Bevezetés, külső
A Cherry idén januárban mutatta be legújabb, Viola névre hallgató mechanikus kapcsolóit, melyeket elsősorban alacsonyabb árú billentyűzetekbe szántak, ezzel is csökkentve az űrt a Cherry MX kapcsolós mechanikus, illetve a gumidómos billentyűzetek között. Nekünk most először volt szerencsénk kipróbálni az új switcheket, méghozzá egy Corsair K60 RGB Pro billentyűzetben, mely nemrég mutatkozott be, és jelentősen olcsóbb, mint a szintén a közelmúltban tesztelt K100 RGB, így sokaknak akár még érdekesebb is lehet, mint a nagytesó.
Corsair K60 RGB Pro
Az alacsonyabb vételár szerencsére nem azt jelenti, hogy kevésbé minőségi termékkel van dolgunk, bár tény, hogy bizonyos pontokon kompromisszumokat kell kötnünk. A K60 RGB a mai trendeknek megfelelően floating dizájnt kapott, vagyis a gombok elhelyezése olyan hatást kelt, mintha lebegnének az egyébként alumíniumból készült borítás felett.
A billentyűzet igen masszív hatást kelt, tekergetésre alig deformálódik, a 0,88 kilogrammos tömeget pedig érezni is lehet, bátran kijelenthetjük, hogy van benne anyag. Ahol már nem találkozunk prémium eszközökre jellemző matériákkal, az a billentyűzet alsó fele, ide ugyanis műanyag borítást álmodtak meg a tervezők, megspékelve összesen öt gumitalppal, illetve két, szintén csúszásgátlókkal ellátott, kihajtható lábbal.
Hirdetés
Az alacsony profilú kupakokkal kapcsolatban már nem tudunk annyira elismerően nyilatkozni, hiszen egyszerű, mártásos technikával feketére festett ABS elemekkel van dolgunk, melyek tartósság szempontjából nem számítanak a legjobb választásnak. Persze amíg újak, nincs gond velük, érzésre és látványra is elégedettek lehetünk velük, a karakterek is megfelelően látszódnak, ez azonban hosszú évek használata után jelentősen romolhat, a kifényesedés szinte garantált.
Kiosztás szempontjából semmi extrát nem kapunk (ez sajnos a nyelvre is igaz, magyar verzió egyáltalán nem lesz elérhető, de ezt az amerikai gyártóktól talán már meg is szoktuk), egy egyszerű, numerikus paddal ellátott, de plusz gomboktól mentes billentyűzetről van szó. A kapcsolókon kívül mindössze a gyártó logója, illetve négy állapotjelző LED (Num/Caps/Scroll/Win Lock) kapott helyet a jobb felső sarokban, a multimédiás vezérlőket, a háttérvilágítás erősségének állításának lehetőségét, illetve a Win Lock-ot az F1-F12 gombok másodlagos funkcióiként érhetjük el.
Érdemes még megemlíteni a billentyűzet 1,8 méter hosszú vezetékét, mely gumiborítást kapott, végén pedig természetesen egy USB csatlakozó várja, hogy helyére dugjuk. A port egykeségéből már kitalálható, hogy a billentyűzet nem rendelkezik pass-through csatlakozóval, vagyis nem tudjuk például egerünket a billentyűzeten keresztül a számítógéphez csatlakoztatni, ez szintén egy negatívum a K100-hoz képest, önmagában viszont nem tartjuk akkora gondnak.
Használat közben
Ahogy azt már említettük, a K60 RGB Pro kupakjai alatt Cherry Viola kapcsolók teljesítenek szolgálatot, melyek specifikációikat tekintve megegyeznek az MX Red kapcsolókkal (4 milliméteres teljes út, 2 milliméternél lévő aktuációs pont, a lenyomáshoz 45 cN erő szükséges), ám összetétele egyszerűbb, gyakorlatilag lespórolták azt a felső borítást, ami a lenyomáskor mozgó műanyag elemet a külvilágtól zárja el. Ettől függetlenül a kupak továbbra is egy kereszt alakú vájatba csúsztatható bele, a szennyeződések viszont valószínűleg könnyebben bejutnak a kapcsoló házába. Ilyet a tesztidőszak rövidsége miatt természetesen nem tapasztaltunk, ha létezik is ez a probléma, az csak több hónapos vagy éves használat során derülhet ki.
(forrás: Corsair) [+]
A Viola kapcsoló egyébként keresztlineáris karakterisztikájú, ami azt jelenti, hogy kezdetben a lenyomáshoz 45 cN szükséges a kapcsolási pont eléréséig (2 mm), utána viszont megemelkedik a nyomóerő a következő 4 mm-nyi úton egészen 75 cN-ig, a nagyobb rugóerőnek köszönhetően pedig a kapcsoló a szokottnál gyorsabban visszaugrik eredeti pozíciójába. A teszt közben nem éreztünk sok különbséget az MX Red kapcsolókkal való munkához képest, a gombok puhán, hallható visszajelzés nélkül járnak, félregépelés pedig csak nagyon ritkán fordult elő, de játék közben is elégedettek voltunk a billentyűzettel. Természetesen az anti-ghosting és az NKRO funkció egyaránt a repertoár részét képezi, de egy mechanikus billentyűzetnél ezeket talán említenünk sem kell.
Ahogy az egy gamer billentyűzettől elvárható, nem maradt ki az RGB világítás sem, a LED-ek a switchek felső oldalán kaptak helyet. A fényerőállításon kívül látszólag semmi mást nem tudunk vezérelni ezzel kapcsolatban közvetlenül a billentyűzetről, de a kezelési útmutatóból kiderül, hogy az Fn+1-9 billentyűkombinációk segítségével 9 előre beállított, többségében animált effektus között tudunk váltogatni, míg az Fn és a + vagy – billentyűk lenyomásával az animált effektek sebességa állítható.
A korábbi cikkünkben már részletezett felépítésű Corsair iCUE szoftverben lehetőségünk van még megadni egy egyedi beállítást is (akár gombonként eltérő színnel), amit az Fn+0-val hívhatunk elő, a makrórögzítés azonban nem végezhető el on-the-fly, valamint felhasználói profilok tárolására is csak a szoftverben van lehetőség.
Szoftver, értékelés
Ahogy az már előző oldalon kiderült, szoftverből ezúttal is a Corsair iCUE áll rendelkezésünkre, miután letöltöttük azt a gyártó weboldaláról. Nekünk ezt nem kellett megtennünk, hiszen a hétköznapokban egy Corsair K95 Platinum XT-t használunk, amihez már letöltöttük egyszer, azonban érdemes lehet megemlíteni (talán valakinek számít), hogy legutóbbi cikkünk óta 990 MB helyett már 1,02 GB-ot foglal el a program a rendszer számára fenntartott SSD-nkből, vagyis az automatikus frissítés a háttérben funkció szorgosan teszi a dolgát.
A szoftver változatlan felépítéssel rendelkezik, az első oldal továbbra is a Corsair eszközök számára van fenntartva. Itt a K60 RGB Prót kiválasztva testreszabhatjuk a billentyűk funkcióit, makrókat rögzíthetünk és hozzárendelhetjük őket egy bizonyos gombhoz, illetve beállíthatjuk a háttérvilágítás tulajdonságait. A „Hardware Lightning” menüpontban azt állíthatjuk be, hogy milyen legyen az eszköz világítása, amikor épp nem fut a szoftver, ezt a sémát pedig – ahogy azt már említettük – az Fn+0 billentyűkombóval hívhatjuk elő.
Valamelyest csökkent a szoftver fogyasztása előző panaszkodásunk óta, hiszen 18 helyett már csak 13-14% körül terheli a VGA-nkat, míg a processzorból 1,3%-ot, memóriából pedig 200 MB-ot kér magának, ezek az értékek pedig jelentősen, szinte nullára csökkennek, amint a háttérbe küldjük a programot, vagyis a fejlesztők nem unatkoztak az elmúlt hónapokban, és ez egyértelmű javulás.
A szoftvert tovább böngészve, a „Performance” menüpontban kiválaszthatjuk, hogy mely billentyűkombinációk legyenek még letiltva a Windows gomb mellett (vagy helyett) a Win Lock funkció aktiválásakor, fent a Settings fülön pedig a mintavételezési rátát állítgathatjuk (250-1000 MHz), illetve elvégezhetjük a firmware-frissítést. Kapunk még egy dashboardot is, ahol számítógépünk főbb komponenseit követhetjük figyelemmel, ám ennek sok hasznát nem látjuk, hiszen aki ezekre kíváncsi, az valószínűleg inkább a gyártók saját szoftvereit használja, de persze nem baj, ha van itt is egy ilyen.
Értékelés
Ahhoz képest, hogy a Cherry Viola kapcsolókat az MX-eknél olcsóbban árulja a Corsair, a K60 RGB Pro nem lett egy olcsó mulatság: 130 eurós (nagyjából 48 000 forintos) ára egyáltalán nem számít olcsónak. Ennyiért már Cherry MX kapcsolóval szerelt billentyűzeteket is találni, még magyar kiosztással is (elég csak az ASUS ROG Strix Scope szériájára gondolni), melyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, de sok esetben kevésbé erőforrásigényes a hozzájuk mellékelt szoftver.
Persze az csak marketing, hogy a Cherry olcsóbb megoldásnak szánja a Viola switcheket, a gyakorlatban egyáltalán nem érezzük rosszabbnak az MX Rednél, legfeljebb tartósság szempontjából lehet majd probléma velük, de egy feltételezés alapján semmiképp sem rontanánk le az értékelést. Önmagában nézve a Corsair újdonságát, nem rossz termékről van szó, nem tapasztaltunk olyan negatívumot, ami miatt azt mondanánk, hogy ne tetszene, de igazából olyan tulajdonsága sincs, ami kiemelné a mezőnyből (különösen a hazai piacon).
Corsair K60 RGB Pro mechanikus billentyűzet
SidCorky
A Corsair K60 RGB Pro billentyűzetet az Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.