- Kábeleket és csövezést rejtő "kirakatház" a GameMax logójával
- Felvarrták az Arctic rackmount rendszerekhez szánt CPU-hűtőjének ráncait
- Háromféle kivitelben, és nem kis kapacitásokkal jönnek a Micron 6550 ION SSD-i
- Már a Samsung sem szolgálja ki modern AI lapkákkal Kínát
- Havazáshoz igazított kiadás kap a Steam Deck OLED
- Melyik tápegységet vegyem?
- ASUS ROG Ally
- Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Mini-ITX
- Milyen SSD-t vegyek?
- Házimozi belépő szinten
-
PROHARDVER!
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Yutani
nagyúr
Néhány napos hír a Fuadzillán:
Írta Fuad Abazovic
2010.08.27.A Fusion 6 éves technológiával száll harcba a Sandy Bridge ellen
A Bulldozer rizikós architekúra az AMD számára. Az AMD egy időben készít 32nm CPU-t egy még nem bizonyított, új és kockázatos gyártástechnológiával, valamint egy teljesen új processzormagot, amilyet már évek óta nem csinált. Amikor ezeket a dolgokat egyszerre csinálod, benne van a bukás lehetősége. Az AMD lehet, hogy mázlista lesz ezúttal, és reméljük, hogy több szerencséje lesz, mint amikor átálltak a 65 nm-re és a natív 4 magos K10-re. Ahogy bizonyára emlékeztek, az az átállás minden volt, csak nem sima.
A leginkább sokkoló jelentés a sorrendben második Fusionról érkezett, mely szerint az alapjául szolgáló CPU mag a nagybecsű K8. Az első Fusion a Bobcat-re épít, ami az AMD válasza az Atomra, és az első Fusion-ös Ontario notebook a jövő év elejére vátható.
Térjünk vissza a K8-ra. A K8 hivatalosan 2003. szeptember 23-án jött ki, és az első asztali verzió 2004. elején érkezett meg. Ha kiszámolod, ez a processzormag több, mint 6 éves, és 130 nm-en indult. A Llano 32nm-es, ami azt jelenti, hogy a tranzisztor mérete a töredékére csökken és a fogyasztása is jelentősen mérséklődik, de még egyszer, a K8 teljesítménye nem túl bíztató ha tudod, hogy a Llano-t a Sandy Bridge monolitikus chipje ellen szánják. Kiegészítésképpen: ez az jelenti, hogy a jó öreg K8 chipet 1/16-ot részére kicsinyítik az eredetihez képest, amelyet 130 nm-en adtak ki. Ez egy egyszerű mód a sokkal fejlettebb gyártástechnológia lenyűgöző előnyeinek illusztrálására.
A Sandy Bridge az Intel második generációs Core architektúrájára épül, támogatja az automatikus túlhajtást és frekvencia állítást a CPU és GPU részére egyaránt, de a K8 nem rendelkezik ilyesmivel.
Lehet, hogy az AMD előhúz egy ászt és a világ elé tárja később, hogy a K8 magot alaposan átdolgozták és felkészítették 2011-re, de kételkedünk abban, hogy be tudnak hozni 6 évnyi CPU fejlesztést. Egyszerűen nincs elég mérnökük erre, mivel a legtöbben a Bobcat-en és a Bulldozeren dolgoznak, amelyek teljesen új chipek.
A Llano egy igazi átmeneti terméknek látszik, amely bizonyítja a befektetőknek, hogy a CPU és GPU egy chipen megvalósítható, gyorsabb lesz grafikában, mint a Core i 2000 sorozat, más néven a Sandy Bridge. Az AMD már dolgozik a következő generációs Fusion-ön, ami a K8-nál jobb belsővel rendelkezik. Mondjuk azt, hogy a Bulldozer könnyedén házasítható a Radeon 6000 grafikus maggal, és 2012-ben kaphatunk valami tisztességes teljesítményű megoldást.
Szükséges arra emlékeztetni bárkit is, hogy ez a harmadik alkalom, amikor az AMD megpróbálja megcsinálni a Fusiont? Emlékezzünk csak az eredeti Fusionre és a későbbi Swift magokra, amelyek titokzatosan eltűntek az AMD ütemtervéről. A Fusiont már 2006-ra ígérték, de még mindig nem érkezett meg.
[ Szerkesztve ]
#tarcsad
-
Oliverda
félisten
Csak azt ne mondd hogy értékes időt fordítottál ennek az elektronikus hulladéknak a lefordítására...
Amúgy akkor már akár azt is írhatta volna, hogy K7-re épül mert a K8 arra épült a K10 meg a K8-ra a K10.5 meg a K10-re. A K10.5 erősen továbbfejlesztett verziója lesz a Llano. Tehát ez kb olyan mintha az mondaná valaki hogy én a dédapám fia vagyok.
Amúgy valszeg a Llano CPU része nagyobb előrelépés lesz a K10.5-hez képest mint a K10.5 volt a K10-hez képest.
Llano core: potentially superior to Nehalem - clearly!... yes i believe so!.. 32B fetches with (if the announcement about improved fetch materializes) similar branch/loop handling as Nehalem, much better execution with cluster design and 6 ports for execution units with an augmented (84 to 72 entries meaning an augment of ~15% in the instruction window(ROB) along with many tweaks allover, how difficult would be to push that to +20% performance over Deneb ?) instruction window on par with Nehalem, improved(much?) memory fill with forwarding schemes and disambiguation close or on par with nehalem.. yet clearly bottlenecked at decode with only 3 decode slots( it doesn't but only if it could borrow the o-o-o decode slots of BD ! )... but its "balanced" and clustered nature should make it much more clock friendly than Nehalem... I wouldn't be surprised if the gain is close to 20% comparing core to core at the same clock with K10... also considering "turbo" and power management... It should mark the end of the narrower(3 wide) and faster single thread core processors... yet i hope we will see an improved Llano2...
Inkább ezt fordítsd le legközelebb.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Oliverda
félisten
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Oliverda
félisten
CPU / GPU Industry Dynamics and Technologies
Chekib Akrout, Senior Vice President, AMD - September 1, 2010
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Yutani
nagyúr
Ezt az anyagot olvasva a LLanoról, kicsit árnyalódott bennem a kép: tehát kicsit tweakelt K10.5 magra épül, viszont a memória vezérlő át lett dolgozva a a GPU kiszolgálásához, és tűmogatja a magas órajelő DDR3 memóriákat. Ez pedig dual channelben gyakorlatilag egy 128 bites memória interfészt jelenthet a GPU felé, persze ezen osztoznia kell a CPU-val, de egy ügyesen megoldott MC szépen etetheti mindkettőt. Lásd előzetes Sandy Bridge GPU tesztek. Úgy néz ki, az Intelnek már sikerült megoldani a GPU etetését, és nem várok kevesebbet az AMD-től sem.
[ Szerkesztve ]
#tarcsad
-
Yutani
nagyúr
Azért hozzá kell tenni, hogy az AMD megint lemaradásban van, mert a SB nemsokára itt van, a Llano meg valamikor a 2011 H1-ben érkezik, ami testvérek között is 5-11 hónap. Sok... Ja, és akkor az Intelnek már piacon van egy ideje a Core i5 integrált GPU-s vacka, amivel megint csak piacot von el a Llanotól.
#tarcsad
-
Oliverda
félisten
"Certainly it will be an improvement over the current Phenom II parts (just barely), but it will get nowhere near Nehalem or Sandy Bridge performance."
Hát ha tényleg bejön a 15-20% akkor sok helyen igencsak ott lehet majd a Nehalem sarkában.
Yutani:
A Sandy Bridge januárban mutatkozik be a Lliano pedig jelenlegi állás szerint március-április környékén. Tehát ez legrosszabb esetben is ez csak 4 max 5 hónap pluszt jelent. A jelenlegi Core i5 integrált GPU-s vacka pedig gyakorlatilag semmit pluszt nem nyújt egy jobb alaplai IGP + CPU párossal szemben. Esetleg fogyasztásban kedvezőbb ami meg a mobil vonalon számít. Viszont az utóbbi időben pont teret nyert az AMD a mobil vonalon. Ergo ebből is látszik, hogy a piacot annyira nem hatotta meg annyira a G45-os lapka CPU nyákjára való integrálása. Persze az Intel-nek biztos gazdaságosabb mert valszeg olcsóbban gyártható mint az előző IGP-s platform.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Oliverda
félisten
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
#95904256
törölt tag
válasz Tibicsucsu #6874 üzenetére
286...
-
#95904256
törölt tag
válasz Tibicsucsu #6877 üzenetére
Eh... Azt hittem szándékos volt.
1 EUR ~ 286 HUF -
davi1x
csendes tag
Itt egy interju Leslie Sobon-nal az ontario-ról:[link]
-
Oliverda
félisten
”Bulldozer” 20 Questions, Round Three
Yutani, itt a fordítani való.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Hakuoro
aktív tag
Part of the Clouds: AMD Fusion APUs Ideal for Cloud Clients
Van két videó is![ Szerkesztve ]
-
Hakuoro
aktív tag
-
TESCO-Zsömle
félisten
Üdv.
Nem is tudom, hova kéne írnom ezt a kérdést...
Ugye szó volt róla, hogy a Llano-val együtt új Catalyst jön, ami képes lesz (Radeon diszkrét esetén) komoly eneriagazdálkodási pluszt nyújtani (altatni a kártyát). Én arra lennék kíváncsi, hogy ez a dolog működni fog-e profi grafikus kártyával (FirePro) is, vagy csak a konzummal?
Köszönöm!
ON.
[ Módosította: lezso6 ]
Sub-Dungeoneer lvl -57
-
Oliverda
félisten
válasz TESCO-Zsömle #6887 üzenetére
Még pár hónap és lesz erre is válasz.
"...ami képes lesz (Radeon diszkrét esetén) komoly eneriagazdálkodási pluszt nyújtani (altatni a kártyát)"
Egyelőre még arról sincs semmilyen csak kicsit is hivatalosnak nevezhető információ hogy ez így lesz.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
TESCO-Zsömle
félisten
válasz Oliverda #6888 üzenetére
Értem, de a logika azt diktálja, hogy ennek így kéne lennie, mivel ez az egyetlen plusz, ami az asztali szegmensbe (is) villantható. Ugye Intel tiltja az Optimust mobil vonalon, asztali szegmensben fel se merül a lehetőség, AMD-nél ziccer van, le kéne ütni.
Viszont a profi kártyák -tudtommal- nem Catalyst-et kapnak, ezért is kérdeztem, mivel az AMD az átdolgozott Catalyst-tel ígéri a fejlesztett energiagazdálkodást.
sz: Aztán persze lehet, hogy az IGP-nek tökmindegy, milyen diszkrét kártyát kapsolgat, bármivel meg tudná tenni, csak rászűr, hogy mi van benne, mint a Phys-X kapcsán az nV drivere is tette...
[ Szerkesztve ]
Sub-Dungeoneer lvl -57
-
Oliverda
félisten
válasz TESCO-Zsömle #6889 üzenetére
Annak ellenére, hogy a logika ezt diktálja még egyáltalán nem biztos, hogy meg is csinálják.
Az hogy a processzorban található GPU CF-ben menjen a diszkrét kártyával majd minden bizonnyal olyan kártya kell ami a shader-ek számában megegyezik az APU-jéval. Így eléggé lekorlátozódna a választási lehetőség.
A bármilyen diszkét kártya lekapcsolgatása pedig nem biztos hogy megéri a nyűglődést meg az esetleges további hibaforrásokat. Egyrészt akkor az alaplapra kellene majd csatlakoztatni a megjelenítőt és a képkockáknak valahogy el kell jutniuk a diszkrét kártyáról az APU frame bufferjébe ami idő (ergo lassabb lesz az egész,[link]). Mindezzel max olyan 1x wattot lehet megtakarítani mivel idle-ben manapság már elég keveset esznek a Radeon-ok. Ráadásul a megtakarított 1x wattot valszeg ugyanúgy megkajálja a proci GPU része. Vagy ha ez még valamivel kevesebbet is fogyaszt hasonló állapotban, akkor sem várható jelentős eltérés. Pár wattért cserébe viszont bejöhet a képbe néhány hibalehetőség (plusz a már feljebb említett lassulás). Tehát egyáltalán nem biztos hogy megéri majd ezzel szórakozni asztali vonalon. Sokféle alaplap, sok BIOS verzióval meg sok eltérő diszkrét VGA-val. Csak össze kell ezeket szorozni és máris kijön jó pár kombináció melyek újabb hibalehetőségeket rejthetnek magukban.
Hasznosabb és egyszerűbb lenne ha a prociban található GPU mondjuk fizikát számolna miközben a diszkrét végezné a grafikai számításokat.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
TRitON
aktív tag
Az elmúlt hónapok hozzászólásainak végigolvasása után pár dolgot fontosnak tartok kiemelni.
Le a kalappal, az Ontario első ránézésre bitangjól sikerült. Lehet tudni esetleg arról valamit, hogy desktop/miniPC fronton fog-e indulni? Amúgy ránéztem a dieshotra és marhajól látszik, hogy ez egy GPU mellé növesztett CPU...
A Bulldozerről. Mint ahogyan Ti is, én is nagyon kíváncsi vagyok, mit sikerül villantani. Viszont amiről sokat vitatkoztatok, az a C2C teljesítmény az Intel azonos kategóriájú processzoraival.
Manapság a teljesítmény mellett nagyon fontos muató lett a fogyasztás is, vagyis az, hogy 1 óra OCCT alatt hány rántottát lehet megsütni a processzoron. Ugye, mivel a legtöbben nem processzor által leadott hővel készítjük a reggelit, ennek a számnak a nullához kellene tartania. Mint bizonyára sokatoknak ismeretes, az órajellel (nagyjából) egyenesen arányosan növekszik egy integrált áramkör fogyasztása. A processzorban lévő tranzisztorok (FET-ek) számából, a kapuelektródák átlagos bemeneti kapacitásából és az órajelenkénti átlagos jelváltások számából meghatározható az integrált áramkör fogyasztása. Ezalapján igenis számít a C2C teljesítmény, legalábbis a fogyasztás szempotjából. Márpedig ha a piac továbbra is ilyen irányban halad és valóban egyre fontosabb a fogyasztás és ezáltal a környezettudatosság (RoHS meg a többiek), akkor nem mindegy, hogy egy processzor az adott feladat elvégzéséhez 1 vagy 3 kWh villamos energiát fogyaszt.
Miért írtam ezt le? Nézzétek meg a Deneb magot. Majdnem ugyanannyi tranzisztorból áll, mint a négymagos Bloomfield i7-esek. Ott van a Thuban és a Gulftown: szintén. Fogyasztásuk is hasonló, magméretük is hasonló, teljesítmény terén mégis hatalmas köztük a különbség. Persze most lehet mondani, hogy az Intel mennyivel drágább, de...Nagyot kell alakítania az AMD-nek, annyi biztos. Van mit behoznia...
Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...
-
Oliverda
félisten
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
TomiLi
addikt
Bulldozer "hírek".... [link]
Ha volt már külföldi oldalról, akkor sorry!
Bogyorisz
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Bréking :
AMD Llano sample ... órajel ismeretlen
3D Mark Vantage default - 2826 pontSenki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
toldy
őstag
Nem tűnik rossznak - bár én azért többet várok tőle - igaz az órajelek ismerete nélkül. Illetve itt most vajon csak az apu gpu része számolt vagy van egy kis intelféle csavar és a cpu rész is besegített ( jobban örülnék ha csak a gpu, bár feltételezem az). Egyébként hova várható a LIano grafikus teljesítménye? ( 5550-gt220 szint ?)
[ Szerkesztve ]
Az élet nem habostorta.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az az igazság, hogy a tesztgépről semmit sem tudni. Csak a látott eredményt kaptam meg, de elég nagy titokban van a rendszer, így nehéz pontosabb paramétert szerezni. Egyelőre a bemutatók mennek a partnereknek. Majd ha elkezdődik a tesztgépek tervezése, akkor több adat is kiderülhet.
Az eredmények alapján HD 5550 és 5570 között van. Persze az órajel nagy kérdés, és az is, hogy milyen memóriák voltak mellette. Egyelőre ez a pontszám van, de semmi adat nincs mellé, így csak találgatni lehet.Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
dezz
nagyúr
"Nézzétek meg a Deneb magot. Majdnem ugyanannyi tranzisztorból áll, mint a négymagos Bloomfield i7-esek. Ott van a Thuban és a Gulftown: szintén. Fogyasztásuk is hasonló, magméretük is hasonló, teljesítmény terén mégis hatalmas köztük a különbség."
Deneb, Thuban: 45nm SOI
Bloomfield: 45nm HKMG Bulk
Gulftown: 32nm HKMG BulkNézz utána, mi az a csíkszélesség és HKMG...
Egyébként meg a Bloomfield többet fogyaszt, mint a Deneb."Nagyot kell alakítania az AMD-nek, annyi biztos. Van mit behoznia..."
Bulldozer, Llano: 32nm HKMG SOI
Az architekrúrális feljesztések mellett.ps.
die =/= mag
die = lapka[ Szerkesztve ]
-
Oliverda
félisten
”Bulldozer” 20 Questions, Round Four
"Well, as we have said before, we are not revealing some things until launch (clock speeds, cache sizes, pricing, benchmarks or the launch date) but I can say that from a clock speed perspective the base clocks speeds will be very competitive in our opinion."
Meglesz az a 4GHz+ alapórajel úgy érzem.
"As you are aware, when we initially designed “Bulldozer,” we were working with a more modular processor design. The original “Bulldozer” design was 45nm. But as development progressed, it became clear that the 45nm design that we had been working on was not going to be as competitive as we would have liked."
Pedig ugye 45nm-en lassan már meglesz a 3,3GHz haz maggal 125W TDP mellett... Ezek alapján elég ütősnek kell lennie a 32nm-nek.
[ Szerkesztve ]
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Melyik tápegységet vegyem?
- ASUS ROG Ally
- Autós topik
- World of Tanks - MMO
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Ukrajnai háború
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Ingatlanos topic!
- További aktív témák...
- Intel Core i7-7700K (8M Cache, up to 4.50 GHz) OEM Processor!
- AMD Ryzen 5 2600 6-Core 3.4GHz (up to 3.9 GHz)OEM Processzor!
- AMD Ryzen 5 1600 6-Core 3.2GHz (up to 3.6GHz) AM4 OEM Processzor
- AMD FX-8320 8-Core 3.5GHz AM3+ Processzor
- AMD Ryzen 7 5700X3D 3.0GHz (96MB Cache, up to 4.1GHz) OEM AM4 Processzor!
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest