Acer Aspire F15, a jó árú multimédiás

Az Acer középkategóriás, 15,6 hüvelykes notebookját teszteltük Kaby Lake processzorral.

Külső

Tavasszal mutatkozott be az Acer otthoni felhasználóknak szánt, Aspire F családja. Az új széria pontosan úgy illeszkedik a termékpalettára, mint az F betű az ábécébe. Az alsó kategóriás Aspire E-hez nagyon közel áll, a középkategória felső régiójában mozgó Aspire V viszont lényegesen fejlettebb nála. Annyira szoros az E és F család kapcsolata, hogy az F az E alapjaira épül, csak némi kozmetikai tuningot vetettek be nála.

Nálunk a legfrissebb, Kaby Lake processzoros, 15,6 hüvelykes Aspire F15 landolt, ami ugyanazzal az F5-573G kóddal érkezik, mint tavasszal bemutatott, Skylake-alapú elődje, amiből sejteni lehet, hogy nincsenek számottevő külső változások. Megkapjuk az Aspire E alapjaira épülő műanyag gépházat, amit a fedelén, illetve a billentyűzet környékén szálcsiszolt fémbetéttel dobtak fel. Ötféle színben lesz elérhető, fehérben, szürkében, kékben, vörösben és az általunk próbált feketében.

Belül matt felületű kijelzőt találunk, ami HD (1366x768) vagy Full HD (1920x1080) felbontású lehet. Szerencsére kerete is matt, de műanyag helyett kerülhetett volna ide is fém. Az Acer szokásos, 15,6 hüvelykes laptopokba szerelt billentyűzetét kapjuk az Enterrel szoros szomszédságban lévő Ű-vel és bal Shiftből kikanyarított Í-vel. Alatta, a numerikus pad miatt balra tolva hatalmas, integrált gombos touchpad terpeszkedik elegáns krómkeretben.

Csatlakozókiosztását is az E szériától örökölte az Aspire F, ami nem épp főnyeremény; minden lényeges konnektor balra elöl található, a két USB 3.0 aljzatot és a velük könnyen összetéveszthető HDMI kimenetet nagyon egymásra zsúfolták, az USB 3.1 Type-C kapu jelenléte viszont üdvözlendő. Az átellenes oldalra is került egy USB, igaz csak 2.0-s, és itt található az optikai meghajtó is, amit nem spóroltak ki a legvastagabb pontján közel három centiméteres gépházból.

Gondoltak a tisztességes akkumulátorra is, 62 wattóra a kapacitása, de sajnos a hűtőventilátorhoz hasonlóan ehhez a komponenshez sem lehet hozzáférni a fenéklemez leszerelése nélkül. Van viszont alul egy szervizfedél, melyen keresztül elérhetjük a két memóriafoglalatot, a 2,5 hüvelykes merevlemezállást és az M.2-2280 SSD foglalatot. Jellegzetessége az Aspire F-nek a fenéklemez érdes textúrája, ami szebbé varázsolja az egyszerű műanyagot, és ölben tartva a gépet némi extra stabilitást ad neki.

Hirdetés

Teljesítmény

A nálunk járt Aspire F15 legérdekesebb eleme a friss, hetedik generációs, tehát Kaby Lake alapú Core i5-7200U processzor. Egyelőre az új szériából csak ez a modell kapható idehaza, de idővel lesz majd Core i3-7100U és Core i7-7500U is. Tesztgépünk 2 x 4 GB memóriával és SSD+HDD kombinációval érkezett. A 96 GB-os flash tároló nem valami tágas, de a Windows 10 és pár fontosabb program azért elfér rajta, a többit az 1 TB-os HDD vagy az optikai meghajtó várja.

Termék megnevezése Acer Aspire F15 F5-573G
Processzor Intel Core i5-7200U – 2,5/3,1 GHz
Memória max. 64 GB – két DDR4 memóriafoglalat
Kijelző 15,6"-os 1920x1080, matt TN panel
Grafika Intel HD Graphics 620 – integrált
GeForce GT 940MX – opcionális különálló
GeForce GTX 950M – opcionális különálló
Adattároló 500/1000 GB HDD – SATA 3.0
96/128/256 GB M.2 SSD – SATA 3.0
Optikai meghajtó DVD-író
Kommunikáció Atheros ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.1, Realtek Gigabit Ethernet
Interfészek - 1 db USB 3.0 Type-C, Thunderbolt 3.0 kompatibilis
- 2 db USB 3.0
- 1 db USB 2.0
- HDMI és D-Sub képkimenet
- Ethernet port
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 6 cellás – 62 Wh
Méret 382 x 259 x 23-28,45 mm
Tömeg 2,4 kg-tól
Operációs rendszer Windows 10
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Aspire F15
Fogyasztói ár 250 000 Ft (8 GB RAM, 96 GB SSD, 1 TB HDD, GTX 950M, Win 10)
Garancia 2 év

Full HD, tehát 1920x1080 pixeles a kijelző, 15,6 hüvelykre szerintünk ez az optimális felbontás. Sajnos a panel benne nem IPS, hanem TN+film, de legalább matt felületű. Meghajtásáról nem csak az Intel IGP, hanem GeForce GT 940MX vagy GeForce GTX 950M is gondoskodhat, utóbbit GDDR5 memóriával kapjuk, így ha nem is a kijelző natív felbontásán, de azért tudunk játszani a legmodernebb játékokkal is. A konfigurációt Atheros ac-s Wi-Fi modul, Realtek Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.1 adapter, valamint a már korábban említett, 62 wattórás akkumulátor teszi teljessé. A leírt összeállítás ára Windows 10-zel 250 000 forint környékén mozog, de a széria árfekvése Skylake-alapú processzorral 140 000 forint alatt indul.

Balra az SSD, jobbra a HDD teljesítménye Balra az SSD, jobbra a HDD teljesítménye
Balra az SSD, jobbra a HDD teljesítménye [+]

Tesztalanyuk volt a második Kaby Lake processzoros laptop, ami a kezünk közé került. A kétmagos, négyszálas, 2,5 GHz-es alapórajelét egészen 3,1 GHz-ig felpörgetni képes Core i5-7200U teljesítményét külön cikkben elemeztük, a benne rejtőző HD Graphics 620 IGP-t is megnéztük közelebbről. A GeForce GTX 950M-mel is foglalkoztunk már korábban, ezúttal is az Asus N552-nél megismert, komoly szintet futotta. A Far Cry 4, vagy a Metro Last Light közepes, a Tomb Raider Ultra beállítás mellett is 30 fps fölötti értéket produkált Full HD felbontáson. Az SSD és a HDD teljesítményéről a fenti képek adnak képet, a legérdekesebb kérdésre, hogy miként viselkedett az Aspire F15 terelés alatt pedig máris jön a válasz...

Játéktesztek
1920x1080
Acer Aspire F15
GTX 950M
Asus N552
GTX 950M
Dell Inspiron 15 7000
GTX 960M
Acer V15 Nitro
GTX 960M
Civilization V
Max - 4xAA
50 47 60 52
Elder Scrolls V: Skyrim
Ultra beállíás
45 43 59 57
GRID 2
Magas - 4xAA
80 78 110 92
Far Cry 4
Közepes beállítás
32 32 43 35
Metro: Last Light
Közepes - 16xAF, noAA, normal Tess
39 37 46 42
Tomb Raider
Ultra beállítás
32 32 50 46

Azt már megszokhattuk az előző Core i generációknál, hogy a 15 wattos TDP fogyasztási kategóriába tartozó processzorok nyugalomban szinte semmit sem fogyasztanak, ez a Core i5-7200U-ra is igaz. Ami pedig nem fogyaszt, az nem is melegít, így a gépházon 23 °C-os szobahőmérsékleten kevesebb mint 30 °C-ot mértünk. A hűtés nem állt le teljesen, de nagyon csendesen dolgozott, még a merevlemez alapjárati motorhangját sem nyomta el.


Nyugalomban

A CPU-t terhelve azonnal 3,1 GHz-re ugrott az órajele, de a hűtés hangja csak fél perc hajtás után jelentkezett, és még ekkor is 20 dB alatt maradt, nagyjából a harmadik perc közepén emelkedett 21 dB-re. Ez még mindig nagyon csendesnek számít, gyakran látni olyan 15,6 hüvelykes laptopot, aminek a nyugalmi zajszintje ilyen. Félórás tesztünk során a hűtés már nem hangosodott tovább, a processzor tartotta a 3,1 GHz-et, miközben 76 °C-ig melegedett. A billentyűzeten 36 °C-os maximumot mértünk, ami kellemesen alacsony érték, a fenéklemez 40 °C-os maximuma sem vészes.


CPU-t terhelve

Az IGP-t is terhelve egyből lement a CPU részleg órajele 1,6 GHz-re, majd kisvártatva már csak 1,5 GHz-en ketyegett. Némi csalódást okozott ez a jelenség, mert a sokkal szerényebb hűtésű Asus ZenBook 3 sokkal komolyabb CPU órajelet mutatott. Nagyjából tíz perc kínzás után, 85 °C-os CPU hőmérséklet mellett 25 dB-re kapcsolt a hűtés, ami még mindig csendesnek számít. Félórányi hajtás után a billentyűzeten 43 °C-os maximumot mértünk, ez már kellemetlenebb, de elbújhat a fenéklemez 54 °C-os csúcsértéke mellett.


CPU-t és IGP-t terhelve

Az IGP helyett a különálló GeForce GTX 950M-et használva 3D megjelenítésre a központi egység már kisebb terhelést kapott, ezért órajele csak 2,5 GHz-ig csökkent, tehát a Turbo Boost nélküli szintre, ám korán örültünk, mert a tizedik perc környékén itt is jött az 1,5 GHz-es CPU-órajel. A grafikus kártya is visszavett egy kicsit, 1125 MHz-es turbó órajeléről az 1000 MHz-es alapra. A gépház néhány fokkal tovább melegedett, alul megközelítette a 60 °C-ot. A visszavett CPU-órajellel együtt már elég gyászos ez az eredmény, jobban tennék az Acernél, ha alaposabban felpörgetnék a hűtést.


CPU-t és grafikus kártyát terhelve

Gyakorlati tapasztalatok

Bár egy alsó kategóriás modell az alapja, az Acer Aspire F15 kifejezetten igényes laptop benyomását kelti; a fém a fedelén és billentyűzete környékén, a texturált felületű műanyag az alján, illetve a jó összeszerelési minőség megteszi a magáét. A nem túlvékonyított gépház egész masszív, nem horpad, nem nyöszörög, a felső fémréteg pedig a díszítés mellett merevíti is a fedelet. Egyetlen baja, hogy mágnesként vonzza az ujjlenyomatokat, amit elég nehéz letakarítani róla.

Szép feszes a zsanér, de sajnos nem lehet középen egy kézzel megfogva kinyitni a kellően nagy szögben elforduló fedelet. A Full HD felbontású kijelzőn sajnos első látása feltűnik, hogy TN paneles, nem olyan jók a színei és nem olyan egyenletes a megvilágítása, mint az IPS-es megoldásoknak szokott lenni. A 240 cd/m²-es maximális fényerőtől és 500:1 kontrasztaránytól sem estünk hasra, a matt felületnek viszont örültünk. Korrekten szóltak az Aspire F15 alulra helyezet hangszórói, de nem érték el a mai elit multimédiásoknál megszokott szintet. Rendben volt a maximális hangerő, de magasból túl sokat, mélyből semennyit sem kaptunk.

Az évek során egészen jó szintre ért fel az Acer notebookok billentyűzete, de ehhez kellett az is, hogy a konkurencia fejlesztése stagnáljon. Tesztalanyunknál a stabil gépház jó alapot ad a közepes nyomásút és a jól érezhető nyomáspont mellé, egyedül a fel-le kurzormozgatók lapos kialakítása nem tetszett nekünk. Természetesen van háttérvilágítás, nekünk nem fáj, hogy csak egyfokozatú. Rendben van a laptop touchpadja, bár a 15,6 hüvelykesekre jellemzően a numerikus pad miatt balra tolták, hogy a szóköz alatt maradjon. Mérete hatalmas, felülete sima, így izzadt ujjal az ideálisnál csúszósabb lesz. Gombjait a nyomófelületbe integrálták, most még az ideálisnál nyersebben jártak, de idővel valószínűleg bekopnak majd.

Korábbi tesztünkben körvonalazódott már, hogy a hetedik generációs Core i processzorok, bár gyökeres újítást nem tartalmaznak, a finomítások révén csökkent a fogyasztásuk. A 62 wattórás akkumulátorral nyugalomban, minimális fényerő mellett majdnem tizenhárom órás üzemidőt mértünk, ami 5 watt alatti fogyasztást jelent. Nagyfelbontású videót lejátszva nyolc óráig volt elegendő az energia, amikor viszont a CPU és a GPU is odatette magát, kevesebb mint másfél óra után nyúlhatunk a töltőért. Pedig a GeForce GTX 950M ilyenkor vissza is vett a teljesítményéből úgy 20-25%-ot, hiába kapcsoltuk ki az energiakímélő Battery Boostot. A teljes akkutöltés valamivel több mint két órát vett igénybe, de egy óra után már 70% körül tartottunk.

Értékelés

Már amikor először találkoztunk az Aspire F15-tel az Acer blog kapcsán, szimpatikus notebooknak tűnt, a teszt alatt alaposabban megismerkedve vele ez az érzés tovább erősödött, legalábbis a fizikumával kapcsolatban. Igaz, hogy az egyszerű Aspire E az alapja, de a fémbetétek és az érdes fenéklemez a kiváló összeszerelési minőséggel és a masszív gépházzal párosítva nagyon jól sült el. Egyetlen kivetnivalót a túl szorosan összezsúfolt csatlakozók jelentik, melyekért részben – de főképp a jövőre való tekintetben – kárpótol az USB 3.1 Type-C aljzat.

Azt, hogy spórolós modellről van szó, csak a kijelzőn éreztünk, ami ugyan nagyon helyesen Full HD-s és matt felületű, de csak TN+film paneles. A billentyűzet és a touchpad rendben van, a hangzás is megteszi, az akkumulátor pedig kellően nagy, viszont nem egyszerű kiszerelni. A memóriához és merevlemezhez ugyanakkor könnyen hozzáférhetünk, az M.2  foglalatért pedig piros pont jár.

Dicsérni akartuk a friss, hetedik generációs Core i platformot is, de csalódtunk benne, ezért viszont nem az Intel, hanem az Acer a felelős. A teljesítménnyel nincs baj, legalábbis addig, amíg nem melegszik fel a rendszer. A halk, de nem elég hatékony hűtés miatt erre tíz percen belül számítani lehet, ha a CPU mellett a grafikus alrendszert is használjuk, és bár éppen ezért van a motorházfedél alatt egy GeForce GTX 950M is, de a CPU lassulása miatt nem tudjuk majd maradéktalanul kiélvezni a tudását játékban. Így aztán lehet, hogy érdemes inkább az olcsóbb, szerényebb grafikus alrendszerű modelleknél maradni.

Az Aspire F15 család ára 140 000 forint alatt indul, hetedik generációs Core i-ből viszont egyelőre az i5-7200U a legkisebb, ami GeForce GT 940MX-szel, 4 GB memóriával, 1 TB-os HDD-vel és Windows nélkül is 185 000 forintot kóstál. A nálunk járt modell GeForce GTX 950M-mel, 96 GB-os SSD-vel, 1 TB-os merevlemezzel, 8 GB memóriával és Windows 10-zel már 250 000 forint körül megkapható, ami egyáltalán nem rossz árazás a konkurenciát figyelembe véve. Szívesen adnánk ajánlott címet az Acer Aspire F15-nek, de ehhez kellene egy jobb hűtési beállítás, ami nem szól bele a teljesítménybe és nem hagyja felforrósodni a gépházat.

rudi

Az Acer Aspire F15 notebookt az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények