HP 2133-as mininotesz

Külső

Eee PC – ez most a legmenőbb kifejezés a hordozható számítógépek világában. Talán még az Asus emberei sem hitték volna, hogy ekkora érdeklődés övezi majd kisméretű, szolid tudású notebookjuk, avagy internetező eszközük megjelenését. Természetesen a többiek sem szeretnének kimaradni ebből az óriásinak látszó üzletből, de azért óvatosan figyelik, mire jut az Asus. A korai követők közé tartozik a HP a maga 2133 Mini-Note gépével, amit ma alaposabban is megismerünk. Az első körben amerikai piacra szánt gépecske bemutatódarabként érkezett hozzánk, tehát a dobozában talált tápcsatlakozó és az egyéves garancia sem volt EU-konform. Képeken is elég komoly szerkezetnek tűnt a 2133-as, nem annyira játéknak, mint a többnyire fehérben pompázó Eee PC. Borítása szálcsiszolt alumíniumból készült, ehhez igazodik a többi elem színe is.

Éleit lekerekítették, de kis méretéhez képest így is elég vaskosnak tűnik – valahova csak be kellett zsúfolni a hardvert. Az elején két reteszbe épített és egy különálló LED található. Ezek közül a bal reteszes a bekapcsoló, a jobb aktiválja a Wi-Fi-t és a Bluetooth-t, a külön lámpácska pedig a merevlemezhez tartozik. Hátul a mélyre lenyúló zsanérok fogják közre az akkumulátort, amely elfoglalja a hely jelentős részét, így csatlakozó már nem fért mellé.

Oldalra került az összes aljzat. Jobbra máris egy olyan extrát találunk, amivel az Eee PC 701 nem rendelkezik: ExpressCard bővítőhelyet. Alatta bújuk meg az SD-kártyaolvasó, melynek az Eee PC-vel ellentétben szép kis fedele van. Ezután következik az egyik USB, majd az Ethernet csatlakozó, végül a táp és a Kensington zár aljzata. Balra tették a két hangcsatlakozót, a második USB-t, a rendszer szellőzőnyílását és a külső monitorhoz videojelet továbbító D-Sub kimenetet. Összefoglalva: az Eee PC 701-nek eggyel több USB-je van, de a HP bővíthető ExpressCarddal.

Kinyitva hatalmas meglepetést okozott a Mini-Note, ugyanis méretéhez képest óriási billentyűzetet pillantottunk meg. Tudni kell, hogy a 2133-es jó három centiméterrel szélesebb, mint az Eee PC 701. A gombsorokat is ezüstre festették, akárcsak az előttük húzódó mini csuklótámaszt, közepén a szokatlan kialakítású touchpaddal. A nagyobb szélességnek köszönhetően a HP 8,9 hüvelykes, szélesvásznú kijelzője is szinte elvész a felső részen. Lazán idefért volna egy tízes panel is, bár akkor nem maradt volna hely a két hangszórónak. Azért a 8,9-est sem olyan kicsi, mint amilyennek első hallásra tűnhet, ugyanis 1280x786 pixel felbontású.

Nagyon gazdaságosan oldották meg a HP mini zsanérját. Nem foglal sok helyet, és a lehető legnagyobb felső panelt lehet így az alsó részhez csatlakoztatni. Hasonlóval találkoztunk a vörös-fekete Fujitsu Siemens Amilo Si 2636-nál.

A helyspóroló zsanér hátulütője, hogy miatta nem lehet túl nagy szögben kinyitni a felső panelt, mert a széle leér. Ez egy ölben használatos kis gépnél elég nagy gond lehet.

A HP 2133 alja is alumíniumból készült, nem túl sok szellőzőnyílás található rajta. Sajnos meglehetősen kicsinek tűnik a hátulra, a két zsanér közé helyezett akkumulátor. Egy hordozható géptől minél hosszabb üzemidőt várnánk, de egy ilyen aprósággal ez valószínűleg csak álom marad. A nagyobb telep elegáns kialakítását – konkrétan a hátrafelé nyújtását – éppen az előbb megdicsért zsanér gátolja, így a komolyabb akku lefelé lóg ki.

Mekkorák is ezek a gépek?

Mekkorák is valójában ezek a minigépek? Az Eee PC-s tapasztalataink és az interneten található sajtóanyagok után meglepődtünk, amikor előkerült a HP 2133, ami jó három centiméterrel szélesebb, mint az Asus kicsikéje. Ez a pár centiméter elegendő volt arra, hogy nagyobb, jóval használhatóbb billentyűzetet és kijelzőt, valamint ExpressCard bővítőhelyet tegyenek bele, melyek növelik a funkcionalitást. A 2,5 hüvelykes merevlemez pedig az árat csökkenti, és sokkal nagyobb tárkapacitást biztosít, mint az Eee PC 701 flash meghajtója.

Van még egy mini notebook vagy netbook, amit egyre többet emlegetnek. Az MSI Wind gépéről van szó, melyet egy gyors fotózás erejéig megkaptunk, de részletesebben csak pár hét múlva írhatunk róla. Mint látszik, méretben a HP-hez, színben és kialakításban az Eee PC-hez áll közelebb. Nagyobbik akkumulátora ugyanúgy kilóg, ahogyan az Asusnak, és PC Card foglalatot sem tettek rá, csak SD-kártyaolvasót. Merevlemeze hagyományos, 2,5 colos winchester. (Éppen e cikk megjelenésének napján mutatkozott be Magyarországon az MSI Wind, melyet elsőként az Expert Computer Kft. partnernapján résztvevők foghattak kezükbe – a szerk.)

Kijelzőben a Wind a nyerő, mert neki 10 hüvelyk a képátlója, ami az 1024 pixel széles felbontással internetezéshez jól használható, és képpontmérete sem fárasztóan kicsi. Meg kell említeni, hogy az Eee PC rövidesen érkezik 8,9 hüvelykes, 1024 pixel széles monitorral. Mint látszik, a három kisgép több lényeges ponton eltér, nem lesz egyszerű kiválasztani a megfelelőt.

Felmerül még egy kérdés: hogyan viszonyulnak az apróságok a normál notebookokhoz? Eléggé meglepően. Az alábbi képeken egy MSI PR200-as, 12,1 colos, szélesvásznú monitorral ellátott modern szubnotebook, egy régebbi, 12 colos, de 4:3 képarányú kijelzős ThinkPad X40 és a három apróság látható.

Ki gondolta volna, hogy pár évvel eltűnése után újra megjelenik a 12 colos igazi szubnotebook? Hiszen a HP 2133 vagy a Wind alig kisebb, mint az ThinkPad X40-es. A HP és a ThinkPad alapterülete 255 x 165, illetve 268 x 211 mm, vastagságuk pedig egyforma, ráadásul kisebbik akkumulátorával mindkét gép egy picivel több mint 1,2 kilogrammot nyom. A ma szubnotebooknak nevezett MSI PR200 a 12,1 colos, szélesvásznú kijelzőjével, 303 x 232 mm-es alapterületével és közel két kilogrammos tömegével inkább a néhány évvel ezelőtti 14 colos gépekhez áll közelebb. Érdekességképpen megemlítenénk, hogy egy ma átlagos, 15,4 hüvelykes kijelzővel szerelt „hordozható számítógép” alapterülete körülbelül 360 x 270 mm, tömege pedig 2,5 kilogramm fölött van, tehát minden tekintetben kitesz két HP 2133-at.

A belső

Az ilyen apró gépeknél nagy kérdés, hogy vajon a kevesebb rendelkezésre álló hellyel és kisebb felületekkel hogyan oldották meg a hűtést. Lekapva a HP 2133 Mini-Note billentyűzetét – ehhez három csavart kellett oldani az akkumulátor mögött – máris elénk tárult a gép méretéhez képest nagy, 2,5 colos merevlemez, amit a billentyűzet jobb fele alá tettek. Balra a szintén melegedésre hajlamos memóriamodul látható, a szélen pedig a hűtés aprócska ventilátora.

A billentyűzet hagyományos, notebookszerű kialakítású, tehát egy fémlapra csatlakoznak a rövid úton járó gombok. Azzal, hogy a nem túl nagy – kb. 24,5 cm széles – lemez felső éle le van csavarozva, a többit pedig a külső kerethez feszítik, meglehetősen stabilan áll, remélhetőleg nem fog berugózni.

Jó pont, hogy a merevlemezt rezgéscsillapító anyaggal rakták körbe, de attól tartunk, ez kevés lesz, ugyanis az adattár közvetlenül a billentyűzet alatti fémlaphoz ér, tehát nem csak a meleget, hanem a rezgéseket is továbbítja majd tenyerünk felé.

Eltávolítva a felső borítást, elénk tárult a HP 2133 szíve, a VIA patform, amelynek alapja a mára meglehetősen elavult, és MSI Titan 700 tesztünk alapján nem is valami erőteljes C7 processzor mobil, tehát M-es változata. A 90 nm-es csíkszélességgel készülő lapka kis fogyasztású verziója 1000, 1200 vagy 1600 MHz-es órajellel kapható. Érdemes megjegyezni, hogy lábkompatibilis a friss és nagyon ígéretesnek tűnő VIA Nano processzorral, melyet Isaiah kódnéven emlegetnek, és 65 nm-en készül.

A balra látható, morzsányi CPU mellett viccesen hat az óriási tokozású CN896 északi híd, amelyben DirectX 9.0-t támogató Chrome9 HC grafikus mag dolgozik, tehát Vista Ready minősítésű. Nem mai gyerek a VT8237S déli híd sem.

Érdemes összevetni a VIA-s HP belsejét a kis tokozású (SFF) Core 2 Duo processzor köré épülő Centrino platformmal, amely a MacBook Airbe került. Utóbbiban lényegében ugyanakkora területre fért el egy sokkal erősebb hardver.

Összeszerelési minőség tekintetében az a véleményünk, hogy a HP kihozott mindent, amit csak lehetett a rendelkezésre álló helyből és a platformból. Biztosan könnyebb dolguk lett volna kisebb helyet foglaló csipkészlettel, és talán a memóriát is az alaplapra forraszthatták volna, hiszen ilyen kis rendszerben elég a 4–8 chipbe besűríthető 1–2 GB RAM.

Platform – CPU, RAM, HDD, Wi-Fi

A HP tehát a nem túl erős, de minden bizonnyal kedvező áron beszerezhető VIA platformra szavazott, és nem szállt be az egyre növekvő Atom-mániába. Talán ebben a döntésben az is közrejátszott, hogy látták a következő, a C7-tel kompatibilis VIA processzor jó teljesítményét. Tesztgépünkben a középső 1,2 GHz-es VIA C7-M dolgozott, amelynek 1 és 1,6 GHz-es társához hasonlóan 128 kB másodszintű gyorsítótára és 400 MHz-es rendszerbusza van. Az északi hídon keresztül 1 GB DDR2-667 RAM csatlakozik a CPU-hoz, de a memória mennyisége lehet 512 MB is. Merevlemezből a 120 GB-os, 5400 percenkénti fordulatszámút kaptuk, de rendelhető a 120-as 7200-as fordulatszámmal és 160 GB-os kapacitásban is van mindkét verzió, de kérhetünk helyette 4 GB-os flash tárolót is. Akkumulátorunk a 3 cellás, 28 Wh-s volt, továbbá kapható 6 cellás, 55 Wh-s kapacitású is. Opciós tétel a VGA felbontású webkamera.


  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

  • MSI Wind Atommal - nyerő kombináció?

    A múltkori rövid fotózás után másodszorra már alaposabban megvizsgálhattuk az MSI mini notebookját.

  • Acer Aspire One netbook

    Az Asus és MSI netbookjához képest kisebb csinnadrattával érkezik nyár végén az Acer aprósága. Most egy előszériás példánnyal találkoztunk.

  • Eee PC-k - a három kislegény

    Együtt tettük próbára a celeronos Eee PC 701-et és 900-at, valamint az új, Atom processzoros 901-et. Vajon melyik a nyerő?

  • Felnőtt az Eee PC

    Kistestvérei után itt a legnagyobb Eee PC, az 1000H 10 hüvelykes kijelzővel, nagyobb billentyűzettel.

Előzmények

Hirdetés