Hirdetés
Benne a Puma
Megszokhattuk már az Asus nagyobb notebookjainál, hogy a memóriamodulok és a többi hardverkomponens egy nagy, közös ajtó mögött rejtőzik. A pumás F5-nél is egyből a szemünk elé tárult a processzor, az északi és déli híd, az egymás fölé helyezett memóriahelyek, valamint jobbra felül az egyetlen mini PCI Express aljzat, melyet a Wi-Fi modul foglal el. Külön fedele csak a vékony rezgéscsillapítókkal ellátott merevlemeznek van.
Az alaplap másik, billentyűzet felé fordított oldalán nincs semmilyen melegedésre hajlamos alkatrész. Tapasztalataink szerint ez az elrendezés nagyon jó hatással van a melegedésre, pontosabban a billentyűzet környéki nem melegedésre. Megfelelő szigetelőfóliáról is gondoskodtak az Asusnál, de azért így sem ajánlatos vízzel vagy egyéb folyadékkal locsolni az F5-öt.
Tovább boncolva az alaplapot eljutottunk a fő alkotóelemekig, melyek egy tenyérnyinél alig nagyobb területre összpontosulnak. Érdemes összevetni a chipek méretét az Intel konkurensekével.
A 65 nm-es csíkszélességgel készülő, Griffin kódnévre hallgató CPU nagyjából akkora, mint az Intel szintén 65 nm-es Core 2 Duo processzorai. A bökkenő csak az, hogy az Intel már 45 nm-nél tart. Azért a korábban nálunk járt, 90 nm-es Turion vagy Athlon X2-höz képest így is kisebb fogyasztásra és melegedésre számítunk. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az AMD-nél a processzorban van a memóriavezérlő is, ami az Intelnél az északi hídban lakozik.
Intel Merom / Penryn / asztali Core 2 Duo
A felsorolásban eddig tartott az Intel gyártástechnológiai előnye, ugyanis chipkészlet terén az AMD lényegesen előbbre tart. Az asztali gépekbe szánt AMD 780G északi hídból származtatott M780G (RS780M) integrált grafikus magos chip nemcsak jóval kisebb, de videokódolásban és 3D-ben is jelentősen erősebb az Intel 965GM-nél. Hiába kapott egyes gépekben kisebb tokozást, az Intel déli hídja is nagyobb, mint AMD-s vetélytársa. A kisebb méret itt kisebb fogyasztást és hőkibocsátást is jelent. Érdemes megnéznünk az oldal leg(f)első képét: az AMD déli hídjának egyáltalán nincs hűtése, valószínűleg nem is kell neki.
Intel Centrino 2008 elején (MacBook Air)
A Puma platform lelke a Griffin kódnévre hallgató processzor. Alapvetően a Turion 64 X2 K8-as architektúrájára támaszkodik, de pár helyen K10-es technológiákkal egészítették ki, ezért kapta a Turion X2 Ultra nevet. Régi a két, fejenként 1 MB másodszintű gyorsítótáras processzormag, de új az egymástól független órajel- és feszültségkezelésük. Külön állítja feszültségét a Phenomokból érkezett HyperTransport 3.0 vezérlő is, mely igény szerint le is kapcsolhatja magát, hogy egy kis energiát takarítson meg. Az energiagazdálkodással kapcsolatban meg kell még említeni az integrált GPU-t, amely különálló mobil VGA-val párban nemcsak Hybrid CrossFire-t tud, hanem igény szerint kapcsolgat is a kétféle grafikai eszköz között. Ha nincs szükség a diszkrét VGA erejére, akkor lekapcsolható és csak az északi hídba épített, kisebb fogyasztású működik. Opcionálisan a Mobility Radeon HD 3000-es sorozatú grafikus kártyák is a Puma részei lehetnek.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!