Hirdetés

Xiaomi TV Q2: megfizethető QLED tévét teszteltünk

Nálunk járt a 4K felbontású, Google TV rendszerrel rendelkező, középkategóriás Xiaomi televízió.

Xiaomi TV Q2

A Xiaomi Magyarországon is jelen van egy ideje televízióival, mi is teszteltünk korábban már néhány modellt. Ugyanakkor tény, hogy e termékkategóriában egyáltalán nem építettek ki olyan széles választékot, mint például a telefonos szektorban, de azért így is kijönnek néhanapján egy-egy új modellel.

Xiaomi TV Q2
Xiaomi TV Q2

Most a Xiaomi TV Q2 névre hallgató készülék érkezett szerkesztőségünkbe, amelynek a 65 hüvelykes változatát néztük meg. Ez egy középkategóriás televízió, legalábbis az ára alapján, és nagyon kíváncsiak voltunk, hogy hogyan teljesít, ez ugyanis az a kategória, amely elfogadható ára miatt sok ember érdeklődését felkeltheti.

Dizájn

Mivel ma már nincsenek ívelt televíziók, így a Xiaomi TV Q2 is a sík modellek táborát erősíti. Az általában alkalmazott fekete helyett ezüstszínű borítást kapott, amivel azért egy kicsit kilóg a sorból, azaz a legtöbb hasonló, középszintű televízió közül. Ezzel a színezéssel a megszokottnál picit futurisztikusabb hatást kelt, emiatt viszont egy rusztikusabb, kifejezetten régies hangulatú szobába nem biztos, hogy ez a legjobb választás.

[+]

A szabványos VESA konzol segítségével a falra is felakasztható képernyőt két apró, a széleken elhelyezett talpacska tartja, ami egy régóta jól bevált, olcsó megoldásnak számít, persze ezek a készülékház döntését vagy forgatását nem teszik lehetővé. A ki- és bemeneteket a hátlapon helyezték el, és került ide három HDMI 2.0, két USB 2.0, egy-egy kompozit, Ethernet, illetve 3,5 mm-es analóg és digitális audió port. Valamint magától értetődően a fizetős digitális tévéadások dekódolásához szükséges CI+ slotot sem spórolták le róla.


[+]

Főbb paraméterek
Xiaomi TV Q2
Panel 10 bites (8 bit + FRC) QLED VA LCD
Képfrissítési ráta 60 Hz
Háttérvilágítás Direct-LED
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás 4K, Ultra High Definition (3840x2160 képpont)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 13,4 ms
Maximális fényerő ~654 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid
Hangbeállítások Standard, Movie, News, Game, Custom
Hangrendszer 2.0 csatornás, 30 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 3 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, optikai digitális audió, analóg audió, kompozit, Ethernet, CI+ 1.4 slot
Extrák Google TV, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, hangalapú vezérlés, médialejátszó, HDR, Wi-Fi 802.11.ac, Bluetooth 5.0
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 154 watt, készenléti üzemmódban: 0,23 watt
Méret Talp nélkül:1450,5 x 843,7 x 87,3
Talppal: 1450,5 x 907,5 x 318,8 mm
Tömeg Talp nélkül: 18,2 kg
Talppal: 18,6 kg
Gyártó honlapja www.xiaomiofficial.hu
Termék honlapja Xiaomi TV Q2
Fogyasztói ár kb. 290 000 forint

Képminőség

A készülékbe egy 65 hüvelyk képátlójú, 3840x2160 képpontos kvantumpontos VA LED LCD, azaz QLED panel került. A QLED technológiáról már számos alkalommal írtunk korábban, például itt, úgyhogy most csak röviden a lényeget összefoglaljuk: bár az elnevezésből arra lehetne következtetni, hogy a QLED esetében a riválisok által favorizált OLED továbbfejlesztett verziójáról van szó, erről szó sincs, a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik.


[+]

A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez papíron igen tiszta színárnyalatok megteremtését teszi lehetővé úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan csökken a zavaró tükröződés mértéke.

Hirdetés

[+]

Mivel egy alapvetően LED háttérvilágításra épülő LCD technológiáról van szó, ebből fakadóan elméletileg nincs lehetőség a tökéletes, azaz 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal végtelen valós kontrasztarány megteremtésére. Ez pedig a fénymérővel végzett vizsgálataink során be is bizonyosodott. Nagyjából 6000:1 natív kontrasztot tudtunk belőle kipréselni, ami jó értéknek számít a folyadékkristályos modellek között. A kontrasztosság szemre is jónak tűnik, így nem igazán láttuk értelmét bekapcsolni a kontrasztjavítás funkciót, aminek hatására ugyan markánsabbnak tűnik a különbség a világos és sötétebb tartalmak között, azonban a finomabb képrészletek ilyenkor eltűnhetnek.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A televízió támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését. Vizsgálataink alapján a maximális fényesség 654 cd/m², és a HDR effektus érzékelhető is. Viszont tény, hogy ma már azért akadnak olyan televíziók, amelyek e téren lényegesen jobban teljesítenek, azonban azok jellemzően drágábbak is. A háttérvilágítást biztosító LED-eket rács alakzatban helyezték el a képernyő mögött, azonban az ezek által generált fény eloszlása távolról sem homogén. Az egyes képernyő-tartományok fényereje közötti különbség elérheti a 14,5 százalékot, ami a mai mezőnyben közepes értéknek számít. Emellett az is igaz, hogy enyhe felhősödés bizony a hétköznapi használat során is feltűnhet.

[+]

A színek megfelelő beállítások mellett szépek, természetesek, ám tény, hogy enyhe fátyolosság mindig érzékelhető, pláne, ha egy OLED televízióval hasonlítjuk össze. A betekintési szög terén közepesen teljesít, hiszen olyan 160 fok környékéről már látványosan kezdenek fakulni az árnyalatok, azonban invertálódástól szerencsére nem kell tartani. A mozgásmegjelenítés során bele lehet futni enyhe szaggatásba, akadásba viszonylag gyakran, azonban ezen hatékonyan lehet segíteni az interpolációs eljárás aktiválásával. A Leo Bodnar műszerrel végzett méréseink során kiderült, hogy az input lag 13,4 ms. A termék maximális képfrissítési rátája 60 Hz, a FreeSync és G-Sync eljárások használatát nem támogatja, tehát játékra nem ez a legjobb választás.

Képbeállítások

A készüléket hat előre programozott képmóddal látták el, melyek a már bevált módon kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól színhőmérsékletükben, kontrasztjukban, színpontosságukban, azaz képvilágukban. Ennek köszönhetően ezúttal is jó eséllyel találhat mindenki köztük olyat, amelyik passzol az elvárásaihoz, vagy kiindulási alapnak jó lehet. A profilok nevükkel jelzik, hogy milyen tartalmakhoz szánják őket, viszont e terminusokat valamiért nem fordították le angolról magyarra.

Profil/beállítás Game Monitor Movie Sport Standard Vivid
Fényerősség (fehérpont) 428,4 cd/m² 427,6 cd/m² 404,6 cd/m² 429,2 cd/m² 434,9 cd/m² 397,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0757 cd/m² 0,0751 cd/m² 0,0762 cd/m² 0,076 cd/m² 0,079 cd/m² 0,0764 cd/m²
Kontrasztarány 5655,9:1 5692,1:1 5311,9:1 5649,9:1 5504,4:1 5201,3:1
Legnagyobb delta E 5,1 4,44 4,41 4,44 11,38 16,83
Átlagos delta E 2,77 2,28 2,42 2,79 2,55 4,84
Színhőmérséklet 10 700 K 10 700 K 6300 K 10 600 K 10 500 K 10 600 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, és többé-kevésbé sikerrel is jártunk. A csúcs delta E 1,35, míg az átlagos csupán 0,22 lett, ezek pedig remek eredménynek számítanak. A fényerő 238,2 cd/m² lett 0,0403 cd/m² feketeszint mellett, így a natív kontraszt 5935,7:1. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 124,5 százalékban fedi az sRGB színteret, ami az átlagosnál jobb eredmény, ráadásul ezen belül a számottevő pontosság 99,5% ami viszont kifogástalannak számít.

Színpontosság
Színpontosság [+]

LG UR9 – színhelyes beállítások
Képmód Monitor
Háttérvilágítás 56
Global dimming Off
Intelligent Switch Off
Fényerő 46
Kontraszt 50
Telítettség 60
Színárnyalat 0
Színhőmérséklet User
Színtér sRGB, BT.709
Gamma 2.2
Gamma Shift 0
DNR Off
Smooth Motion Off
Fehéregyensúly Piros erősítése 1071
Fehéregyensúly Zöld erősítése 978
Fehéregyensúly Kék erősítés 828

Kezelés, okostévé

A Xiaomi azon vállalatok közé tartozik, amelyek nem fejlesztettek saját okostévérendszert, hanem külső szereplőtől, jelen esetben a Google-től szerzik be. Ennek megfelelően ez a termék is a Google TV-t, annak is az Android 11 alapú változatát használja. A platform kellően stabil, fagyást, összeomlást nem produkált, de néha hajlamos irgalmatlanul belassulni. Ez betudható a viszonylag gyenge hardvernek (MediaTek MT6732 SoC, 4 db ARM Cortex-A55 mag, 2 GB RAM), de ez a felhasználót nyilván nem vigasztalja. Magyarul tud, de nem száz százalékosan, hiszen néhány menüpontot és funkciót nem fordítottak le. A nagy színes ikonokra épülő grafikus kezelőfelület kicsit átláthatatlan, egyes appok nehezen találhatóak meg vagy sokat kell hozzájuk lapozgatni.

[+]

A tévé mellé járó távirányító átlagos: fogása kényelmes, a gombok száma megfelelő, viszont háttérvilágítás nincs rajta. A televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, például egérrel vagy billentyűzettel, emellett a távvezérlő egy ingyenesen letölthető applikációnak köszönhetően mobil eszközzel is kiváltható. A Google Assistant támogatásnak köszönhetően elméletileg működik a hangalapú vezérlés és keresés, azonban iszonyatosan lassú, rengeteget gondolkodik, egy csomó mindent nem ért meg, vagyis nem használható túl jól.


[+]

A Google TV óriási alkalmazáskínálattal rendelkezik, több mint tízezer darab közül válogathatnak a felhasználók. Ezek között megtalálhatóak a sportokkal, szórakozással, kultúrával, gasztronómiával, időjárással, utazással kapcsolatos appok épp úgy, mint a manapság elképesztően népszerű online streaming szolgáltatások, tehát a Netflix, az Amazon Prime, a YouTube, a Disney+, az HBO vagy az RTL sem hiányzik. Ezen kívül természetesen rengeteg játék elindítására is van mód, azonban a már említett, kis teljesítményű integrált hardver miatt még a gyengébb grafikájúak is akadhatnak, megdöccenhetnek. A böngészők segítségével megoldott a különféle internetes oldalak felkeresése, így például a Prohardver cikkei is elolvashatóak rajta.

[+]

A tévé rendelkezik gyárilag telepített médialejátszóval, ami egy meglehetősen alapszintű szoftver, viszont aki ennél többre vágyik, az telepíthet nagyobb tudású programokat, például a Plexet vagy a KODI-t. A gyári alkalmazás a képek esetében a PNG, JPG, és GIF formátumokkal boldogul. Diavetítés elindítására van mód, a képváltás pedig effektekkel is színesíthető, viszont a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó, úgynevezett EXIF adatok megjelenítése nem megoldott. Hanganyagok közül az MP3, WAV, WMA és FLAC szabványokat tudja megszólaltani, az ID3 tageket tudja kezelni, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem tudja a képernyőre varázsolni.

[+]

A tesztcsomagunkkal végzett vizsgálatok során a Killa_sample, 10 bites, HDR10+ és M2TS videókat nem kezelte, a QuickTime anyagok pedig csúnyán szaggattak. A surround állományok közül a Dolby True HD, és Dolby Atmos fájlok okoztak megugorhatatlan problémát. A külső feliratok megjelenítésére van mód, a karakterek mérete módosítható, és mivel körülöttük vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható.

Hang és értékelés

Megszólalás

Két darab, egyenként 15 wattos, rejtett hangszóróból áll a tévé hangrendszere, egy ilyen integrált szett pedig elég alapszintű szolgáltatást nyújt csak, de ez a legtöbb átlagos tévére igaz. A hangerővel nincs gond, és zavaró hibákba, tehát zúgásba, zörgésbe, sistergésbe sem futottunk bele, azonban a mélyek szinte érzékelhetetlenek, a dinamika fájóan hiányzik, és a végeredmény meglehetősen steril, művi.

[+]

A sztereó hangtér megteremtése nem sikerült, úgyhogy mindent összevetve mondhatjuk, hogy aki minőségi megszólalásra vágyik, annak muszáj lesz valamilyen jobb külső hangeszközt csatlakoztatni a televízióhoz. Az előzetesen programozott hangprofilok nem hiányoznak, és amennyiben valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor az equalizer segítségével a saját ízléséhez szabhatja az arányokat.

Értékelés

Leginkább úgy tudnánk jellemezni a Xiaomi TV Q2-t, hogy egy "átlagos középkategóriás tévé". A kezelése lehetne jobb is, de ez ezúttal is leginkább a Google TV rendszer hibája, hiszen a rendszer hajlamos belassulni, egy erősebb hardver pedig jó eséllyel megdobta volna a tévé árát. Viszont az is igaz, hogy az alkalmazáskínálat kiemelkedő, de az persze jó kérdés, hogy van-e valaki, aki ezt ki tudja használni. A gyárilag telepített médialejátszó alkalmazás megfelelően végzi a dolgát, ha pedig valaki nem elégedett vele, egyszerűen hozzájuthat egy fejlettebb apphoz.


[+]

A hangminőség terén nem emelkedik ki a tömegből, hiszen a megszólalás távol van a tökéletestől, viszont durva hibákat nem tapasztaltunk. A képvilágról is ugyanezt tudjuk elmondani: a 4K felbontás rendben van, a színpontosság és a kontraszt is, viszont a tónusok kicsit fátyolosak, a betekintési szög nem az igazi, és a 60 Hz-es képfrissítési rátára sem lehet különösebben büszke. A dizájn nekünk tetszett, de tény, hogy az ezüstös színezés miatt nem illik mindenhova. A nálunk járt 65 hüvelykes változatért nagyjából 290 000 forintot kérnek el, és a tudásának végülis megfelel ez az ár, de képeségeivel nem igazán emelkedik ki a tömegből, és akadnak ennél olcsóbb QLED modellek is ilyen mérettel és felbontással.

elefant

A Xiaomi TV Q2 televíziót a Xiaomi magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre

Hirdetés

Technológia és kikapcsolódás: így ünnepli 20. születésnapját a RelNet Kft.

PR Az IT-biztonsági, hálózati és menedzsment megoldások integrálására és támogatására szakosodott disztribútor vállalat az évek során példaértékűvé vált RelNet Partnernapon színvonalas szakmai előadásokkal és szórakoztató programokkal várja vendégeit, így akár a Prohardver közönségét a Normafa Rendezvényházba.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés