FRITZ!Box 7560 – német minőség

Kipróbáltuk a németek kedvenc routergyártója, vagyis az AVM felső-középkategóriás eszközét.

Teljesítmény és értékelés

Teljesítmény

FRITZ!Boxunkat egy 110 négyzetméteres, kétszintes családi házban, a földszinten üzemeltük be, helyét a piros 1-es szám jelöli. Tesztre használt házunk 1934-ben épült, és a Wi-Fi jelek számára nem éppen ideális: az alsó szinten téglafalak sokasága árnyékol, a födém pedig kazettás kialakítású, salak szigeteléssel, amely szinte minden routeren kifogott már.


[+]

A tesztrendszer kialakítása a következő volt: a földön elhelyezett routert egy CAT6-os vezetékkel csatlakoztattuk az FTP szerverként használt, SSD-t tartalmazó asztali géphez. A 2. pontban a méréseket vezetékkel és vezeték nélkül is elvégeztük – kliensünk az utóbbi esetben egy MU-MIMO képes, 2x2-es Qualcomm Atheros QCA6174(A) adapterrel szerelt Acer Swift 7 noteszgép volt. Mivel a FRITZ!Box 7560 nem MU-MIMO képes, a több gép együttes bevetésétől ezúttal eltekintettünk.

Hirdetés

A 3-5 pontok az egyre növekvő távolság és árnyékolás miatt jelentettek egyre nagyobb kihívást a routernek, míg a 6. ponthoz már a födémet is le kellett küzdenie a FRITZ!Box rádióinak.

A mért értékeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze:

Mérési helyszín Feltöltési sebesség (MB/sec) Letöltési sebesség (MB/sec)
2./vezetékkel 110,4 113,6
2./vezeték nélkül 34,8 62,0
3. 32,2 50,7
4. 27,0 64,3
5. 22,8 51,6
6. 1,62 1,78
NAS 18,2 25,0

Ahogy a számokból is látszik, a 866 Mbps sávszélesség természetesen egy elméleti érték, amely ideális körülmények között és overheaddel együtt értelmezhető csak. A felhasználó szemszögéből nézve a router mellett elhelyezett noteszgéppel nagyjából 500 Mbps-ot kaptunk rádiós hálózaton keresztül (a teszt időpontjában a helyszínen öt másik hálózat is látható volt). Szerencsére a távolság növekedésével az adatátvitel sebesség jó ideig viszonylag egyenletes maradt, még a harmadik téglafal sem okozott érezhető minőségbeli romlást.

Ami a hatodik pontban, a födémen keresztül mért értéket illeti, ide a FRITZ!Box 7560 jele már csak nagyon gyengén jutott el, a 14 Mbps körüli sávszélességet is többszöri szakadozás után tudtuk csak lemérni. Az utolsó sorban a routerhez csatlakoztatott háttértárral elérhető sebesség szerepel, amelyet vezetékes hálózaton keresztül mértünk – látszik, hogy az USB 2.0-s port érezhetően korlátozza az elérhető sebességet, ezzel több felhasználó egyidejű kiszolgálása nem célszerű, de filmekhez még bőven elegendő a sávszélesség.

Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a vezeték nélküli hálózatok sebességét nagy mértékben befolyásolja a környezet, így előfordulhat, hogy a tesztelt eszközök máshol erősebben vagy gyengébben teljesítenek, de akár az is, hogy délelőtt gyorsabb, délután pedig lassabb az otthoni hálózatunk. Éppen ezért a fenti táblázatban található értékeket inkább tájékoztató jellegűnek kell tekinteni.

Értékelés

Kezdjük a jóval: a FRITZ!Box 7560 egy viszonylag gyors és kényelmesen használható router, amely a hálózati beállításokhoz kevésbé értő felhasználók számára is könnyen üzembe helyezhető, ráadásul a beállítást segítő varázsló is úgy van elkészítve, hogy ilyenkor is egy jól védett hálózatot kapunk.


[+]

A készülék másik vonzereje a sok extra: DSL modem, telefonközpont, DECT, okosotthon-vezérlés, NAS funkciók, VPN, szülői felügyelet – a szimpla hálózati funkcióknál sokkal többet kapunk ezzel az eszközzel.

Mindezzel azonban van egy nagy gond, ez pedig az ár: a FRITZ!Box 7560 63 000 forintba kerül, ennyi pénzért pedig jóval gyorsabb, ráadásul MU-MIMO-képes versenytársakat is találunk a piacon. Igaz, ezeknél nem lesz DSL, DECT vagy telefon, de ha ezekre nincs szükségünk, akkor a FRITZ!Box 7560 sem fogja megérni nekünk az árát, annál is inkább, mert a régebben a FRITZ!OS jelentette előny egyre kevésbé létezik, ahogy a versenytársak is kezdenek odafigyelni a szoftverfejlesztésre.

Wombath

A FRITZ!Box 7560 routert az AVM biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AVM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés