Asus notebook Puma-alapokon

Hirdetés

Monitor, billentyűzet, egér

A nálunk járt Asus F5-ösben a 15,4 colos notebookokra jellemző 1280x800 képpont felbontású, TN+film panel dolgozott, amely gyári beállításaival messze van a színhelyességtől. Szokásunkhoz híven kipróbáltuk, mire jutunk egy kis finomhangolással.

A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro, illetve az Eye-One Match szoftverekkel végeztük. A programok arról adnak felvilágosítást, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.

Egyik programunkkal sem lett valami jó az eredmény. A Blue Eye Pro színprofilja ugyan jobb lett 2 körüli deltaE átlaggal, de itt is háromszor átléptük és kétszer megközelítettük a 3-as deltaE értéket. A 0,4 cd/m²-es minimális és 131 cd/m²-es maximális fényerőből 330:1 körüli kontrasztarány következik. Bevilágításban is nagyjából azt kaptuk, amire számítottunk, nevezetesen egyetlen alsó fénysort, amely miatt a panel teteje legfeljebb 11%-kal, az alja pedig legfeljebb 8%-kal világosabb a közepénél és oldalra haladva is csökken a fényerő.

Betekintési szögek kapcsán sem volt túl jó a helyzet; igaz, egy notebooknál nem olyan nagy gond, hogy felülről nézve világosodnak, alulról nézve átfordulnak, oldalról pedig szürkülnek a színek, hiszen a felhasználó elölről nézi a kijelzőt.

Billentyűzetben sem hozott semmi különöset az F5, olyan jó átlagos volt. Igaz, nem magyar feliratozású, de a miénkkel megegyező kiosztású volt tesztgépünk, melynek minden billentyűje megfelelően nagy volt. A panel, amelyre rögzítették őket, erősebb nyomásra csak minimálisan hajlott be, az egyes leütések olyanok voltak, amilyeneket egy átlagos notebooktól elvárnánk, de semmi extra. A numerikus billentyűzetet szerencsére nem próbáltak meg rászorítani.

Balra, a fő rész fölött van egy sor – öt darab – gomb, és néhány – négy darab – LED. Előbbiekkel kapcsolhatjuk ki-be a gépet és a touchpadet, indíthatunk szoftvereket vagy válthatunk az egyes teljesítményprofilok között. A LED-ek a merevlemez és a leragadó billentyűk állapotáról adnak visszajelzést. További lámpácskákat találunk a tapipad alatt egy – szerintünk oda nem illő – krómsávban, melyek a gép, akkumulátor, Wi-Fi és Bluetooth állapotjelzői. Az érintőmező két gombját összevonták, oldalára gördítősávot is festettek. Működésével kapcsolatban csak annyit jegyeznénk meg, hogy a gombok kissé keményen járnak, idővel talán bekopnak majd.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Asus bőrbe bújt Centrino 2

    Az Asus F8-as notebookjában teszteltük az Intel új, kettes számmal fémjelzett Centrino mobil platformját.

  • A Toshiba új ruhája

    Egy Satellite A300-as notebookon néztük meg, hogy fest a Toshiba friss formaterve.

  • Akciós Asus notebook

    Kipróbáltunk egy olcsó Asus notebookot, az X50C-t, mely a hipermarketek sztárja lehet.

  • VGA a notebook mellett

    A Fujitsu Siemens AMILO Sa 3650-es notebookot külső ATI XGP grafikus kártya társaságában hajtottuk meg.

Előzmények