AMD Radeon RX 480 8 GB – az új népkártya?

199-239 dollárért kínál fejlett architektúrát, problémamentes játékot és VR-élményt az AMD Polaris 10.

Tuning

Már a korábbi oldalakon szó esett az AMD OverDrive-ot váltó WattMan alkalmazásról. Ezt mindenképpen ki kellett próbálnunk, mert a tuningot szerettük volna megvizsgálni, de semmilyen más alkalmazás nem ismerte még fel a címszereplőt.

Az új, WattMan nevű alkalmazást használtuk a tuningra is Az új, WattMan nevű alkalmazást használtuk a tuningra is
Az új, WattMan nevű alkalmazást használtuk a tuningra is [+]

Meg kell mondanunk, nagyon kellemesen csalódtunk! Egyszerűen tudtuk kezelni, és természetesen amit tudtunk, maximalizáltunk. Az összes értéket manuálisan állítottuk be, de ezen a téren még érződik, hogy ez az első kiadás: például bármilyen nagy számot begépelhettünk a feszültséghez, de nem fogadta el, viszont visszaugrott az alapértékre. Rövid kísérletezéssel hamar kiderítettük, hogy 1,15 V a maximális adható feszültség a GPU-nak, és ezt alkalmaztuk is.

Hirdetés

A VRAM-nál úgyszintén ennyit tudtunk megadni, habár ez nem közvetlen érték, hanem valamilyen offszet lehet. A ventilátor fordulatszámát 100%-ra állítottuk, aminek hatására 5200 rpm-re kapcsolt a légkavaró, így szinte majdnem felszállt tesztalanyunk. Végül a cél- és maximum hőmérsékletet fixáltuk a legmagasabb beállítható 90 °C-ra. A Power Limitet is maximalizáltuk, ez +50%-ot jelent, hogy ne (illetve minél később) avatkozzon közbe a hardveres teljesítménylimiter az ütősebb jelenetek által kikényszerített magasabb áramfelvétel során.

A tuningolt órajelek; a GPU mehetne még, a VRAM gyönyörű A tuningolt órajelek; a GPU mehetne még, a VRAM gyönyörű
A tuningolt órajelek; a GPU mehetne még, a VRAM gyönyörű [+]

A tuningolási kísérleteink során a grafikus chip tekintetében 1365 MHz-ig jutottunk, ez pont 100 MHz-cel több a gyári turbó órajelnél, és 8%-os többletet eredményez, ami a fenti GPU-Z képernyőről leolvasható. A teljes terhelés mellett a 100%-os ventilátorfordulat segítségével a hőmérséklet így sem emelkedett számottevően. Az az érzésünk, hogy egy jobb hűtéssel és magasabb feszültségplafonnal biztosan több van még ebben az architektúrában.

A videomemória viszont álomszerűen viselkedett. A teljes +250 MHz-es lehetőségünket elhasználtuk a WattManon belül, és még így sem tapasztaltunk instabilitást vagy grafikai hibákat (természetesen a feszültségét itt is maximalizáltuk). Ez 12,5% emelés, és általa 9000 MHz effektív órajelen ketyegett kártyánk memóriája, majdnem elérve a GDDR5X 10 GHz-es értékét. Szerintünk ebben is van még némi tartalék.

A tuningolt videokártyával a fenti grafikonon látható teszteket futtattuk le, korrekt értékeket kapva. Sokszor a növekedés magasabb, mint ami a 8%-kal GPU frekvencia számlájára írható, itt a kitolt TDP limit miatt szerepelt jobban a videokártya.

A megnövelt GPU és VRAM órajel, valamint a feszültségemelés a Power Limit emelésével karöltve érződik az RX 480 által kért elektromosság mennyiségén is, mert így a teljes konfiguráció majdnem 100 W-tal fogyasztott többet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények