Hirdetés

DeepCool CG560: szellős midi ház tágas belsővel

A DeepCool E-ATX-es tornya a jó szellőzés mellett dizájnos előlappal és színes fényekkel kecsegtet.

Külső

Amikor egy olyan gépházról van szó, ami a gyártó állítása szerint remek szellőzési képességekkel bír, a legtöbbször egy elöl, esetenként felül is egyszerű fémhálóval borított eszközzel találjuk szembe magunkat. Ezt ugyan a tervezők igyekeznek feldobni például rácsra rögzített gyártói logóval, illetve különböző felosztásokkal vagy keretekkel, de sokszor úgy érezni, hogy a dizájnt inkább az előlap mögé szerelt ventilátorok beépített fényeire bízzák, hiszen ezek önmagukban is elviszik a show-t. Így örömteli volt kibontani legújabb tesztalanyunkat, a DeepCool CG560-at, melynél egy fokkal több fantáziát vittek a tervezők az előlapba.

[+]

Az akár E-ATX méretű alaplapok fogadására is képes, 452 x 230 x 470 mm kiterjedésű, üresen 7 kg tömegű, acélvázra épített toronyházat ugyan műanyaggal borították be, de a kereszt alakú bevágásoknak és az oldalt, illetve felül elhelyezett szellőzőrácsoknak köszönhetően mégsem érezzük azt, hogy egy olcsó eszközzel van dolgunk. Az összkép egyáltalán nem tűnik hivalkodónak, a termék minősége pedig úgy általában véve is rendben van. Az előlapi műanyagborítást egyébként igen egyszerű eltávolítani, mindössze annyi dolgunk van, hogy alulról kicsit megrántjuk és levesszük, így könnyen hozzá lehet férni a mögötte lapuló, mágnesesen rögzített porszűrőhöz és a három gyári, ARGB-s ventilátorhoz.

[+]

Hirdetés

A ház – szemből nézve – jobb oldala túl sok érdekességgel nem kecsegtet, hiszen ide csak egy szimpla acéllemez került, míg a bal oldalon edzett üvegből készült oldallap teszi lehetővé a beltérbe való betekintést. Mindkét oldallapot hátul rögzítették, eltávolításukhoz pedig a kézzel oldható csavaroknak köszönhetően nincs szükség szerszámra.


[+]

Hátul a 140 milliméteres gyári ventilátorhoz tartozó, valamint egy középen megtalálható szellőzőrács mellett az alaplapnak és a tápegységnek kialakított kivágást és a hét PCIe bővítőkártyahelyet találjuk, olyan extrákat viszont nem érdemes keresni, mint a vízhűtéses rendszereknél hasznos kivezetés vagy a táp beszerelését segítő, levehető keret.


[+]

A ház tetején a már említett szellőzőn kívül egy nagyobb rácsot is találhatunk, amit szintén mágnesesen rögzített, szilikonfüllel ellátott porszűrővel takartak le, a kettő között pedig a bekapcsológomb, a világítás vezérlésére szolgáló kapcsoló, egy kombó jack, valamint két, Deepcool-zöld USB 3.0 csatlakozó kapott helyet.


[+]

Alul a négy, gumival borított talp között egy újabb porszűrő pillantható meg, ami a tápegységet védi a nagyobb szennyeződésektől, az alsó rész másik felén pedig a belső merevlemezkeret lábainak kialakított kivágásokat és a keret rögzítésére szolgáló csavarhelyeket találjuk.

Belső

Az oldallapok levétele után láthatjuk, hogy a CG560 nem csak kívül, de belül is elismerésre méltó méretekkel rendelkezik, a felső kamra tágasságát pedig nem csak az bizonyítja, hogy akár E-ATX formátumú alaplapokat is beszerelhetünk, hanem a grafikus kártya hosszára vonatkozó 380 milliméteres, illetve a processzorhűtő magasságát maximalizáló 175 milliméteres érték is beszédes.

[+]

Mindezeket a komponenseket beszerelni sem túl nehéz művelet, a folyamatot egy méretes ablak, illetve több kábelvezető nyílás is segíti, melyek közül a két legnagyobb szilikonbélést is kapott.

[+]

Az alaplaptálca másik oldalán a két, 2,5 hüvelykes SSD beszerelésére szolgáló rögzítőpontoké, illetve a kábelek vázhoz erősítését megkönnyítő, gyorskötözők számára kialakított kivágásoké a főszerep, de az élesebb szeműek kiszúrhatják a felül elhelyezett, beépített ARGB kontrollert is.

[+]

A vezérlőbe a négy gyári ventilátor felől mindössze egy vezeték fut be, ugyanis ezek – a légkavarók tápellátásához szükségek csatlakozókhoz hasonlóan – láncba vannak kötve, ami azért számít jó megoldásnak, mert így nem kell annyi kábelt átvezetnünk a házon, mintha mindegyik egységet külön kellene bekötnünk. A kontrolleren ezen felül további két csatlakozót találunk, melyek közül az egyikből az I/O panelen található gomb felé fut egy kábel, a másik pedig a tápellátáshoz szükséges SATA vezeték helye. Előbbit igény esetén az előlapi kivezetés helyett alaplapunkra is ráköthetjük, ugyanis a vezérlő támogatja az ismertebb alaplapgyártók ARGB rendszereit, beleértve a többi komponenssel való szinkronizálás lehetőségét is.

[+]

Beltér-túránk utolsó állomása a ház másik, alsó kamrája, ami az ATX formátumú tápegység mellett egy két, legfeljebb 3,5 hüvelykes adattároló felcsavarozására alkalmas keretnek ad otthont. A táp hosszát a gyártó 160 milliméterben maximalizálta, ez a hely azonban a merevlemezkeret előlap felé történő eltolásával tovább növelhető, ha pedig egyáltalán nincs szükségünk ilyen méretű meghajtókra, akár teljesen el is távolíthatjuk ezt az elemet.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool CG560
Elérhető színváltozatok fekete
Méret (mé x sz x ma) 452 x 230 x 470 mm
Tömeg 7 kg
Anyaga acél, műanyag, edzett üveg
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db
2,5"-os helyek száma 2 db
Bővítőkártyák száma 7 db
Beszerelhető ventilátorok - előre: 3 db 120 vagy 2 db 140 mm-es
- fentre: 2 db 120 vagy 140 mm-es
- hátra: 1 db 120 vagy 140 mm-es
Gyárilag beszerelt ventilátorok - elöl: 3 db 120 mm-es, PWM-es, ARGB-s (CF 120)
- hátul: 1 db 140 mm-es, PWM-es, ARGB-s (CF 140)
Beszerelhető radiátorok hossza - előre: max. 360 mm
- fentre: max. 280 mm
- hátra: max. 140 mm
Előlapi csatlakozók - 2 db USB 3.0
- 1 db 3,5 mm kombó jack
Beszerelhető processzorhűtő max. 175 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 380 mm hosszú
Beszerelhető táp ATX, max. 160 mm
Extrák mágneses porszűrők, beépített ARGB kontroller
Gyártó honlapja deepcool.com
Termék honlapja CG560
Fogyasztói ára 32 690 forint
Garancia 2 év

Szerelés

Miután végeztünk a belső állapotok felmérésével, elővettük jól megszokott tesztrendszerünket, ami egy ASUS Z170-Deluxe alaplapból és egy NVIDIA GeForce GTX Titan VGA-ból áll, de a hőmérsékleti tesztekhez használt konfigurációnk révén a méretes Noctua NH-D15 is tiszteletét tette a házban.

[+]

A képeken jól látszik, hogy az ATX méretű alaplapunk mellett van elegendő hely az E-ATX szabvány extra szélességéhez is, a kábelvezető csatornák pedig minden irányban megfelelő távolságban kerültek elhelyezésre. A vezetékek ízléses elvezetése könnyedén megoldható, és szerencsére az alaplap felett is elegendő helyet hagytak (aminek a ház radiátorokkal való kompatibilitása az oka), így az általunk használt processzorhűtő beépítése után is a helyére tudjuk dugni a 8 tűs EPS csatlakozót.

[+]

Amivel figyelmetlenségünkből adódóan nem számoltunk, hogy az alaplaptálcán elhelyezett, SSD-k számára kialakított rögzítési pontok keret nélküli megoldások, vagyis a meghajtókat közvetlenül az acéllemezhez kell csavaroznunk, ezt pedig csak az alaplap beszerelése előtt tudjuk megtenni, a gép építésekor tehát ezzel érdemes számolni.


[+]

Az alsó merevlemezkeret szintén nem túl moduláris, nincsenek extra elemek (például fiókok), amikre fel tudjuk csavarozni a tárolókat, ahhoz tehát, hogy ide meghajtókat tudjunk építeni, ki kell vennünk a keretet. Szerencsére ez nem túl bonyolult, az alsó csavarok kitekerése után egyszerűen ki tudjuk csúsztatni a helyéről, a művelet csak akkor lehet nehezebb, ha már jól meg van pakolva a gépház, és így kell döntögetnünk azt.


[+]

A vezetékek számára meglepően sok helyünk van az alaplaptálca és az oldallap között, a rengeteg rögzítési pontnak köszönhetően pedig gyorskötözőket használva tényleg pofonegyszerű a megfelelő kábelmenedzsment kialakítása úgy, hogy a folyamat végén az oldallapot is különösebb erőlködés nélkül tudjuk a helyére tenni.

Mérések, értékelés

A szerelhetőség vizsgálata után bevetettük a fix 4 GHz-es órajelen működő Intel Core i7-5960X processzorra és az MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X videokártyára épülő tesztplatformunkat, melyet a nyitott tesztpadon, illetve a házon belül is megdolgoztattunk az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjével. Utóbbi esetben a gyári ventilátorokkal, illetve azok nélkül is megismételtük a folyamatot, az értékeket pedig az alábbi grafikonokon hasonlítottuk össze a benchen mért adatokkal.

Nagy örömünkre már ventilátorok nélkül is igen jó eredményeket kaptunk, a rendszer terhelés alatt is mindössze 3-4 °C-kal volt melegebb, mint a házon kívül, ami bőven jónak mondható, a négy ventilátor pedig ezen még tovább tudott javítani.

Külön piros pont jár a gyártónak azért, mert nem spórolt a házba szerelt ventilátorokon, hanem PWM vezérlésű egységeket használtak, amiket így nem feltétlenül kell a maximális, percenként 1500-as, illetve 1200-as fordulatszámon járatni, a kompatibilis alaplapok alacsony terhelés mellett a lapátokat is lassabban forgatják. Ez azért is fontos, mert a házból annak viszonylagos nyitottsága miatt elég sok hang ki tud szűrődni, a belül elhelyezett, 60 dB hangerejű fehér zajt kibocsátó okostelefonunk hangjából a hangnyomásmérő felszerelt oldallapok mellett is 53 dB-t érzékelt, így a komponensek válogatásakor érdemes figyelni azok maximális zajszintjére is.

Értékelés

A DeepCool CG560 árcéduláján szereplő 32 000 forintos összeg sokak számára tűnhet magasnak, de egy olyan jól összerakott és átgondolt termékért, mint tesztalanyunk, ebben a méretkategóriában nem tartjuk soknak ezt a pénzt. Az építési lehetőségekkel elégedettek voltunk, hiszen nem csak alaplapból, hanem processzorhűtőből és grafikus kártyából is annyival nagyobb példányokat szerelhetünk be egy átlag ATX toronyházhoz képest, amekkora különbségért akkor is megéri E-ATX-ben gondolkozni, ha csak az alaplapot tekintve érdektelen számunkra ez a kategória.


[+]

Az ár értékelésekor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy PWM-es ventilátorokat és egy ARGB kontrollert is kapunk a házzal, és ha ezeket külön vennénk meg, nagyjából 23 000 forintba kerülnének. Lehet, hogy van, akinek ekkora méretnél már hiányzik az 5,25 hüvelykes meghajtóhely vagy több, 3,5” méretű tárolót is használna, de akinek ezekre nincs szüksége, annak csak ajánlani tudjuk a DeepCool CG560 házat.


DeepCool CG560 ház

SidCorky

A DeepCool CG560 számítógépházat a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények