Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #519 üzenetére

    Igazából attól függ, hogy mi a célod. A jelenlegi technológiával szerintem a cat6a is pénzkidobás. Mármint internet nincs 10Gbps még, az átlag lakosnak max 1Gbps, ami elérhető. Ha megcsinálod a belső hálót 10Gbps-re, akkor kell hozzá 1200MB/s-es SSD, amivel ki tudod hajtani. Nem olyan drágák már ezek az SSD-k, viszont kicsi a tárolókapacitásuk. Mondjuk ha teleírsz egyet, akkor 240GB olyan 3 és fél perc alatt megy át rá az adat. Ugyanez a most jellemző 1Gbps-es hálózaton 33 és fél perc, szóval fél órát nyersz vele 240GB másolásakor. Árban a dolog attól függ, hogy hány gép van a hálón. Ahhoz, hogy meglegyen a sebesség mindegyiknek legalább core i5-nek kell lennie, gépenként saccra +100k költség az 1Gbps-hez való gépekhez képest, plusz a hálókártya még 100k, a switch pedig olyan 2-400k lehet, de inkább akkor már 400k-ért vennék, hogy ne azon spóroljunk. Az egész tehát 400k a switch-ért + 200k / gép. Ha úgy szórják utánad a pénzt, akkor költhetsz 1-2 millát hálózati eszközökre, aztán megoldható, hogy az otthoni belső hálód 10Gbps-es legyen. Értelmét én viszont nem látom, mert mit másolnál rajta, aminél számít, hogy 3 perc, vagy fél óra? Ha egy átlag fullHD filmet másolsz, akkor az 3 másodperc vs fél perc. Ha blue ray-t, akkor 20 másodperc vs 3-4 perc. Akkor lenne értelme az egésznek, ha nagy mennyiségű adatot kell gyorsan eljuttatni egyik helyről a másikra. Pl ha vannak otthon szervereid, van valami nagyobb tudományos adat, pl meteorológiai adat, amit szét kell osztani közöttük, hogy dolgozzák fel, stb. Kétlem, hogy egy átlagos családi házban ez a jellemző. Ha jobban elterjed a 4k, akkor is 25Mbps elég egy film stream-eléséhez, a teljes filmet átmásolni egy másik gépre, meg tökmindegy, hogy pár másodperc vagy fél óra. Ha valaki hoz egy lemezt, hogy másolj le neki mindent, akkor meg úgyis bekötöd sata portra, szóval ahhoz sem feltétlen kell a hálózat. Szóval én egyedül akkor látom jelenleg értelmét a 10Gbps-nek otthonra, ha otthon dolgozol nagy menyiségű adattal, pl filmeket vágsz, valami tudományos projekten dolgozol, stb. Ez annyira nem életszerű, mert inkább céges környezetben jellemző az ilyesmi, de nem lehetetlen. Egyébként én elégnek tartom jelenleg az 1Gbps-t átlag otthon felhasználásra. Valószínűleg olyan nagyot ez nem fog változni a következő évtizedben, mert hiába lenne mondjuk diginet 10000 vagy ilyesmi, a szerverek úgysem fogják 2-500MB/s-nál gyorsabban küldeni az adatot, és akkor nagy szerencséd van. Én pl nemrég szedtem le egy 15GB-os virtuális géphez való fájlt, és 3 óráig tartott az 500-as nettel, mert alig csordogált az adat a szerverről. Ezek olyan dolgok, hogy csak hosszú távon fognak megváltozni, szóval szerintem jelenleg a cat6 vagy cat5e és 1Gbps elég átlagos otthoni felhasználásra, később talán 10 év múlva elképzelhető, hogy átáll mindenki a cat6a-ra és a 10Gbps lesz az elterjedt, vagy valahol közte, pl 2.5Gbps, 5Gbps. Ha a következő 5 évre akarsz tervezni, akkor elég a cat6, ha a következő 10+ évre, akkor meg a cat6a. A cat7, cat8 stb. neked otthonra nem fog kelleni a következő 25 évben. Ahogy nézem a cat6a-hoz lehet kapni fali aljzatot: [link], szóval nem muszáj már keystone-al megoldani, ha hosszú időre előre tervezel. Amikor én csináltam néhány éve, akkor még nem volt, mondjuk én akkor is keystone-al csináltam volna, mert speciálisak voltak az igényeim. Ha megy vele párhuzamosan villany vezeték, akkor ajánlott árnyékolni. Valszeg a porszívó lesz a legnagyobb fogyasztó olyan 1-1.5kW-al, ami rá lesz kötve. Az UTP árnyékolatlan, az S/FTP ami meg elég rendesen le van árnyékolva. Közte van egy csomó másik kategória, de ha lehet, akkor én az S/FTP-t ajánlanám. Ha cat6a-t csinálsz, akkor olyat, ha meg nem, akkor cat6-ot vagy cat5e-t. Lényegi különbség az utóbbi kettő között annyi, hogy rövidebb szakaszon a cat6 esetleg el tud érni 1Gbps feletti sebességet is, de ennek a megfelelő hálózati eszközök nélkül semmi jelentősége, és ha 1Gbps-nél gyorsabb sebességre akarsz váltani, akkor a kábelt a legolcsóbb lecserélni, úgyhogy nem azon fogsz spórolni. A cat6-os és cat5e-s aljzatok jók cat6a kábelhez is, de sebességben csak 1Gbps-t tudnak majd, úgyhogy ha később váltasz 1Gbps-nél gyorsabb sebességre a hálózati eszközöknél, akkor cserélni kell majd az aljzatokat, a kábel viszont maradhat ugyanaz, már ha cat6a-t teszel a falba. Árnyékolt kábelhez való aljzatot vegyél. A kábel pedig legyen tömör rezes fali S/FTP kábel.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák