetésnél vagy akár játéknál is, és ezek egyébként teljesen jól működnek, a "vonal" túlsó végén semmilyen zajosodást, zúgást nem tapasztalt a másik fél.

Szemkímélés

A monitoron bekapcsolható a szemkímélő mód, aminek aktív állapotában az elektronika radikálisan lecsökkenti a kék színkomponens arányát. A kék fény ugyanis esti használatnál álmatlanságot okozhat, de kiiktatásával ez a kellemetlenség elkerülhető.

Vélemény

A Huawei MateView egyike a különlegesebb monitoroknak, viszont tökéletesnek nem mondanánk. Az nagy kár, hogy a beállítások szoftveresen nem módosíthatóak, és nekünk az érintésérzékeny kezelőpanel sem tetszett. Maga a grafikus kezelőfelület rendben van, és az is remek, hogy egérrel is navigálható. A beépített hangrendszer az átlagosnál jobban szól, de azért csodákat felesleges várni tőle.

A termék nagy ígérete volt a számos, többek között vezeték nélküli csatlakoztatási lehetőség, viszont az nagyon komoly csalódást okozott, hogy ezek csak korlátozottan működtek. Az USB Type-C porton keresztül nem sikerült rá képet és hangot eljuttatni, és a vezeték nélküli adatátvitel is csak egy Huawei eszköz esetében valósult meg. Ez pedig egyszerűen kevés így.

A kép minősége remek, hiszen a kontraszt kiemelkedő, a felbontás és a pixelsűrűség óriási, a színtérlefedettség is jobb az átlagosnál. Azonban az nagyon kár, hogy a színekkel kapcsolatos beállítások módosítására nincs lehetőség, amely teljesen érthetetlen kompromisszum megkötésére készteti a felhasználókat. A Huawei MateView dizájnja remek, nem túlzás azt állítani, hogy jelenleg ez az egyik legszebb monitor a piacon, viszont negatívum, hogy falra nem akasztható, és a forgathatóság hiányáért sem jár dicséret. A készülék 240 000 forintba kerül, amivel egyértelműen a drágább, ilyen méretű és felbontású monitorok közé tartozik.

elefant

A A Huawei MateView monitort a Huawei magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés