Ultimaker 3: csak pár lépésre a tökéletestől

A holland gyártó legújabb 3D nyomtatója lélegzetelállító minőségre képes, ráadásul ára is tudásához mért.

Régi-új

Az Ultimaker 3 fejlesztése során a hollandok igyekeztek figyelembe venni a felhasználói visszajelzéseket, így a tálca és fúvóka közötti távolság beállításához használt szintezőcsavarok mellett aktív szintbeállítás is gazdagítja a gépet: egy kapacitív érzékelő méri a lap és a fúvóka közötti távolságot, és az első pár réteg nyomtatása során a Z (függőleges) tengely mentén automatikusan javítja a manuális szintezésből adódó esetleges hibákat. Ez az FDM technológiás gépekkel történő munka egyik legfontosabb feladata, ugyanis ha a tálca és a fúvóka közötti távolság nem megfelelő, a nyomtatandó tárgy elmozdulhat a felületről (túl nagy rés), vagy bedugulhat a nyomtatófej (túl szűk rés). A 3D nyomtatással kapcsolatos fórumok sokat foglalkoznak a kérdéskörrel, a tálcaszintezés sokaknak problémát jelent.

Hirdetés

A nyomtató szemből és felülről továbbra is nyitott, új viszont a sarokba épített IP kamera, aminek segítségével távolról is ellenőrizhetővé válik a működés.

Jól pozícionált IP kamera
Jól pozicionált IP kamera [+]

A kétfejes megoldás mellett a fúvókák cseréjét is újragondolta a gyártó, nem kell csavarkulcs vagy más felszerelés a hotendek cseréjéhez, két mozdulattal cserélhetőek az extrudermagok, mintha egy tintasugaras gépben cserélnénk patront. Ez egyrészt lényegesen kényelmesebbé teszi a váltást, másrészt viszont a műanyag alkatrészek használata miatt megnehezíti az eltömődött fejek tisztítását. Ha valamiért beragadna a műanyag a fejbe, ezt nem fog senki nekiállni gázlángon kiégetni, mert a megoldásból adódóan a fúvóka fémjét műanyag alkatrészek veszik körbe, ezek viszont nem szeretik a túlzott hőt.

Hogy ilyesmi a lehető legritkábban forduljon elő, a nyomtatási ciklusok végén az eszköz önállóan kitisztítja a fejeket, azaz felmelegíti, majd visszahúzza az alapanyagszálakat, amivel jó eséllyel elkerülhető az eltömődés.


[+]

Természetesen oda kell figyelnie a felhasználóknak is, hogy 250 munkaóránként manuális tisztítást hajtsanak végre, ha pedig mégis eltömődést tapasztalnak, akkor az Ultimaker által javasolt módszert, a hot/cold pullt kell alkalmazni. A hot pull lényege, hogy az üzemmeleg fejbe kézzel kell egy darab PLA-t nyomni, ameddig meg nem jelenik a fúvóka végén az alapanyag. Ezt követően határozott mozdulattal kirántható a szál, és amennyiben szennyeződés látható rajta, a folyamatot ismételni kell. A gyártó állítja, hogy szinte lehetetlen túlságosan erősen tolni a filamentet, az Ultimaker 3 ebből a szempontból nem sérülékeny.

A cold pull eggyel izgalmasabb, itt ugyanis az üzemi hőmérsékletről úgy kell lehűteni 75 Celsius-fokra a fejet, hogy ameddig el nem éri a 120 fokot, addig folyamatosan toljuk befelé a szálat. Ez amiatt fontos, hogy ne férkőzhessen levegő a beragadt darabka és a szál közé. Ha elértük a 75 °C-ot, finoman kezdhetjük kihúzni a szálat, jó esetben a kellemetlenkedő műanyaggal együtt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés