Monitor, billentyűzet
Nagyon különleges a HP 2133 kijelzője. Ugyan csak 8,9 hüvelyk a képátlója, mégis 1280 oszlopnyi képpontot tud megjeleníteni, ami elég magas, 170 dpi körüli felbontást és 0,15 mm-es pixelméretet jelent. Az átlagos TFT monitorok felbontása 100–120 dpi környékén, pixelméretük 0,2 mm fölött van. Először örültünk is neki, hogy milyen sok minden kifér a kijelzőre, de fél óra után már fájt a szemünk a sok hunyorítástól, apró betűtől. Viccesen néztek ki az 1024 képpontos szélességre optimalizált weboldalak a maguk apró felirataival és a mellettük világító, több mint 200 pixel széles üres sávval. A másik zavaró tényező a karcoktól védő, de cserébe erősen tükröződő kijelzőborítás volt.
Bár valószínűtlen, hogy bárki grafikai tervezésre fogja használni, megvizsgáltuk a kis kijelző színhelyességét is. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro, illetve az Eye-One Match szoftverekkel végeztük. A programok arról tájékoztatnak, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.
Kalibrálás előtt jelentős eltéréseket tapasztaltunk a referenciához képest, de egy kis állítgatással 2,0-s átlagot és 3,3-as deltaE maximumot kaptunk, ami már elfogadható. A két kalibrálószoftver közül a Blue-Eye beállítását találtuk jobbnak, ezt érdemes használni a géppel.
Hirdetés
A panel LED háttérvilágítású, a kis lámpák pedig minden bizonnyal alul helyezkednek el, bár sötétben ránézve mintha felül is lett volna néhány pontszerű fény. Valószínűbb, hogy ez a fényes, karcálló felület negatív hatása. Tesztelés közben 0,5 cd/m²-es legkisebb és 184 cd/m²-es legmagasabb fényerőt mértünk, ami 368:1 kontrasztarányt jelent. A kijelző legerősebben középen világított, a két széle felé gyengült.
TN+film technológiás panelről lévén szó, a betekintési szögei nem voltak valami fényesek, amire a tükröződő felület rátett még egy lapáttal. Felülről hamar szürkülni kezdett a kis monitor, ami azért kellemetlen, mert a HP 2133-at nem lehet oly mértékben kinyitni, ahogy azt szeretnénk, így jó eséllyel enyhén felülről kell majd nézni. Alulról még rosszabb volt a helyzet, a színek szinte azonnal elsötétedtek, majd átfordultak inverzbe. Oldalról először csak sötétedést, majd szürkülést tapasztaltunk.
Válaszidőben nagyjából a 16 ms-os MVA panel képességeit kaptuk, talán egy kicsivel jobbat.
HP 2133 Mini-Note – 16 ms-os MVA panel (AOC LM2028)
Az Eee PC 701 után felüdülés volt a HP 2133 sokkal nagyobb, sokkal komolyabb és sokkal jobb kiosztású billentyűzete. Persze három centiméterrel nagyobb szélességből könnyű gazdálkodni. Mégis dicséretet érdemelnek a HP tervezői, ugyanis az Í és a bal oldali 0 kivételével egyetlen gombot sem kellett lekeskenyíteni. A kurzormozgatók laposak lettek, amit sokkal jobbnak tartunk a keskenyítésnél.
Sajnos, vannak árnyoldalai is a Mini-Note billentyűzetének. A szomszédos gombok nyomófelülete nagyon közel került egymáshoz, így picike félrenyúlásnál is két betűt kapunk eredményül. A másik kényelmetlenség, hogy a billentyűk felülete kemény, és elég keményen, rövid úton járnak. Huzamosabb használatuk emiatt nem komfortos, bár lehet, hogy idővel bekopnak. Gyengébb látási viszonyoknál nem látszottak a szürke billentyűk sötét feliratai.
Az Eee PC 701-nél nagyobb touchpadja van a HP 2133-nak, de ez sajnos csak a szélességére igaz. Magasságra alig fér rá egy tízforintos. Tovább bonyolítja használatát, hogy túl hosszú úton járó gombjait szokatlan helyre, két oldalára tették. Nem voltunk megelégedve a picike csuklótámasszal sem, ami a gép alsó részének vastagságával kényelmetlen kombinációt alkotott. Ki kell azonban emelni, hogy a HP 2133 egy miniszámítógép, és ebben a kategóriában kompromisszumokra kényszerülünk, melyekből a Mini-Note-nál kevesebb van, mint a konkurens Eee PC 701-nél vagy bármilyen UMPC-nél.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!