FreeSync, vélemény, értékelés
Egészen tetszetős monitort pakolt össze az ASUS, de korántsem hibátlan, noha alapvető képi jellemzőivel simán befér a komolyabb monitorok társaságába (de ezalatt nem kell professzionális felhasználást vizionálni), tehát mindennapi használatra bőven alkalmas. Kicsit ugyan kevés az USB 3.0-s port és rosszabb a fehéren vizsgált homogenitás a vártnál, de más kivetnivalót nem találtunk. Lényegében a panel és annak képessége nem okozott meglepetést, hiszen láttuk már korábban is, mire képes, és az ASUS-nak sikerült megfelelő elektronikát is társítani mellé.
A FreeSync tökéletesen tette a dolgát, aminek működésére nem érdemes több szót vesztegetni, hiszen korábban leírtuk itt és itt egyaránt. Ami kevésbé tetszett, az a kihagyott ziccer, miszerint a monitor nem képes a maximális frissítést elérni bekapcsolt FreeSync mellett, de mégsem vagyunk elégedetlenek, és el is mondjuk miért. Az elérhető frissítési tartomány FreeSync mellett csupán 35-90 Hz, tehát ezek között működik a képkockák szinkronizálása, alatta vagy felette pedig a szerint, hogy be van-e kapcsolva a V-Sync vagy nincs. A magasnak tűnő alsó korlát nem szokatlan, az LG 34UM67 esetében is ezt tapasztaltuk, ám annak a monitornak a felső korlátja 75 Hz-nél volt, tehát az ASUS-énál szűkebb tartományban volt mozgástér.
Hirdetés
Igen ám, de míg az LG kijelzője Full HD-s, addig az MG279Q egy WQHD felbontású monitor, ami megváltoztat dolgokat. Ha a felső korlátot nézzük, akkor a 90 hertz elegendő, hiszen egy combosabb konfiguráció sem képes minden játéknál folyamatosan ekkora vagy ennél nagyobb képkockaszámot előállítani, kivéve a részletesség rovására (ahogyan azt a kőkemény gamerek szokták tenni a jobb eredmény érdekében, de az egy kicsit más világ). Ez tehát sok vizet nem zavarna, de ettől függetlenül ott a tüske a vásárlóban, hogy a 90 mégsem 144 hertz – legalábbis akkor, ha akarjuk a FreeSyncet használni. Hogy mindez miért van így, azt próbáltuk feszegetni a gyártónál, de ez az ASUS ezt saját döntése, amiben a panel korlátaira hivatkozik.
Mindez annak fényében érdekes, hogy tudjuk jól, ugyanez a panel mire képes G-Synckel. A vállalat arra is hivatkozik, hogy inkább az alacsonyabb működési frekvenciára helyezték a hangsúlyt, és igaz, ami igaz, a 35 Hz-es alsó határ már elfogadható. Mindenesetre olyan grafikai részletességet kell választani, ahol kisebb az esélye annak, hogy ez alá essen a megjelenített képkockák száma, legalábbis ha folyamatosan biztosítani kívánjuk a FreeSync működését. Mivel WQHD felbontású modellről beszélünk, kicsit talán több finomhangolást igényel a minőség és sebesség közötti egyensúly megtalálása, mint egy Full HD-s monitornál.
Röviden összegezve a tapasztalatokat a FreeSynckel kapcsolatos pici csalódás és a vártnál picit magasabb ár ellenére is azt mondhatjuk, hogy az ASUS MG279Q tetszett nekünk, mert egy igen jól sikerült darab kisebb hiányosságokkal, így nem rossz választás hétköznapi és játékos használatra sem; ráadásul olcsóbb, mintha ugyanezt a tudást G-Sync-kel akarnánk megvásárolni.
ASUS MG279Q FreeSync monitor
Daywalker
A 27 hüvelykes ASUS MG279Q monitort az Oázis Computer bocsátotta rendelkezésünkre.