Hirdetés

Corsair K95 RGB Platinum XT billentyűzet: a vitorlások legújabb zászlóshajója

Tesztalanyunk kevés, ám annál lényegesebb módosítást kapott.

Szoftver, értékelés

A billentyűzet egyéb beállításait a Corsair weboldaláról letölthető iCUE szoftverből érhetjük el, mely a gyártó más eszközeit is vezérli, így ha van már Corsair termékünk, bizonyára nem lesz ismeretlen a kezelőfelület. A letöltésre azért számoljunk némi időt, ugyanis a telepítő 381 MB méretű, telepítés után pedig nem csak a tárhelyből kér magának egy nagy szeletet (727 MB), de valamilyen oknál fogva a processzort, a RAM-ot és a GPU-t is terheli rendesen: miközben az öt fedélzeti profil mellett egy szoftveres profil aktív, 5,8% a processzor- és 23%(!) a GPU-használat, míg 16 GB memóriából közel 300 MB-ot sajátít ki magának.

Gombokhoz társítható funkciók - jobbra szoftveres, balra hardveres profil eseténGombokhoz társítható funkciók - jobbra szoftveres, balra hardveres profil esetén Gombokhoz társítható funkciók – jobbra szoftveres, balra hardveres profil esetén [+]

Hirdetés

Még szerencse, hogy a billentyűzet fedélzeti memóriája öt felhasználói profilt képes tárolni – igaz, ezek korlátozott funkcionalitással láthatók el. Egy profilon belül (akár a szoftverben, akár hardveresen került tárolásra) külön-külön lehet megadni a beállításokat arra az esetre, ha fut az iCUE, illetve ha nem; érdemes jól odafigyelni testreszabáskor, mi ugyanis közel egy órán keresztül másolgattuk a profilokat a memóriába, mire rájöttünk, hogy azért nem működik, mert a futó szoftver esetén érvényes beállításokat vártuk bezárt szoftver mellett.

A háttérvilágítás beállításai - jobbra szoftveres, balra hardveres profil eseténA háttérvilágítás beállításai - jobbra szoftveres, balra hardveres profil esetén A háttérvilágítás beállításai – jobbra szoftveres, balra hardveres profil esetén [+]

Magát a felületet egyébként négy oldalra osztották. A „Home” fülön érjük el a profilokat és a hozzájuk tartozó beállításokat. Ide tartozik a gombok funkciójának megváltoztatása is, mely kategóriában rengeteg lehetőséget találunk (makrózás, numerikus és alfanumerikus karakterek, billentyűkombinációk, programindítás, médiavezérlés és profilváltás), továbbá itt állíthatjuk a világítás tulajdonságait is. Az RGB fények a képszerkesztőkben látott réteges megoldással szórhatók szét a billentyűzet területén (beleértve a 19 zónás sávot a felső élen), vagyis, ha beállítottuk egy gomb vagy gombcsoport színét vagy effektjét, egy új réteg létrehozásával állíthatjuk be egy másik csoportét – a végeredmény szempontjából pedig számít a rétegek sorrendje is. Statikus színek mellett különböző hatások közül válogathatunk, a legérdekesebbnek a processzor vagy a videokártya hőmérsékletétől függő színben pompázó effektet tartottuk, amit ha az egész billentyűzetre nem is, egy gombra beállítva hasznosnak is tartunk.


[+]

A profilok beállításaihoz tartozik még a Windows Lock funkció testreszabása is, melynél bepipálhatjuk, hogy a kis lakat ikonnal jelzett kapcsoló lenyomásakor csak a Windows gombot inaktiválja, vagy az Alt+Tab, Alt+F4 és Shift+Tab billentyűkombinációkat is.


[+]

Fent a négy fül között megtaláljuk az Instant Lighting menüpontot, ahol kilenc szín közül választhatunk egyet, ez remek módja az egyszínű világítás gyors beállításának. Ezen felül már csak két modul maradt, közülük a Dashboardnak főleg akkor van értelme, ha több Corsair komponens is dolgozik a gépünkben, hiszen az alkatrészek tulajdonságait (hőmérséklet, ventilátor fordulatszám, feszültség stb.) monitorozhatjuk, de szerencsére bizonyos más gyártók termékeit is megjeleníthetjük itt.


[+]

A Settings részen a billentyűzet fontosabb beállításait érhetjük el, változtathatjuk például a mintavételezési rátát (125-1000 Hz között), állíthatjuk a fényerőt, törölhetjük a belső memóriát és elvégezhetjük a firmware-frissítést is. Amit viszont eddig csak ritkán láttunk billentyűzetek esetében, az a kapcsolók felengedési idejének beállítása. Természetesen nem arról van szó, hogy szoftveresen tudjuk állítani, milyen lassan térjen vissza a kapcsoló eredeti állapotába, csak azt tudjuk megadni, hogy mennyi idő elteltével érzékelje az újbóli lenyomást, ezzel elkerülve a véletlenszerű karakterduplázást, mely egy ilyen gyors kapcsoló esetében, mint a Speed Silver, igen gyakran előfordulhat.


[+]

Lejjebb kutakodva a program beállításait érjük el, itt adhatjuk meg a felhasználói felület nyelvét (a magyar sajnos nincs köztük), a hőmérsékleti értékek mértékegységét, illetve például a Dashboard hátterét is kiválaszthatjuk saját fotóink közül. Beállíthatjuk még, hogy mely játékok alatt jelenjen meg az adott profil neve profilváltás közben, illetve létrehozhatunk egy logfájlt, melyben a számítógépünk szenzorai által mért adatokat gyűjti össze a szoftver. Erre hamarabb számítunk egy alaplaphoz tartozó szoftverben, de érdekességként itt is elfér – szerencsére ha nem akarjuk, akkor nem indul el a folyamat.

Értékelés

Az bizonyára kiderült az előző oldalakból, hogy kifejezetten elégedettek voltunk tesztalanyunkkal, már ami a hardveres oldalt illeti. A K95 RGB Platinum XT nem véletlenül tiszteleg a Corsair csúcsmodelljének szerepében, benne van minden, amit 82 000 forintért elvárhat az ember. Az anyaghasználat első osztályú, most már a gombkupakok is egy drága eszközhöz méltóak, bizonyára nem ezek elhasználódása miatt fogunk új klaviatúrára váltani. Szoftveres oldalról már más a helyzet. Nyilván egy olyan programtól, ami egy márka teljes palettájával kompatibilis, nem várhatjuk el, hogy elférjen egy floppy-n, de a szinte „üresen” is közel 1 GB-os helyigényt kicsit túlzásnak tartjuk. Azt pedig még inkább, hogy egy NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti teljesítményének egyötödét kisajátítja úgy, hogy mindössze három különböző színt állítottunk be a háttérvilágításhoz, illetve két gomb funkcióját cseréltük fel azért, hogy az amerikai kiosztáson legyen dedikált „í” és „Í” billentyűnk.


[+]

Szerencsére miután saját szájízünk szerint beállítottuk a szükséges profilokat, akár le is törölhetjük az iCUE programot, a Stream Deck szoftvere pedig már nincs ennyire túlbonyolítva, így pedig gyakorlatilag a 82 000 forintunkért kapunk egy kijelzők nélküli 6 gombos Stream Deck Minit a billentyűzetbe integrálva, némileg visszafogott funkcionalitással. Ha figyelembe vesszük a fentieket, illetve azt, hogy az elődmodellhez képest csak 10 000 forinttal drágább az új verzió (ami kisebb összeg, mint a Corsair saját, 49,99 dollárért beszerezhető PBT kupakszettje), máris nem tűnik olyan megmagyarázhatatlannak az a 82 000 forint, ráadásul a konkurensek között sem találunk hasonlóan jó terméket olcsóbban. Összességében tehát mi csak ajánlani tudjuk az eszközt (ha egy specifikusabb szoftver is járna mellé kisebb hardverigénnyel, még elégedettebbek lennénk), nem sok teljes kiosztású mechanikus billentyűzetet tudnánk felsorolni, ami ennyi pozitív tulajdonsággal rendelkezik.


Corsair K95 RGB Platinum XT mechanikus billentyűzet

SidCorky

A Corsair K95 RGB Platinum XT billentyűzetet a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények