Hirdetés
Hőmérséklet, zaj, akkumulátor
Láttuk már, hogy teljesítményben az AMD hárommagosa egészen közel van a Core i széria közkedvelt modelljeihez. Vajon mi a helyzet melegedés terén? A 45 nm-es gyártástechnológiával készülő CPU elég magas, 45 wattos TDP értékkel rendelkezik, amihez még 7,5 wattot ad hozzá a chipkészlet, és ott van még a kis Radeon is. Szerencsére az Asus mérnökei jó nagy ventilátort és hőleadót építettek be, így 24 °C-os tesztkörnyezetünkben a K52Dr felülete csak a tapipad környékén melegedett 35 °C fok fölé. Eközben szép csendben, 20 dB-nél halkabban duruzsolt.
Megterhelve a három processzormagot hőmérsékletük a nyugalmi 53 °C-ról azonnal 66-ra ugrott, a hűtés hangja pedig elérte a 20 dB-t. Nem telt egy percbe, hogy a CPU átlépje a 70 °C-os határt, ami újabb 3 dB-es hangosodást okozott. Ismét 3 dB-es emelkedést tapasztaltunk a második perc végén, amikor a CPU elérte a 75 °C-ot. Félórás tesztünk alatt ennél már nem lett hangosabb a hűtés, és a processzor is csak két fokot melegedett, ami egészen korrekt eredménynek mondható. Dicséretes, hogy a laptop felülete csak egyetlen ponton melegedett 40 °C fölé. Szóval nem csak teljesítményben, hanem hűtésben is egészen jó az AMD új platformja. Vagy az Asusé lenne az érdem? A processzort kevésbé, a GPU-t viszont annál inkább terhelő játékos tesztünkben a notebook nem lett hangosabb és melegebb sem.
Mi a helyzet a fogyasztással? Ezen a téren a 45 wattos TDP érték mellett a 47 Wh-s akkumulátor sem jó ómen. Még nyugalmi állapotban is alig több mint két óra alatt kifogyott a szusz a rendszerből. Jó hír, hogy videolejátszás közben csak 15%-kal csökkent az üzemidő. Az viszont rossz, hogy a 107 percbe nem biztos, hogy belefér egy teljes film. Meghajtva a hárommagos CPU-t és a kis Radeont 42 percig bírta az akku. Feltöltéséhez nagyjából két órára volt szükség.
Az akkumulátoros üzemidőkből és a telep méretéből arra jutottunk, hogy a nálunk járt, Phenom II N830 processzorral és Mobility Radeon HD 5470-nel fémjelzett Asus K52Dr nyugalmi állapotban 22,4 wattot, videózás közben alig többet, 26,3 wattot, teljes terhelésnél viszont 67 wattot fogyasztott. Sajnos Core i processzoros notebook még nem járt nálunk ilyen kiszereléssel, de a Core i5-430M processzorral szerelt Acer TimelineX 4820T videolejátszásra a jóval komolyabb Mobility Radeon HD 5650-et használva is picivel 20 watt alatt maradt. Teljes terhelésen pedig 54 wattot kért, tehát ezen a téren még van mit fejlődnie az AMD-nek.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!