AMD Ryzen 7 5800U: az alacsony fogyasztású Cezanne

Az ultramobil szegmens csúcsát képviselő Ryzen 7 5800U-t teszteltük az ASUS ZenBook UM325 legújabb változatában.

Teljesítmény: általános

A platform képességeit vizsgáló mérésekben három ASUS notebookot hasonlítottunk össze: a Cezanne-t tartalmazó UM325SA mellett egy Renoirral (Ryzen 7 4700U) szerelt UM425 és egy Tiger Lake-re (Core i7-1165G7) épülő UX482 szerepel még benne. A három notebookban hasonló a körítés, de természetesen vannak eltérések a memória típusában és a háttértárban, de ezek nem akkorák, hogy túlzott mértékben segítsék egyik vagy másik versenyzőt. A ZenBook Duo családba tartozó UX482 felé billenti a mérleg nyelvét a nagyobb méretű gépház, mely megkönnyíti a hűtés dolgát, így kicsit közelebb viszi processzorát a valódi versenytársat jelentő Core i7-1185G7-hez. A tesztek során ennél a notebooknál a második kijelzőt lekapcsoltuk, hogy ne befolyásolja az eredményt.

A ZenBookoknál megszokott módon az új UM325SA-ra is előre telepítették a MyASUS alkalmazást, mely csendes, normál és maximális teljesítményt kínáló profilokba képes kapcsolni a notebookot. Méréseinket normál és Max Performance beállításon is futtattuk – ez utóbbi, mint látható, különösen a hűtés és/vagy tápellátás limitálta tesztekben segít, cserébe viszont gépünk zajszintje is jelentősen emelkedik tőle.

Az eredményeket nézve a SPECwpc összeállításával kezdve a vizsgálatot, látható, hogy a Ryzen 7 5800U nem csak egy frissítés, több esetben is 20% körüli gyorsulásokat láthatunk, ami még annak ellenére is impozáns, hogy a 4800U-nál valamivel lassabb 4700U dolgozik az UM425-ben. Az előrelépés a videókódolás (Handbrake), a Blender és a 7Zip esetében is jelentős, és több helyen sikerült nemcsak beérni a Core i7-1165G7-et, de el is húzni tőle.

A Cinebench R20, mely egy viszonylag hosszú ideig futó teszt, jól illusztrálja, hogy a legjelentősebb fejlesztések a többszálas területen történtek, és itt látható igazán jól a Max Performance profil TDP-t és hűtést is feltornázó beállításainak hatása is.

Végül, ami az általánosabb rendszersebességet mérő PCMark 8-at és PCMark 10-et illeti, itt is látszik, hogy míg korábban az Intel-AMD párharc inkább kétesélyes volt, addig a Cézanne megjelenésével – az inkább Intel Xe-párti OpenCL teszteket leszámítva – egyértelmű lett az AMD fölénye.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés