Szerelés, próba, értékelés
Szerelhetőség
Annak ellenére, hogy miditoronyról van szó, a Define R6 nagyon jól szerelhető a bőségesen rendelkezésre álló helynek köszönhetően. Az egyetlen dolog, amit érdemes már előre eldönteni, a lemeztálcákat tartó egység helye, mert ezt egy belakott házban már nehéz átszerelni (bár nem lehetetlen). Ha ezt eldöntöttük, akkor tulajdonképpen egyszerű dolgunk lesz: az alaplap tartói már gyárilag a helyükön vannak, így ezzel nem kell foglalkozni, a lap körül pedig elég hely van ahhoz, hogy mindenhez könnyen odaférjünk.
Az alaplap és a hűtés beszerelése után (ne feledjük: ha fentre kerül a radiátor, az azt tartó lemez kivehető a könnyebb szerelés érdekében) jöhetnek a táp-, alaplapi- és adatkábelek. A házat hűtő ventilátorok számára a Fractal egy külön kis elosztót kínál, amely egy SATA tápkábelről kapja az energiát, a fordulatszám adatait pedig egy alaplapi PWM ventilátorkivezetésről szedi – egyszerű és elegáns megoldás ez ahhoz, hogy a házventilátorok is a terheléstől függően dolgozzanak.
Kábelek átvezetésére szolgáló nyílásból – amelyek természetesen gumival védettek – négy nagyméretű darab került az alaplapi tálcára, amelyek több mint elegendőek. Egy ötödik nyílás teszi lehetővé a SATA kábelek átbújtatását abban az esetben, ha SSD-nket a tápegységet takaró lemezre szereltük.
Az alaplapi tálca mögött bőven találunk helyet a különböző vezetékek elrejtésére, és a Fractal két tépőzáras kábelrögzítőt is mellékelt – ha lehet valamit ennél a háznál kritizálni, akkor mi szerettünk volna ezekből többet is látni.
Hirdetés
Próba
A sokféle variálási lehetőség miatt a Define R6-ot ezúttal több módon is kipróbáluk, a tesztgép alapját pedig sokat a használt ASUS Z170-Deluxe alaplap, egy Intel Core i5-7400 processzor, 4 x 8 GB HyperX Fury memória és egy ASUS ROG Strix Vega 56 grafikus kártya adta.
A zajszintet a szokásos módon, egy zajgenerátor segítségével végeztük, amely a referenciabeállítások mellett 73,3 dB(A) alapzajt „szolgáltat”. Miután ezt betettük a házba és becsuktuk az oldalpanelt, a zajszint (a távolság változtatása nélkül) 67,7 dB(A)-ra csökkent. Nem a leghalkabb házról beszélünk tehát, de ez elfogadható a jó szellőzésért cserébe. Aki mégis inkább a csendes üzemmódra vágyik, az lezárhatja a felső szellőzőt – mi ebben az állásban 63,0 dB(A) zajszintet mértünk, ami nagyon jó érték.
És hogy mit vesztünk ezzel a hűtésen? Ezt egy AIDA64 stresszteszt (CPU+FPU+GPU) futtatásával ellenőriztük, mindkét esetben 15 percet várva, hogy a hőmérsékletek „normalizálódjanak”. A processzor hűtésére egy Noctua NH-D15 coolert vetettünk be, és az AIDA64 segítségével a processzor hőmérsékletét monitoroztuk. Tesztünk során úgy találtuk, hogy léghűtés esetén a felső szellőzés 3-4 °C-kal képes hidegebbet varázsolni a házban.
Értékelés
Ne kerülgessük a forró kását: a Fractal Design Define R6 nem egyszerűen a gyártó, hanem a piac egyik legjobb miditornya, amely a tesztelt kivitelben 45 000 forint körüli áron érhető el. Ez nem kevés pénz, de ezért egy olyan számítógépházat kapunk, ami minden bizonnyal több konfigurációt is kiszolgál majd, hiszen nemcsak kivitele profi, de átépíthetősége miatt olyan, mintha két vagy akár három különböző házat vásároltunk volna.
Természetesen tökéletesnek a Define R6 sem nevezhető, de hibái minimálisak: a Type-C konnektor hiánya az egyetlen, amit kiemelnénk. Bár ez utólag pótolható, de 45 000 forintba beleférhetett volna ez az opció, ráadásul a cserealkatrész beszerzése sem egyszerű Magyarországon. Ez azonban messze nem akkora gond, és a mérleg másik serpenyőjében ott van a kivitel, a modularitás, a rengeteg egyedi ötlet (például a letisztult, oldalra kiálló csavarok nélkül rögzíthető edzett üveg oldalfal) és a sok apró finomság – mint amilyen a vízhűtés feltöltését lehetővé tévő furat is. Mindezt összefoglalva tehát az R6-ot bátran ajánljuk mindenkinek, aki egy komolyabb konfiguráció építésén gondolkozik, és nem egy RGB fényárban úszó gépet tervez magának.
Fractal Design Define R6 TG
Wombath
A Fractal Design Define R6 TG házat a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.