CeBIT 2008: legyőzhető-e az Intel?

Sok lúd Intelt győz?

Évek óta hallhatjuk már, hogy a számítógépes hardverek eladása nem fejlődik olyan ütemben, mint korábban. A hannoveri CeBIT is több éven át zsugorodott, idén viszont minden résztvevő, akivel beszéltünk, növekedést tapasztalt, mi is többet rohangáltunk a pavilonok között, több műkedvelővel kellett megküzdeni egy-egy jobb fotóért, mint tavaly. A számok is azt mutatják, hogy a 2008-as akció valamivel nagyobbra sikeredett, mint a 2007-es. Persze a rutinos látogatóknak, újságírónak feltűnt, hogy többen csak a tavalyi pavilont rendezték át, fejelték meg pár újdonsággal. A PC-s világ már sokkal komolyabb annál, mint hogy heti, havi vagy éves rendszerességgel az egész ágazatot megrengető újdonságok kerüljenek elő a varázskalapokból. Fejlődés viszont van bőven.

Az NVIDIA és az ATI-val megerősített AMD lényegében ugyanazt akarja: megszorongatni az Intelt. A kaliforniai zöldeknél azt hallottuk, hogy ma már nem a CPU, hanem a GPU az igazán meghatározó a számítógépben, mert minden 3D-s, sok CPU-magra meg nehéz fejleszteni, ráadásul semmi haszna kettő helyett a négynek. Hogy kinek van igaza, az majd a következő években derül ki. Bizonyos területeken – például játékokban – tényleg érdemesebb erős GPU-ra költeni a processzor helyett, de a játékosok csak egy szűk – bár meglehetősen költekezős – rétegét képviselik a potenciális vásárlóknak.

Természetesen leginkább azt a pillanatot vártuk a „Black Hell”-ben ücsörögve (a sok bezsúfolt vastól borzasztóan melegedett az NV feketére festett kis tárgyalója), amikor előkerül a két GPU-s szörnyeteg, a GeForce 9800 GX2. Korábban az MSI és az Inno3D standján már lefotóztuk a fenevadat, de kézbe fogni sem volt egy utolsó érzés. Nem aprózták el – szó szerint! Nem elég, hogy a kártya hatalmas, még fémburkolatú hűtőt is tettek rá, amitől súlyban közelíti a féltéglát. Állítólag rettenet gyors lesz, meg réges-régen készen van már, csak a teljesen korrekt Quad SLI meghajtóra vártak. Később a Zotac pavilonjában – szigorú titoktartás terhe mellett – szintén a kezünkbe nyomtak egy példányt, de sajnos ők sem engedték, hogy azzal együtt távozzunk...

Megnézhettük akció közben a VGA-lekapcsolós, GeForce 8200 chipkészletes alaplapot is. Érdekes, hogy az NVIDIA szintén becsempészné a grafikus kártyát az alaplapba, csak ők nem a processzorba, hanem a chipkészletbe. Ha nem kell nagy 3D-s teljesítmény, akkor a 9000-es diszkrét GeForce grafikus kártyát lazán lekapcsolja az alaplap – ezzel jelentős energiát (akár 60–80 wattot) spórol meg, és nem is fűti a rendszert. Egyedül arról kell majd meggyőzni a felhasználókat, hogy az alaplapra, és ne a VGA-ra kössék a monitort.


Abit AN78G / Abit AN78H


ASRock K10N78FullHD-hSLI / K10N78-hSLI-WiFi

Feltűnt néhány, AMD processzorok alá való nForce 700-as deszka és egy-két telivér, inteles nForce 790i-s is, mely 350 dollár körül tervezett árával és tízrétegű nyomtatott áramkörével az eddig készült legdurvább alaplap lesz. Bízunk benne, hogy tuningpotenciálja is ehhez mérten alakul majd.


MSI K9N2 SLI Platinum és ASRock K10N750SLI-110dB – nForce 750a


Foxconn Destroyer és Gigabyte GA-M780SLI-DS5 – nForce 780a


Gigabyte GA-790SLI-DQ6 és Foxconn Dreadnought – nForce 790i

Láttuk még az APX2500 mobilos csodaprocesszort, amely rezzenésmentesen játssza le a HD videókat, és átlagos akkuval száz óráig tud zenélni. Fura volt a demó kézikészüléken HDMI-t és DisplayPortot látni. Állítólag óriási az érdeklődés iránta, az Apple és a nagyobb mobilos vállalatok egymást tapossák az NVIDIA küszöbén. Meglátjuk!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés