Hirdetés

Full extrás, SFX tápos Mini-ITX házak

A Fractal Design Node 202 és a SilverStone Raven RVZ02 házba kis méretük ellenére is komoly gép építhető.

SFX tápos Mini-ITX-esek

Rég elmúltak már azok az idők, amikor a számítógépet építő felhasználók a lehető legnagyobb házakat keresték, sőt az utóbbi években megfordulni látszik ez a trend. Egyre többen érdeklődnek a különösen kicsi, Mini-ITX alaplapok iránt, amelyek sokkal kisebb házat igényelnek ATX-es vagy akár miniATX-es társaiknál, miközben hasonló teljesítményű konfiguráció építhető köréjük, akár a legkomolyabb grafikus kártyával.


ATX és SFX táp - forrás: Bit-tech.net

Aki épített már Mini-ITX-es rendszert, meg tudja erősíteni, hogy a szerelés legproblémásabb része az ATX táp, ami a maga közel kétliteres térfogatával és vaskos kábelkötegeivel gyakran jelentős részét teszi ki a háznak, ezért érdemes lehet olyan modellt keresni, ami SFX tápot fogad. Ezeknél a hátsó panel mérete az ATX-re jellemző 150 x 86 mm helyett mindössze 125 x 63,5 mm, a tápok mélysége pedig 140 mm helyett 100 mm-ről indul, tehát a térfogat jellemzően egy liter alatt marad. Persze a csöppségek teljesítménye alacsonyabb – 300-450 watt jellemző rájuk – áruk pedig magasabb – 15-20 000 forint alatt nemigen kapni őket.

Rendhagyó páros bemutatónkban a jelenlegi, Mini-ITX alaplapos házkínálat két ígéretes, SFX tápos modelljét vetettük össze: a Fractal Design Node 202-t és a SilverStone Raven RVZ02-t. Mindkét modell az úgynevezett „slim”, vagyis karcsú kategóriába tartozik, tehát egyik méretük nem éri el a 9 centimétert, mégis befogadják a ma kapható legnagyobb grafikus kártyákat. A Fractal Design szokásához híven egyszerű, letisztult formát rajzolt, hogy látványban a Node 202 egy Hi-Fi készletből vagy nappaliból se lógjon ki. Előlapján lényegében nincs semmi, csak egy sor csatlakozó és a bekapcsológomb.

A SilverStone is elegáns HTPC-ben utazik, de az RVZ02 a játékosoknak szánt Raven szériába tartozik, így frontját egyszerű, de hangsúlyos élek határozzák meg. Szinte alig látható az egyik sarkába rejtett, háromszögletű bekapcsológomb, és a vékony optikai meghajtó helye sem tűnik fel elsőre. Középtájon egy lehúzható ajtó mögé rejtették a csatlakozókat, a kínálat a Node 202-höz hasonlóan két USB 3.0 kapu, illetve hang ki- és bemenet. Közös a két házban, hogy a fekvő mellett álló formátumban is bevethetőek, amihez kis lábakat mellékeltek. A Fractal Design márkajelzése alapján inkább a fekvő, a SilverStone a közepén lévő, Raven logós embléma alapján inkább az álló tájolást preferálja.

Egészen érdekes, egy-egy élet is magába foglaló ablakok vannak a Raven RVZ02 oldalain, de létezik sima szellőzőnyílásos változat is belőle. A rácsok elrendezésében a Node 202 kaotikusabb, kívülről nézve különösebb koncepció nélkül szórtak szét rajta kisebb-nagyobb szellőzőnyílásokat, de legalább a SilverStone ablakaival ellentétben porszűrő sejlik mögöttük. Hátulról nézve is hasonlít egymásra a két ház. A lapos elrendezésben az egyik oldalra került az alaplap, a bővítőkártyahelyeket viszont a szokásoshoz képest 90 fokkal elforgatták, hiszen másképp nem férne grafikus kártya – ráadásul teljes magasságú és akár dupla hűtésű – a vékony házba.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés