AMD 780G: nyerő chipset integrált grafikával

Hirdetés

Újabb Athlon és a Gigabyte MA78GM-S2H


Kis fogyasztású X2-es: Athlon 4850e 45 wattos TDP-vel [+]

A platform részét képezik még az újonnan bejelentett energiatakarékos Athlon processzorok is. Ezek a kétmagos, K8-as magra épülő chipek a szokásostól (65–90–130 watt) eltérően 45 wattos TDP-vel rendelkeznek. Az AMD már a sokadik elnevezési sémát alkalmazza az Athlon CPU-kra, ami szerintünk nem túl okos dolog, mert lassan már a témával foglalkozók sem ismerik ki magukat. Az AMD a tesztrendszerhez egy Athlon 4850e típusjelzésű processzort csomagolt, ez a kis fogyasztású BE-2400 magasabb órajelű változatának tekinthető. 2,5 GHz-es órajellel rendelkezik, 2 x 512 kB másodszintű gyorsítótára van, és maximális fogyasztása 45 watt (G2 stepping). A processzor egyik érdekessége, hogy a kis fogyasztáshoz nem csökkentették a feszültségét (1,25 V), ami vagy arra utal, hogy az AMD kiválogatja ezeket a példányokat, vagy arra, hogy a 65 nm-es gyártástechnológia végül beérett. A kis fogyasztású chip önmagában nem túl érdekes, de egy kis fogyasztásra tervezett platform részeként már sok mindenre jó lehet. És ha mindehhez hozzávesszük, hogy az Intel nem kínál energiatakarékos asztali chipet, akkor már érthető, hogy mire fel az igyekezet. Az Athlon 4850e itthon elméletileg 23–24 000 forintba fog kerülni, ezen az áron az Intel a Core 2 Duo E4500-at kínálja, ezért nem véletlen, hogy az AMD ezt a két processzort vetette össze saját belső dokumentumaiban.


Gigabyte MA78GM-S2H [+]

Az AMD a platform bemutatásához egy Gigabyte alaplapot is küldött, melynek típusa MA78GM-S2H. Egy microATX méretű alaplapról van szó, amely az AM2+ processzorok fogadására képes, és 780G északi híddal lett felszerelve. A processzor mellé összesen 16 GB memóriát társíthatunk, hogy erre miként képes, arról a Gigabyte-ot kellene kérdezni. Az alaplapon találunk IDE-csatolót, öt SATAportot, összesen nyolc USB portot és IEEE 1394-es aljzatokat is, illetve van rajta egy gigabites hálózati vezérlő és egy integrált hangkeltő is. Az északi és déli hídon passzív hűtőborda található, tehát a csend garantált.


A hátlap [+]

Talán a hátoldal lett a legérdekesebb, három különböző megjelenítő-kimenetet találunk: van analóg D-Sub, digitális DVI és HDMI egyaránt. A szokásos ki- és bemeneteken felül egy eSATA portnak is jutott hely, viszont a soros és párhuzamos portokat ne keressük, mert nincsenek hátulra kivezetve, de tűk formájában megtaláljuk őket a NYÁK-on.


Kellékek [+]

Az alaplaphoz csak egy leírást, néhány kábelt és meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t mellékelt az AMD, a Gigabyte valószínűleg ennél több eszközt csomagol hozzá, csak az AMD nem mindent küldött el.

Főbb paraméterek:


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés