Hirdetés

ASUS MG279Q FreeSync monitor: a majdnem mindentudó

Bevezető, külső

Sorra érkeznek az Adaptive Sync, vagy ha úgy tetszik, AMD FreeSync kompatibilis monitorok, így a G-Sync után a megfelelő AMD VGA-val rendelkező felhasználók is részesülhetnek a szinkronizált megjelenítés élményéből. A kompatibilis kijelzők közül az egyik leginkább várt darab az ASUS MG279Q, ami első felbukkanásakor megmozgatta a fantáziát, hiszen a 144 Hz-es "IPS-ként aposztrofált" panel, a bőséges állíthatóság, valamint a 27" képátló és a WQHD párosa igen ígéretesnek tűnt. Lássuk, mi valósult meg ezekből!


[+]

Az MG279Q látványa esztétikusnak mondható, nem csicsázták túl, mint ahogyan sok monitort és tévét szokás mostanában, sokkal inkább maradtak a hagyományos monitordizájnnál, matt fekete külsővel, vékony kávával, mégis erőt sugárzót megjelenéssel.


[+]

Hátulról nézve ugyanez mondható el, bár vélhetően kevesen fogják innen nézegetni a monitort. Ami viszont fontos és a képen nem látszik, hogy van lehetőség a kábelek ízléses elvezetésére az állvány hátuljára illeszthető műanyag alkalmatosság segítségével, aminek hála teljesen láthatatlanul tekereghetnek a kábelek.


[+]

A robusztus állvány nem véletlen, hiszen ez teszi lehetővé a széleskörű állíthatóságot és tartja fixen az adott pózban a kijelzőt. A dönthetőségen kívül van tehát magasságállítás és pivot mód is.


[+]

Bár elsőre nem látszik, a vaskos talp a forgathatóságot is biztosítja, de ezúttal úgy, hogy nem az állvány forgatható a talpban, hanem a talppal együtt forog az egész monitor az aljába épített forgózsámolynak köszönhetően. Ez a könnyebbik út, de mindenképpen rosszabb abból a szempontból, hogy több helyet igényel az asztalon.


[+]

Ami a csatlakozókat illeti, az analóg csatlakozási lehetőséggel leszámoltak, de még DVI sem jutott rá. Van viszont két DisplayPort 1.2a (egy mini és egy normál méretű), illetve két MHL-kompatibilis HDMI 1.4. Ezen felül van még egy 3,5 milliméteres jack audiocsatlakozó, tovább egy USB 3.0-s hub is, ami viszont ezúttal csak két portot kínál, azt is csupán az alsó csatlakozópanelen.

Belső, panel

Főbb paraméterek
Monitor típusa ASUS MG279Q
Technológia AHVA (144 Hz, FreeSync 40-90 Hz)
Háttérvilágítás típusa WLED
Kijelző mérete 27 hüvelyk (68,47 cm), 16:9 szélesvásznú
Felbontás 2560x1440 (~108,79 ppi)
Válaszidő 4 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 350 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,7 millió
Színtérlefedettség 100% sRGB
Csatlakozók 1 db normál és 1 db mini DisplayPort, 2 db HDMI/MHL, 3,5 mm jack audiokimenet, kétportos USB 3.0 hub
Teljesítményfelvétel 38,7 W tipikus
Gyártó honlapja www.asus.com
Termék honlapja ASUS MG279Q
Fogyasztói ár 195 000 Ft
Garancia 3 év

Az ASUS az AU Optronics műhelyéből érkező IPS típusú, WQHD felbontású AHVA panelt használja. Ez nem zavarja a gyártót abban, hogy minden további nélkül rányomja a dobozra az IPS feliratot, persze más emblémával körítve, elkerülve az esetleges összetűzést az IPS technológiát birtokló LG-vel. Ez persze a felhasználó számára segítség, hiszen tudhatja, hogy mire számíthat. A monitor képes a 144 hertzes képfrissítésre és felkészítették az AMD FreeSyncre is, így a megfelelő AMD VGA-t használó felhasználók profitálhatnak ebből a képességből (némi korlátozással, de erről majd később).

A háttérvilágítás LED-es, egészen pontosan WLED-es, így csak sRGB színtér megjelenítésére képes. A szabályozás PWM nélkül történik a teljes tartományban, így fárasztó villódzással nem kell számolni.

A betekintési szögek a panel típusából kifolyólag papíron 178/178 fokosak, de a valóságban is rendben találjuk e tekintetben a panelt. Némi kontrasztváltozással számolni kell ugyan nagyobb szögekből nézés esetén, de a normál használat közben ez nem vehető észre.


[+]

Az IPS glow jelenség jelen van az MG279Q esetében is, de szerencsére szemből nézve ebből szinte semmi sem érződik, így ez egy jó pont a tesztalany javára. Úgymond rézsútosan vizsgálva persze láthatóak a glow negatív hatásai, de vélhetően nem sokan használják abból a szögből a kijelzőjüket, mint ahogy az alábbi fotókon látható.


[+]

Mérések és kalibrálás

A dobozból kivéve a monitor mért fénysűrűsége alapbeállításban 341,4 cd/m², míg a feketén 0,2863 cd/m² volt mérhető, ami 1192:1 kontrasztarányt ad. A gamma mérés eredménye 2,14, a színhőmérsékleté pedig 7093 K lett. Gyári kalibrálásra utaló jelet nem találtunk.


[+]

A menüben a színhőmérséklet állítására is van lehetőség, ezek pontosságát is ellenőriztük a gyári beállításokkal, ICC/ICM profil nélkül:

Beállított színhőmérséklet Mért színhőmérséklet
Warm 6985 K
Medium 7596 K
Cool 9232 K

A gyárilag alkalmazott "Normal" beállításon kívül fellelhető opciókat is végigmértük, ezek eredménye az alábbi táblázatból olvasható ki:

Profil/beállítás Racing Scenery Cinema RTS/RPG FPS sRGB
Fényerősség (fehérpont) 341,40 cd/m² 372,25 cd/m² 271,54 cd/m² 341,76 cd/m² 341,62 cd/m² 204,22 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,2863 cd/m² 0,3121 cd/m² 0,2873 cd/m² 0,3528 cd/m² 0,5013 cd/m² 0,2883 cd/m²
Kontrasztarány 1192:1 1193:1 945:1 969:1 681:1 708:1
Gamma 2,14 2,16 2,4 2,1 2,16 2,13
Színhőmérséklet 7093 K 7116 K 4692 K 7131 K 7140 K 6948 K

Kalibrálás

A gyári kalibrálás, mint általában, most sem tökéletes, a legjobb eredmény eléréséhez ezt külön el kell végezni. Ennek során a szokásos célértékeket alkalmaztuk: 120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma, és törekedtünk a legmagasabb kontrasztarány elérésére a legalacsonyabb színeltérés mellett. Kalibrálással 0,23 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,43 – előbbi kiváló, utóbbi jó érték. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 119,5 cd/m², míg a feketén 0,114 cd/m² volt a fényerősség, ami 1047,7:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,19, a színhőmérsékleté pedig 6422 K lett. Összességében ezek meglehetősen jó értékek, kicsit a színhőmérséklet lett alacsonyabb, de további kalibrálással talán ezt is feljebb lehetne húzni.


[+]

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint az ASUS kijelzője 99,8%-ban fedi az sRGB színteret, de maga a lefedettség mértéke 112,7%. Mélyebb elemzéshez az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyve további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.). Ez itt érhető el.

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
ASUS MG279Q 26 80 100 93 92 >katt<

További mérések

Válaszidő, input lag

A gyártó szürkéből szürkébe váltásnál 4 ezredmásodperces válaszidőt ad meg a specifikációban, ami természetesen bekapcsolt gyorsítás mellett értendő. Ez utóbbit az ASUS házon belül TraceFree-nek nevezi, így ennek finomhangolásához ezt az opciót kell a menüben keresni. Nem véletlenül írunk finomhangolást, ugyanis egy 0-100-ig terjedő skálán öt lépésben van lehetőség a gyorsítás szintjét változtatni, ahol a 0 a kikapcsolt állapotot jelenti. Természetesen a 0-t választva a legmagasabb a válaszidő, de komoly elmosódásokra nem kell számítani.


0 / 80 / 100 [+]

A gyorsítási fokozatok között csak nagyon enyhe különbséget lehet felfedezni, de a túllövés minimális mértékben csak 100-as beállításnál jelentkezik, így érdemes a 80-as szintnél megállni, ami véleményünk szerint a legjobb eredményt adja. Az input lag nagyjából 5-20 ms között alakul attól függően, hogy 144 vagy 60 hertzes válaszidővel mérünk. Sajnos ennél pontosabb érték mérése az alkalmazott fényképezős teszttel nem lehetséges.

Homogenitás

A háttérvilágítás beszűrődését homogén fekete kép mellett vizsgálva egészen jó eredményt kaptunk, de némi felhősödés azért megfigyelhető az alsó sávban és a sarkokban is.


[+]

Fehéren vizsgálva a háttérvilágítás egyenletességét az eredmény már nem volt ennyire jó, ugyanis 15-19%-os eltérések is mérhetőek voltak a középponttól távolodva. A valós felhasználás során szerencsére ebből kevesen fognak bármit is észrevenni.


[+]

Gombok és OSD menü

Megszokhattuk már, hogy egyre több monitoron találkozunk OSD menü vezérlésére alkalmas joystickkal, így nem meglepő, hogy az MG279Q esetében sem tértek el az egyébként hatékony navigálást előirányzó recepttől az ASUS-nál.


[+]

A pöcök mellé azonban gombok is kerültek egy-két funkció gyorsabb eléréséhez (például ki-/bekapcsolás, bemenetváltás stb.), ráadásul ezek funkcióját nem szégyellték piktogramokkal jelölni a káva szélén a könnyebb eligazodás érdekben.


[+]

Maga a menü egyszerű és felépítése is egyértelmű, nem mellesleg "tud magyarul" is, így nem is kívánhatnánk ennél többet. Plusz funkcióként innen aktiválható a Blue filternek hívott kékfény-szűrő, valamint az időszámláló és célkereszt funkciókat magában rejtő "Gameplus" opció is, amivel már korábban is találkozunk ASUS monitornál.

FreeSync, vélemény, értékelés

Egészen tetszetős monitort pakolt össze az ASUS, de korántsem hibátlan, noha alapvető képi jellemzőivel simán befér a komolyabb monitorok társaságába (de ezalatt nem kell professzionális felhasználást vizionálni), tehát mindennapi használatra bőven alkalmas. Kicsit ugyan kevés az USB 3.0-s port és rosszabb a fehéren vizsgált homogenitás a vártnál, de más kivetnivalót nem találtunk. Lényegében a panel és annak képessége nem okozott meglepetést, hiszen láttuk már korábban is, mire képes, és az ASUS-nak sikerült megfelelő elektronikát is társítani mellé.


[+]

A FreeSync tökéletesen tette a dolgát, aminek működésére nem érdemes több szót vesztegetni, hiszen korábban leírtuk itt és itt egyaránt. Ami kevésbé tetszett, az a kihagyott ziccer, miszerint a monitor nem képes a maximális frissítést elérni bekapcsolt FreeSync mellett, de mégsem vagyunk elégedetlenek, és el is mondjuk miért. Az elérhető frissítési tartomány FreeSync mellett csupán 35-90 Hz, tehát ezek között működik a képkockák szinkronizálása, alatta vagy felette pedig a szerint, hogy be van-e kapcsolva a V-Sync vagy nincs. A magasnak tűnő alsó korlát nem szokatlan, az LG 34UM67 esetében is ezt tapasztaltuk, ám annak a monitornak a felső korlátja 75 Hz-nél volt, tehát az ASUS-énál szűkebb tartományban volt mozgástér.

Igen ám, de míg az LG kijelzője Full HD-s, addig az MG279Q egy WQHD felbontású monitor, ami megváltoztat dolgokat. Ha a felső korlátot nézzük, akkor a 90 hertz elegendő, hiszen egy combosabb konfiguráció sem képes minden játéknál folyamatosan ekkora vagy ennél nagyobb képkockaszámot előállítani, kivéve a részletesség rovására (ahogyan azt a kőkemény gamerek szokták tenni a jobb eredmény érdekében, de az egy kicsit más világ). Ez tehát sok vizet nem zavarna, de ettől függetlenül ott a tüske a vásárlóban, hogy a 90 mégsem 144 hertz – legalábbis akkor, ha akarjuk a FreeSyncet használni. Hogy mindez miért van így, azt próbáltuk feszegetni a gyártónál, de ez az ASUS ezt saját döntése, amiben a panel korlátaira hivatkozik.

Mindez annak fényében érdekes, hogy tudjuk jól, ugyanez a panel mire képes G-Synckel. A vállalat arra is hivatkozik, hogy inkább az alacsonyabb működési frekvenciára helyezték a hangsúlyt, és igaz, ami igaz, a 35 Hz-es alsó határ már elfogadható. Mindenesetre olyan grafikai részletességet kell választani, ahol kisebb az esélye annak, hogy ez alá essen a megjelenített képkockák száma, legalábbis ha folyamatosan biztosítani kívánjuk a FreeSync működését. Mivel WQHD felbontású modellről beszélünk, kicsit talán több finomhangolást igényel a minőség és sebesség közötti egyensúly megtalálása, mint egy Full HD-s monitornál.

Röviden összegezve a tapasztalatokat a FreeSynckel kapcsolatos pici csalódás és a vártnál picit magasabb ár ellenére is azt mondhatjuk, hogy az ASUS MG279Q tetszett nekünk, mert egy igen jól sikerült darab kisebb hiányosságokkal, így nem rossz választás hétköznapi és játékos használatra sem; ráadásul olcsóbb, mintha ugyanezt a tudást G-Sync-kel akarnánk megvásárolni.


ASUS MG279Q FreeSync monitor

Daywalker

A 27 hüvelykes ASUS MG279Q monitort az Oázis Computer bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés