AMD 780G: nyerő chipset integrált grafikával

Konklúzió

A látottak után az AMD 780-at mint platformot nagyon könnyen értékelhetjük: egyszerűen tökéletes. Az AMD és ATI összeolvadása után kifejlesztett rendszer valóban egy teljes, hibák nélküli egészt alkot, és arra a célra, amire szánják, minden tekintetben jobb, mint bármelyik konkurense. A helyzet pikantériája, hogy nem kell választanunk, ha a teljesítmény, a fogyasztás és a funkciógazdagság hármasára igényt tartunk. A 780G-ben lakozó IGP jelenleg a leggyorsabb integrált 3D-s gyorsító, és ha ez nem elég, akkor ott a Hybrid Graphics kiegészítő opcióként, amivel kicsit felturbózhatjuk a játékok sebességét. Ettől nem kell csodát várni, elvégre mégiscsak belépőszintű videokártyákról van szó, de az eddig ismert megoldásoknál jobb. A chipset és az energiatakarékos Athlon processzor egy olyan párost alkot, ami a fogyasztás tekintetében is konkurencia nélküli. Méréseinkből kiderült, hogy bármire is használjuk a gépet (2D, 3D, filmnézés), az AMD 780-nal járunk a legjobban. És akkor még ott a funkciógazdagság, amibe szintén nincs hol belekötni: a 780G ezen a téren az Intel chipseteket utolérte, sőt, bizonyos esetekben túl is mutat azokon, gondoljunk a több USB portra, de legfőképpen a videolejátszó képességekre.


Nekünk tetszett... [+]

A kevésbé tehetősek számára az egyik leglényegesebb pont, hogy mint tesztünkből kiderült, az olcsóbb, egymagos processzorok használata esetén csak a 780G jöhet számításba, ha nagy felbontású filmeket akarunk lejátszani, igaz, ehhez kell egy megfelelő szoftver is. Az Intel platform nem képes erre, mert még a legfejlettebb integrált chipset sem támogat semmilyen hardveres gyorsítást. Érdekesség, hogy a 780G az AMD hosszabb távú terveiben is központi szerepet kap mint a mobil platformként érkező Puma lapkakészlete. Emellé egy továbbfejlesztett K8-alapú (Griffin kódnéven ismert) processzort társít a gyártó, és ezzel indul harcba az Intel frissített Santa Rosa platformjával szemben. A csata érdekesnek ígérkezik, mert chipsetben az AMD sokkal erősebb, viszont az Intel gyorsabb processzorokat gyárt, és ezeknek a fogyasztásával sincs gond. Azt nem tudjuk, hogy a Griffin ezen a téren mire lesz képes, de az biztos, hogy az AMD-nek egy komplett platformot kínálva nagyobb esélyei vannak az Intel ellen, főleg az RS780-nal megtámogatva.

Hirdetés

A Gigabyte MA78GM-S2H szerintünk ugyanolyan jól sikerült, mint maga a chipset. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az alaplap tuningra sem utolsó, könnyen el tudjuk képzelni HTPC-k alapjául. Árát illetően befér 20 000 forint alá.

Az Asus P5E-V HDMI-vel sem volt gondunk, vele csak az a probléma, hogy egy vesztes chipsetre épül. Ha valaki G35-ös rendszerben gondolkodik, akkor a P5E-V HDMI-nek nincs párja, hiszen egyelőre – legalábbis Magyarországon – ez az egyetlen Intel G35-re épülő alaplap. Ha HTPC-ben gondolkodunk, mi a 780G-re épülő rendszert választanánk.


Gigabyte MA78GM-S2HAMD 780G

fLeSs

Az AMD tesztrendszer az AMD-től származik. Az Intel processzorokat az EndWare Kft. szállította, az Asus alaplapot pedig az HRP Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények